گلایه های مدیركل انتقال خون خراسان رضوی از كمبودها

گلایه های مدیركل انتقال خون خراسان رضوی از كمبودها مستر لمون: مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با گلایه از وضعیت بحرانی این اداره كل و انتقاد از بی توجهی مسئولان، اظهار داشت: وزارت بهداشت با ما مانند یك فزرند ناتنی برخورد می كند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، «حمیدرضا اسلامی» امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با گلایه از وضعیت بحرانی انتقال خون خراسان رضوی، اظهار نمود: تأسف ما اینجاست كه با وجود فعالیت ها و دستاوردها سازمان انتقال خون از توجه كم تری نسبت به سایر سازمان ها و ارگان ها برخوردار بوده، با این حال مشكلات همكاران ما با عنایت به رسالتی كه دارند شبانه روز كار می كنند تا خون مورد نیاز 58 بیمارستان و 6 دانشگاه علوم پزشكی را در سطح استان تأمین كنند.
وی ادامه داد: اداره ای كه ظرفیتش تولید حداكثر 60 هزار كیسه خون در سال است و بیش از 300 هزار كیسه خون تولید می كند، هنوز در ساختمان اداری اش استیجاری است.
اسلامی با بیان این كه در حق سازمان انتقال خون ظلم شده است، خاطرنشان كرد: ما چیزی را تولید می نماییم كه از طلا با ارزش تر است، جان خیلی از افراد با تزریق خون حفظ می گردد و آن ها زندگی برمی گردند. ما با تزریق فرآورده های خونی و پلاسما درصد مرگ را در اتاق های عمل پایین می آوریم.

بی توجهی به انتقال خون در طرح تحول سلامت
وی با اشاره به این كه خون و سازمان های انتقال خون در سطح دنیا از جایگاه های خاصی برخوردار می باشند، تصریح كرد: متأسفانه با این حال كه در طرح تحول نظام سلامت خدمات خوبی به مردم در حوزه سلامت داده شد، اما در این طرح هم نسبت به انتقال خون توجه ای نشده است.
مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی اضافه كرد: ما در شرایطی داریم 6 برابر ظرفیت خود خون تولید می نماییم كه پرسنل ما ماه هاست برخی حق و حقوقات، اضافه كاری ها و حق مأموریت های خویش را دریافت نكرده اند. حتی در مواردی كه ما برای حفظ شئوناتشان حق اضافه ای را با رعایت تمامی مسائل قانونی را به آنان پرداخت كردیم بارها در دیوان محاسبات جوابگوی مسئولان بودیم.
وی با اشاره به این كه «با وجود فشارها پرسنل ما تابحال تأمین خون استان را تضمین كردند»، تصریح كرد: اما با این شرایط نمی توانیم این شرایط را برای آینده هم تضمین نماییم و نمی توان برای همیشه از آن ها انتظار داشت با این شرایط به كار خود ادامه دهند.
اسلامی خاطرنشان كرد: ما هم اكنون به بازاریان 800 میلیون تومان بدهی داریم، همینطور اضافه كار و حق مأموریت های كارمندان حدود یك سال است كه پرداخت نشده است. با این حال شرایط بعضی از یارانه های كه وزارت بهداشت به ما می داد هم قطع شده است و این مشكلات شدیدی را برای ما بوجود آورده و ما هر روز مشكلاتی با بدهكاران و بازاریان و همینطور نیروهای خود داریم.

افزایش شمار تخت های بیمارستانی باوجود افزایش امكانات انتقال خون
وی اظهار داشت: سال قبل 1400 تخت بیمارستانی در استان اضافه شده است كه هر كدام نیازمند تأمین خون هستند و با این وجود مشكلات ما هم روزبه روز بیش تر شده است.
مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با بیان این كه «سازمان انتقال خون در كل كشور مشكل دارد»، اضافه كرد: هر چه به پیش می رود مشكلات ما بیش تر می گردد و خروجی این قضیه هم می تواند عدم توانایی تأمین خون مورد نیاز مردم و تولید شرایط بحرانی در این زمینه باشد.
