مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی گیاهی کم چرب گرگرفتگی یائسگی را کاهش می دهد

رژیم غذایی گیاهی کم چرب گرگرفتگی یائسگی را کاهش می دهد مستر لمون: تحقیقات جدید نشان میدهد که رژیم غذایی کم چرب و گیاهی غنی از سویا ممکنست به کاستن علائم گُرگرفتگی در دوره یائسگی کمک نماید و سبب کاهش وزن شود.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، یک مطالعه جدید نشان میدهد که رژیم غذایی کم چرب و گیاهی غنی از سویا به اندازه هورمون درمانی برای کاهش گرگرفتگی مؤثر است.
کارآزمایی ۱۲ هفته ای نشان داد که یک رژیم غذایی گیاهی، گرگرفتگی متوسط تا شدید را تا ۸۸ درصد کم می کند. درحالیکه هورمون درمانی این علایم را ۷۰ تا ۹۰ درصد بهبود می بخشد.
این رژیم غذایی ممکنست به زنان کمک نماید بطور متوسط ۳.۵ کیلوگرم وزن کم کنند و کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد.
البته تعدادی از کارشناسان می گویند این مطالعه به اندازه کافی قوی نیست و هورمون درمانی هنوز بهترین گزینه برای کاهش گرگرفتگی شدید می باشد.
تحقیقات بیشتری برای تعیین تأثیر رژیم غذایی بر کاستن علائم یائسگی مانند گرگرفتگی مورد نیاز است.
محقق ارشد دکتر «نیل بارنارد»، رییس کمیته پزشکان در دانشکده پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن، در یک بیانیه خبری اظهار داشت: «ما هنوز بطور کامل نمی دانیم که چرا این ترکیب کار می کند، اما بنظر می رسد که این سه عنصر کلیدی هستند: اجتناب از مصرف محصولات حیوانی، کاهش چربی، و افزودن یک وعده سویا.»
محققان زنان یائسه ۴۰ تا ۶۵ ساله را برای یک مطالعه طراحی موازی در سپتامبر ۲۰۲۰ و فوریه ۲۰۲۱ انتخاب کردند. از ۱۶۶۲ پاسخ دهنده، ۷۱ نفر برای تحلیل و بررسی داده های نهایی باقی ماندند.
گروه مداخله یک رژیم غذایی کم چرب و گیاهی را با نصف فنجان سویای پخته شده در روز به مدت ۱۲ هفته دنبال کردند. گروه کنترل هیچ تغییری در رژیم غذایی شأن نداشتند.
هر دو گروه روزانه یک مکمل ویتامین B۱۲ مصرف کردند و از آنها خواسته شد که هیچ مکمل دیگری مصرف نکنند، یا رژیم های ورزشی را تغییر ندهند.
یک اپلیکیشن موبایلی تعداد دفعات و شدت گرگرفتگی را ثبت نمود.
شرکت کنندگان هم نظرسنجی کیفیت زندگی دوره یائسگی را برای ثبت علایم فیزیکی، روانی اجتماعی و جنسی تکمیل کردند.
رژیم غذایی سفارش شده این مطالعه تا حدی از یک رژیم غذایی سنتی ژاپنی با تأکید بر غذاهای گیاهی، محصولات سویا و مقادیر کم روغن الهام گرفته شده بود.
دکتر بارنارد درباره ی محدود کردن حتی روغن ها و چربی های سالم مانند آجیل و آووکادو می گوید: «چربی موجود در آجیل و آووکادو سالم تر از چربی موجود در لبنیات و گوشت است. اولی چربی اشباع کمی دارد و دومی مملو از آنست. اما روغن ها و چربی ها چه "خوب" یا "بد" با کاهش وزن تداخل دارند و بنظر می رسد کاهش وزن اضافی به کاهش گرگرفتگی کمک می نماید.»
وی در ادامه اضافه کرد: «روغن ها و چربی ها فعالیت استروژن را تغییر می دهند. در طول این مطالعه، ما متوجه شدیم آن دسته از بانوانی که با دقت از غذاهای روغنی و چرب اجتناب می کردند، سریع تر از فواید آن بهره می بردند.»
محققان مشاهده نمودند رژیم غذایی مداخله ای ممکنست منجر به کاهش قابل توجه علایم یائسگی شود.
زنان با هفت بار یا بیشتر گرگرفتگی در روز در شروع مطالعه، ۹۳ درصد کاستن علائم را در گروه مداخله تجربه کردند. گروه کنترل در آخر مطالعه ۳۶ درصد علایم کمتری داشتند.
محققان دریافتند که کاهش مصرف چربی و افزایش مصرف فیبر با کاهش گرگرفتگی شدید مرتبط می باشد.

1401/08/05
13:59:17
5.0 / 5
189
تگهای خبر: پزشك , چربی , درمان , رژیم غذایی
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است