دبیر شورای دندانپزشكی وزارت بهداشت اعلام كرد

ازسرگیری خدمات اورژانس دندانپزشكی در مطب ها

ازسرگیری خدمات اورژانس دندانپزشكی در مطب ها به گزارش مستر لمون دبیر شورای دندانپزشكی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه از روز گذشته و با ابلاغیه معاونت درمان، عرضه خدمات اورژانس و ضروری دندانپزشكی در سرتاسر كشور با رعایت دقیق پروتكل های، قابل انجام است، اظهار داشت: ازاین رو مردم می توانند به مطب های دندان پزشكی رجوع كنند و ضمن اینكه خودشان باید اصول بهداشت فردی را رعایت نمایند، دندان پزشكان هم باید به شكل جدی دستورالعمل ها را رعایت نمایند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، بهزاد هوشمند - استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دبیر شورای دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: باید توجه کرد که مدیریت کرونا به این معنا نیست که داستان کووید-۱۹ تمام شده تلقی شود. ازاین رو از همه هموطنان مان خواهش می نماییم که کماکان اصول فاصله گذاری اجتماعی و حفاظت بهداشت فردی را به صورت کامل تا زمان ریشه کنی کامل این ویروس منحوس در کشور رعایت نمایند.
از سرگیری ارائه خدمات اورژانس دندانپزشکی در مطبها با رعایت پروتکل های بهداشتیوی با اشاره به خدمات دندان پزشکی در ایام کرونایی در کشور، اضافه کرد: همه تلاشگران عرصه دندان پزشکی کشور دوشادوش سایر مدافعان سلامت از زمان آغاز اپیدمی، خدمات اورژانس و ضروری را در مراکز منتخب دولتی و خصوصی عرضه دادند که این مراکز شامل ۱۱۰ مرکز دولتی و ۲۸۳ مرکز خصوصی شامل کلینیک ها و مطب ها بوده است که خدمات ضروری و اورژانسی دندان پزشکی را عرضه می دادند.
هوشمند افزود: از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه با ابلاغیه معاونت درمان کشور، عرضه خدمات اورژانس و ضروری در سرتاسر کشور با رعایت دقیق پروتکل و دستورالعمل های ابلاغی که لازم الاجراست، قابل انجام است. ازاین رو مردم می توانند به مطب های دندان پزشکی رجوع کنند و ضمن اینکه خودشان باید اصول بهداشت فردی را رعایت نمایند، همکاران دندان پزشک هم باید به شکل جدی آنرا رعایت می کنند.
خدمات غیرضرور دندانپزشکی در مناطق سفید کروناوی همینطور اظهار داشت: در مناطقی که بعنوان منطقه سفید اعلام شده است، درمان های الکتیو یا اختیاری هم قابلیت انجام دارد که با رعایت دستورالعمل هاست. ازاین رو تاکید ما رعایت دستورالعمل های بهداشتی هم از جانب همکاران خودمان و هم از جانب مردم است.
هوشمند اضافه کرد: در عین حال از مسؤلان هم درخواست می نماییم که با عنایت به ابلاغیه آقای نهاوندیان و همینطور اعلام وزیر بهداشت در خصوص اینکه صنف دندان پزشکی از مشاغل صدمه پذیر است، بر همین مبنا خواسته دندان پزشکی کشور این است که مورد عنایت قرار بگیرند و از آنجایی که ضرر بسیار زیادی را متحمل شدند، به دور از هرگونه حواشی مورد حمایت قرار گیرند و تجهیزات مورد نیاز در اختیارشان قرار گرفته و بتوانند خدمات لازم را عرضه کنند.