وی اضافه كرد: من از مسئولان خواهش می كنم تنها روزی كه بچه هایشان پشت دَر اتاق عمل هستند به یاد سازمان انتقال خون نیفتند. اساساً با این وضعیت سازمان انتقال خون یك جا سقوط می كند و دیگر نمی تواند با این شرایط ادامه دهد.
اسلامی با بیان این كه «ما یك ساختمان ستادی هم از خود نداریم»، تصریح كرد: سال هاست كه مبحث ساخت ساختمان مركزی ما در خیابان سناباد بین سازمان برنامه و بودجه و اداره كل مسكن و شهرسازی رد و بدل می گردد. مسئولیت تأمین بودجه این ساختمان با سازمان برنامه و بودجه و ساخت آن با مسكن و شهرسازی است و همچنان با گذشت بیش هشت سال از آغاز این پروژه تنها 35 درصد پیشرفت داشته است كه با این روند تكمیل آن حداقل 20 تا 30 سال طول می كشد. در واقع این وضعیت تبدیل به یك بازی میان برنامه و بودجه و مسكن و شهرسازی شده است.
وی ادامه داد: سال قبل سازمان برنامه و بودجه 5 میلیارد تومان بودجه برای تكمیل این ساختمان در نظر گرفت كه تنها 280 میلیون تومان آن اختصاص داده شد. بر مبنای برآوردی كه داشتیم برای تكمیل این ساختمان 20 میلیارد تومان نیاز است كه این رقم در مقایسه با بودجه های هزاران میلیاردی خیلی از سازمان ها و نهادها رقمی نیست.
مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با تاكید بر این كه «با این وضعیت اعلام خطر می كنم»، خاطرنشان كرد: بار دیگر تاكید می كنم اگر با این وضعیت به پیش برویم اساساً ما در تأمین خون و فرآورده های خونی استان دچار مشكل خواهیم شد. پس من در این جا اعلام می كنم تا اگر روزی به مشكل بر خوردیم مسئولان نگویند كه چرا این مورد را مطرح نكردید، البته این موضوعات بارها در جلسات مختلف با مسئولان استانی در بین گذاشته شده است.
وی با اشاره به این كه «با این وجود دانشگاه علوم پزشكی مشهد همكاری نزدیكی با ما داشته است»، اضافه كرد: ما چندین جلسه نشست با آن ها داشتیم و مشكلاتمان را بیان كردیم. معاونت پشتیبانی دانشگاه علوم پزشكی مشهد كمك های بسیاری به ما كردند و هم اكنون برای مرتفع ساختن مشكل ساختمان اداری ما با دانشگاه علوم پزشكی مشهد در ارتباط هستیم و در این خصوص دو راه حل احتمالی وجود دارد، یكی این كه دانشگاه زمین ما را بخرد و مشابه اش از ساختمان های خودشان به ما بدهد یا این كه این زمین را بردارند و برای ما در اراضی ذكریا ساختمان جدیدی بسازند. این احتمال وجود دارد كه این كار به نتیجه برسد و مشكل ساختمان ما برطرف شود.
وی ادامه داد: با وجود همه كمك ها از جانب دانشگاه علوم پزشكی مشهد متأسفانه وزارت بهداشت با ما مانند یك فزرند ناتنی برخورد می كند.
اسلامی با اشاره به وضعیت سایر ساختمان های انتقال خون، اظهار داشت: چندی قبل قسمت تهیه فرآورده هایمان آتش گرفت و اگر دوباره آتش بگیرد همه فرآورده های خونی ما از میان خواهد رفت.
وی اضافه كرد: از حدود 16 سال پیش ما با عنایت به نبود ساختمان به تجهیزات و امكانات خود در ساختمان های موجود افزوده ایم كه این كار خطرات و مشكلات بسیاری بوجود آورده است. در واقع هم اكنون وضعیت انتقال خون مانند یك ژیان است كه یك تریلر را می كشد.
مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی اظهار نمود: اگر این شرایط ادامه پیدا كند پیش بینی می كنم اتفاقات بدی بیفتد همانگونه كه چندی قبل اتفاقی در یكی از سردخانه ها زنگ خطر را برای ما به صدا در آورد.
