سكته قلبی چگونه رخ می دهد؟

سكته قلبی چگونه رخ می دهد؟ مستر لمون: فشارخون وقتی بالا می رود كه یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سكته قلبی...به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، مهم ترین عامل در ایجاد تنگی بر سر راه جریان خون، رسوب چربی است. با بالا رفتن سن به تدریج چربی بیشتری در جدار سرخرگ ها رسوب می كند و فرد بیشتر در معرض فشارخون بالا قرار می گیرد. علاوه بر افزایش سن، برخی رفتارها مانند فعالیت بدنی كم، تغذیه ناسالم و مصرف سیگار یا قلیان هم در ایجاد و تشدید فشارخون تاثیر دارند.
علایم فشارخون بالا كدامند؟
فشارخون بالا معمولا علامت ندارد. البته امكان دارد افراد دارای فشارخون بالا سردرد در ناحیه پشت سر، سرگیجه، تاری دید، خستگی زودرس و تپش قلب، تنگی نفس شبانه یا هنگام فعالیت درد در قفسه سینه داشته باشند.

باید توجه كرد كه تنها راه تشخیص و اندازه گیری فشارخون با دستگاه فشارسنج است. برای اطلاع از وضعیت فشارخون خود می توانیم به خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت، مراكز خدمات جامع سلامت، مطب پزشكان، درمانگاه ها و بیمارستان ها بازگشت نماییم و از پزشكان، پرستاران و ماماها بخواهیم تا فشارخون ما را اندازه بگیرند.
عوارض فشار خون بالا را بشناسیم
در افرادی كه فشارخون بالا دارند، به دلیل فشار وارد بر قلب به تدریج عضله قلب آنها ضخیم می شود. این ضخیم شدن می تواند فشار بر قلب را افزایش دهد و در طولانی مدت، عمر فرد را بكاهد.

فشارخون بالا همین طور موجب می شود تا چربی در دیواره سرخرگ ها سریع تر رسوب كند. رگ های قلب در این افراد زودتر تنگ می شوند و خون كمتری به عضله قلب می رسد. حال اگر رگ های قلب بسته شوند و خون اصلا به عضله قلب نرسد، سكته قلبی رخ می دهد. رسوب چربی در دیواره سرخرگ های مغزی نیز موجب كم شدن جریان خون به مغز می شود. اگر تنگی بسیار شدید شود و یا رگ های مغز كاملا بسته شوند، سكته مغزی رخ می دهد.

فشارخون بالا می تواند موجب پارگی رگ های مغز شود و خونریزی مغزی ایجاد كند كه امكان دارد موجب مرگ شود و یا موجب اختلال در حركت اندام ها، بینایی و قدرت تكلم شود. در عین حال فشارخون بالا می تواند موجب نارسایی كلیه ها شود. همین طور در فشارخون بالا، چشم امكان دارد مشكل پیدا كند و موجب خونریزی ته چشم، تاری دید و حتی كوری شود.

لازم است هر بار كه به پزشك و یا دیگر ارائه كنندگان خدمات سلامت بازگشت می نماییم، از آنها بخواهیم كه فشارخون ما را اندازه گیری كنند. اگر فشار خون از حد طبیعی بالاتر باشد، مراجعه به پزشك ضروری می باشد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در عین حال توجه كنید كه حداقل نیم ساعت پیش از اندازه گیری فشارخون خود، غذا نخورید، قهوه و چای ننوشید، فعالیت بدنی انجام ندهید، سیگار یا قلیان نكشید، ادرار خودرا كاملا تخلیه كنید و عصبانی نباشید.

منبع:

1398/04/06
11:16:57
5.0 / 5
4738
تگهای خبر: پزشك , تغذیه , چربی , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است