رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت خبر داد

اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای دانش آموزان پایه ششم

اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای دانش آموزان پایه ششم مستر لمون: رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت از اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای یك میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز مقطع ششم ابتدایی در سال تحصیلی جدید اطلاع داد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر حمید صمدزاده در نشستی خبری، درباره لزوم اجرای طرح سلامت دهان و دندان در دانش آموزان اظهار داشت: سلامت دهان و دندان چند خصوصیت خاص دارد كه مهم ترین آن این است كه بیش از ۹۰ درصد افراد جامعه به شكلی درگیر یك مشكل مشخص در دهان و دندان خود هستند. مبحث دیگری كه حائز اهمیت می باشد، پرداخت از جیب مردم است و این پرداخت ها حدود ۱۰ هزار میلیارد خدمات دندانپزشكی را شامل می گردد و نكته دیگر این است كه در این قسمت پوشش بیمه ای بسیار ضعیف است و پیش از طرح تحول سلامت بیش از ۹۰ درصد خدمات دندانپزشكی در بخش خصوصی انجام شد می شد.
وی با اشاره به اینكه برنامه سلامت دهان و دندان دانش آموزی در سه بخش آموزش، پیشگیری و درمان، از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد، اظهار داشت: این طرح، حدودا ۶۱هزار مدرسه از مدارس مقطع ابتدایی شهری و روستایی در كشور را با جمعیت حدود ۷میلیون دانش آموز تحت پوشش خود قرار داده است.
وی درباره برنامه های آموزشی این طرح هم اظهار داشت: با عنایت به اولویت هایی كه در این زمینه در نظر داشتیم، تهیه محتوا آماده شد و به ۴۵هزار بهورز و مراقب سلامت و مربی بهداشت مدارس كه در كارنامه بهداشت قرار داشتند، آموزش های لازم را ارائه دادیم. این نیروها آموزش های لازم را به دانش آموزان منتقل می كنند. همینطور بسته های كمك آموزشی مانند مسواك آموزشی و كتاب و پوسترها و سی دی های آموزشی را تهیه و به مدارس ارسال كردیم. هدف این بود كه آموزش ها به صورت آبشاری به دانش آموزان منتقل شود.
شناسنامه سلامت دهان و دندان برای دانش آموزان
صمدزاده با اشاره به اینكه در حوزه پیشگیری برای نخستین بار شناسنامه سلامت دهان دانش آموزان تهیه شد، اظهار داشت: با عنایت به تاثیری كه فلوراید در كاهش پوسیدگی دارد، بحث وارنیش فلورایدتراپی را كه مطمئن ترین و موثرترین راه برای كاهش پوسیدگی است و در همه جای دنیا به آن تاكید شده، در دو نوبت در سال و به صورت متوسط هر شش ماه یك بار برای دانش آموزان انجام دادیم. بدین سان در انتها سال تحصیلی ۹۶-۹۷، ۱۲ میلیون بار دانش آموزان این خدمت را دریافت نمودند. این برنامه برای سال تحصیلی جدید هم در نظر گرفته شده است.
ارائه خدمات سطح دو به دانش آموزان روستایی
وی ادامه داد: در حوزه درمان هم دانش آموزان غربالگری شدند و نیاز درمانی هر دانش آموز مشخص شد. در این راستا مهم ترین خدمتی كه برای نخستین بار با همكای بیمه سلامت انجام دادیم، عرضه یك بسته خدمتی سطح دو، شامل ۱۳ خدمت مانند كشیدن دندان، ترمیم دندان، فلورایدتراپی، جرم گیری، درمان پالپ زنده، به شهرهای زیر ۲۰هزار نفر كه تحت پوشش بیمه روستایی هستند ( مادران شیرده، آبستن و افراد زیر ۱۴ سال) به صورت مجانی بود. نزدیك به ۱۴میلیون نفر خدمت مجانی دریافت نمودند. همینطور بیش از دو میلیون خدمت فیشورسیلانت به دانش آموزان ارائه شد. به همین تعداد خدمات ترمیمی هم در طول این چند سال برای دانش آموزان انجام شده است.
طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی برای دانش آموزان مقطع ششم ابتدایی
صمدزاده درباره برنامه های جدید معاونت بهداشت در سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان، اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید، برنامه معاونت بهداشت، اجرای طرح دهان و دندان عاری از پوسیدگی با همكاری آموزش و پرورش برای سلامت دهان و دندان دانش آموزان است. این طرح مقرر است برای یك میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز مقطع ششم ابتدایی اجرا شود. امیدواریم با همكاری آموزش و پرورش و دانشگاه ها این طرح هم در این مقطع تحصیلی موفق باشد. شاخص پوسیدگی دندان در سن ۱۲ سالگی ۲.۱ بوده است كه امیدواریم با اجرای این طرح این روند كاهشی ادامه یابد. در این طرح هر كدام از دانش آموزان نیازسنجی درمانی می گردد و هر كدام اگر مشكلی داشتند با عنایت به بضاعت مالی شان یا در مراكز بهداشتی درمانی ما مورد درمان قرار می گیرند یا خانواده هایشان آنها را درمان می كنند.
وی ادامه داد: طبق تحقیقاتی كه در سطح دنیا انجام شده است اگر بتوانیم جلوی پوسیدگی دندان در سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی را بگیریم و فرهنگ مسواك زدن را داشته باشیم، روند پوسیدگی كاسته می شود. ما در نظر داریم اگر امسلل این برنامه به خوبی صورت گیرد، هر سال یك مقطع تحصیلی را به آن اضافه نماییم و مقاطع متوسطه هم از این طرح بهره مند شوند. هم اكنون هیچ مدرسه ای در كشور نیست كه از خدمات دهان و دندان بهره مند نشود.
صمدزاده اظهار داشت: با عنایت به رشد پوسیدگی دندان و هزینه بالایی كه از این جهت به مردم تحمیل می شود، تلاش در كنترل و كاهش این مورد داریم. در این خصوص از والدین انتظار داریم درگیر برنامه های ما شوند و با تشویق بچه ها در مسواك زدن و رعایت بهداشت فردی، به ما در انجام این طرح ها كمك كنند تا بار مالی كمتری هم بر آنها تحمیل شود.
وی در انتها صحبت هایش اظهار داشت: بیش از ۵۰ هزار نیرو و 3هزار مراكز درمانی در حال عرضه خدمات سلامت دهان و دندان هستند.1397/07/03
15:06:10
5.0 / 5
4447
تگهای خبر: آموزش , بیمه , پزشك , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است