وی تصریح كرد: هفته گذشته و در روزی كه سرمای هوا سبب تعطیلی مدارس و شروع به كار ادارات با تأخیر شده بود موتور سردخانه پلاسماهای ما كه حدود 20 هزار پلاسما در آن جا نگهداری می گردد سوخت و با وجود پیش بینی موتور پشتیبان با عنایت به حجم زیاد مصرف، موتور پشتیبان هم بعد از مدتی اندكی سوخت و ما با شرایط بحرانی مواجه شدیم.
اسلامی ادامه داد: در این شرایط هنگامی كه با آقای شایان فر، مدیركل مدیریت بحران استان در استانداری تماس گرفته و خواستار كمك آن ها به ما در این شرایط بحرانی شدیم، ایشان در پاسخی تأمل برانگیز گفتند كه این مورد ارتباطی با مدیریت بحران ندارد و ما بودجه ای در این زمینه نداریم تا بتوانیم به شما كمك نماییم. حتی هنگامی كه خواستار معرفی سردخانه هایی برای انتقال این پلاسماها شدیم ایشان در پاسخ گفتند كه اطلاع و آماری از سردخانه ها نداریم.
مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان كرد: من نگران هستم اگر این بی توجهی ادامه پیدا كند شاهد شرایط بحرانی خواهیم بود.
وی همینطور با اشاره به وضعیت اسف بار پایگاه انتقال خون واقع در حرم مطهر در گذشته، اظهار نمود: در این خصوص آستان قدس رضوی همكاری خوبی را با ما برای اختصاص زمین و ساخت یك پایگاه جدید انجام داد. در خلال این مدت سه زمین به ما دادند كه هر یك به عللی جابه جا شد و الان در كنار پاسگاه حرم زمینی در اختیار ما قرار دادند و ما برای ساخت پایگاه در آن زمین به حدود 400 میلیون تومان بودجه نیاز داشتیم كه با عنایت به عدم تونایی سازمان انتقال خون در تأمین این بودجه قرار شد دانشگاه علوم پزشكی مشهد این هزینه را هم تقبل كند و الان با تأمین هزینه این ساختمان پیش ساخته و مقاوم در برابر زلزله آماده شده و در حال نصب در این مكان است و امیدواریم تا حدود 3 هفته دیگر كار ساخت ساختمان آن تمام شود.
وی ادامه داد: هم چنین برای تجهیز این مركز 500 میلیون تومان بودجه نیاز است كه می كوشیم با تأمین آن هرچه سریع تر این پایگاه كه در شأن زائران امام رضا(ع) است را راه اندازی نماییم.
وی با بیان آماری از فعالیت های این اداره در سال گذشته، تصریح كرد: در سال 95، 187 هزار نفر برای اهدای خون به ما رجوع كردند كه از این تعداد از حدود 137 هزار نفر خون گیری شده است. از این تعداد 96 درصد مرد و تنها 4 درصد خانم بودند كه این ضرورت آگاهی بخشی در این زمینه را می رساند.

سوق دادن اهدای خون هیجانی به اهدای خون مستمر
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این كه «باید مردم را خون دادن هیجانی را به سمت خون دادن مستمر ببریم»، اظهار نمود: هم اكنون نسبت اهداكننده مستمر ما روزبه روز در حال افزایش می باشد و به 52 درصد رسیده است كه نسبت به سال قبل 6 درصد رشد داشته ایم و این شاخص بسیار خوبی است.
وی اضافه كرد: آمارها نشان داده است تمیزی خون اهداكنندگان مستمر نسبت به میانگین جامعه بسیار بیش تر است و بیماری های ویروسی در آن ها كم تر مشاهده می شود، علاوه بر این ما با افرادی كه جزو اهدا كنندگان مستمر هستند، یعنی سالی حداقل 3 بار خون می دهند، در ارتباط هستیم.
مدیركل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان كرد: من می توانستم در این نشست بزك كرده حرف بزنم و بگویم همه چیز خوب است، اما با عنایت به این كه پزشك هستم و سوگند خوردم كه به مردم خدمت كنم، ترجیح دادم پیش از اتفاق واقعیت ها و شرایط این اداره را بیان كنم.1396/11/18
13:07:52
5.0 / 5
5109
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است