ماجرای فیلم روش جدید قاچاقچیان چوب در گیلان چه بود؟

ماجرای فیلم روش جدید قاچاقچیان چوب در گیلان چه بود؟ طی روزهای اخیر در فضای مجازی ویدئویی با عنوان روش قاچاقچیان چوب در جنگل های هیرکانی در امامزاده اسحاق(ع) شهرستان شفت انتشار یافته که این ماجرا را از مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان پیگیر شدیم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایرنا، جنگلها و فضای سبز جزء سرمایه های هر کشوری شمرده می شود که مراقبت از آنها در توسعه و آبادانی شهرها اهمیت مهمی دارد ضمن این که نقش این نعمت های خدادادی و منابع طبیعی در سلامت جسم و روح انسان ها غیرقابل انکار است.
به دلیل این اهمیت قطع درختان از دغدغه های اصلی مردم است و همیشه نسبت به این اقدام ناپسند حساس بوده و هستند، اینبار انتشار ویدئویی با عنوان روش قاچاقچیان چوب در جنگل های هیرکانی در امام زاده اسحاق شهرستان شفت نگرانی هایی در اذهان عمومی سبب شد که ماجرا را از مسئولان منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان پیگیر شدیم.
در این ویدیو که در فضای مجازی با عنوان پرده برداری از روش جدید قاچاقچیان چوب در جنگل های هیرکانی با توضیحات شخصی انتشار یافته که شخضی در فیلم ادعا می کند که «اینجا امام زاده اسحاق در ارتفاع یکهزار و ۵۰۰ متری درختان را می برند و اینطور جاگذاری می کنند، قیمت یک تکه از این چوب ها ۵۰۰ هزار تومان است.»
در ادامه بیان شد: مگر می شود از اره موتوری برای قطع درختان استفاده گردد و کسی با خبر نشود، مسئولان از ظلمی که به محیط زیست و منابع طبیعی وارد می شود، بی خیال می گذرند. در این ویدیو فرد مذکور همین طور می گوید: افراد سودجو با بریدن قسمتی از درختان در انتظار خشک شدن و افتادن درختان کهنسال این منطقه می نشینند.
شیوه جدید قطع درختان و صبر و انتظار جنگل خواران ( البته بنابر ادعای ویدئو منتشر شده) نشان از تغییر سبک بهره برداری افراد سودجو از پهنه های هیرکانی گیلان دارد که قبل از هر چیزی نیازمند تایید چنین ادعایی است.
از یک درخت تا کل جنگل؛ بزرگنمایی مجازی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در این زمینه اظهار داشت: بیش از ۵۶۴ هزار هکتار جنگل در ۲۹ حوزه آبخیزداری این استان وجود دارد که پایش و صیانت از جنگلها توسط نیروها "تقریبا هر ۲ هزار هکتار یک نیرو" بطور جدی انجام می شود.
میرحامد اختری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با اطلاع از ویدیوی انتشار یافته در فضای مجازی بلافاصله نیروهای حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان جهت بررسی دقیق از موضوع و بازدید میدانی به محل مربوطه در امام زاده اسحاق شفت اعزام شدند.
وی بیان داشت: در بررسی ها و بازدیدهای میدانی تنها همان یک درختی که در ویدیو انتشار یافته با بریدن قسمتی از آن لطمه دیده بود و بقیه درختان منطقه سالم بودند. این ویدیو را با هدف تشویش اذهان عمومی و ضربه زدن به منابع طبیعی منتشر نموده اند.
همانطور که از اظهارات متولیان منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان مشخص شد مورد مذکور تنها یک درخت بوده و مربوط به کل جنگل منطقه نیست، که البته بدور از هرگونه جوسازی نیازمند بررسی است، برای اینکه هر اصله از درختات جنگل های چند میلیون ساله گیلان حائز اهمیت می باشد.
سرنخ هایی از متخلفان به دست آورده ایم
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در ادامه گفت: سرنخ هایی از متخلفان به دست آورده ایم ضمن این که درحال شناسایی هستیم. البته در گذشته نیز یک سری از افراد متخلف پرونده هایی با منابع طبیعی دارند که با آنها برخورد جدی انجام گرفته و رای نیز صادر گردیده است.
اختری افزود: در این مساله نیز ضمن شناسایی افراد باتوجه به سرنخ های به دست آمده، برخوردهای لازم با کمک دستگاه قضا انجام خواهد گرفت.
وی درباره فردی که در این ویدیو توضیحاتی ارائه می دهد، بیان داشت: درحال شناسایی این شخص هستیم به احتمال زیاد، این فرد نیز جز قاچاقچیان چوب بوده که به این طریق قصد تشویش اذهان عمومی را داشتند.
استان گیلان بعنوان خطه سرسبز کشور دارای حدود ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.

1401/01/31
10:11:53
5.0 / 5
247
تگهای خبر: سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است