غرغره دهانشویه را جدی بگیریدوی تصریح کرد: سفارش مهم من به هموطنانم این است که در این دوران بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرند. از آنجایی که ویروس کرونا در ته حلف کلونیزه می شود، رعایت بهداشت دهان به صورت روزمره و استفاده از دهان شویه هایی که بخصوص اکسید کننده هستند، مطالعات نشان داده که می توانند هم به میزان زیادی برای عرضه دهندگان خدمات سلامت و هم برای مردم بسیار موثر باشد. ازاین رو رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهان شویه به صورت غرغره کردن به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه که می تواند به میزان زیادی بار ویروس را در داخل حلق کم کرده و انتقال را به حداقل برساند، سفارش اکید ماست. ضمن اینکه به مردم اعلام می کنم که کلیه اصول حفاظت فردی و اجتماعی را رعایت کرده و تا حد امکان در خانه بمانند.
هوشمند همینطور اظهار داشت: در عین حال تاکید می کنم که در ماه مبارک رمضان هم اصول اولیه تغذیه را رعایت نمایند تا بتوانیم از این بحران به خوبی عبور نماییم. در عین حال در بحث آموزش هم پروتکلی را تدوین کردیم که امیدواریم طی یکی دو روز آینده ابلاغ شود که علاوه بر مطب های بخش خصوصی ما، دانشکده های دندان پزشکی سراسر کشور هم شروع به کار کنند و در آنجا هم مراکزی باشد که از استاندارد قابل قبولی برخوردار باشند تا بتوانند خدمات دندان پزشکی و سلامت دهان و دندان را به مردم عرضه کنند.
هوشمند در پاسخ به سوالی درباره جامعه نگر کردن آموزش دندان پزشکی، اظهار داشت: با عنایت به دستور وزیر بهداشت و با توجه به توجه ویژه ای که به بحث جامعه نگر کردن آموزش دندان پزشکی دارند، این مورد در دستور کار ماست. از آنجایی که در سال ۱۳۹۷ کوریکلوم دندان پزشکی بازبینی شده است، ما پیگیریم تا بتوانیم از راه یک پیوست در آموزش دندان پزشکی این مورد را لحاظ نماییم. در کنار این، بحث هر خانه یک پایگاه سلامت، ما یک نماینده داریم که در این پروژه بحث سلامت دهان و دندان را به صورت مهم و ویژه ببینیم. چونکه به نظر می آید که اهمیت سلامت دهان و دندان مغفول مانده است و ما نیازمند بازبینی در سیاست هایمان هستیم.
وی خطاب به مسؤلان حاکمیتی، اضافه کرد: اگر مقرر است سلامت مردم را به معنای واقعی مورد توجه قرار دهیم، باید این مورد به صورت یک گفتمان حاکمیتی مطرح شود. به صورت شعارگونه نمی توان در این عرصه حرکت کرد. سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می دهد که سلامت در تمام سیاست ها دیده شود. زمانیکه حاکمیت ما به این مورد باور داشته باشند که سلامت باید جزء لاینفک همه سیاست ها قرار گیرد و برای هر بخشی که در کشور اقدام می نماییم، یک پیوست سلامت هم ببینیم، آن زمان می توان اظهار داشت که یک جامعه سلامت محور هستیم و می توانیم یک جامعه سلامت محور که محور توسعه آن انسان سالم می باشد را محقق نماییم.
لزوم لحاظ سلامت دهان و دندان در پیوستهای سلامتهوشمند تصریح کرد: در عین حال در قانونی که بر مبنای آن اعلام شده که در هر سیاستی باید پیوست سلامت دیده شود، شاهدیم که بحث سلامت دهان و دندان مورد توجه قرار نگرفته است. در وزارت بهداشت باید پیوست سلامت دهان را در تمام سیاست ها سلامت ببینیم. باید پرسید که سلامت دهان و دندان در کجای ماجراست، چه اتفاقی باید می افتاده و چه اتفاقی افتاده است؟. ضمن اینکه از تمام تلاش هایی که تابحال انجام شده باید تشکر کرد، اما بهتر است که یکبار دیگر در سیاست هایمان بازبینی نماییم و بهتر است که برون سپاری صورت گیرد. اگر بپذیریم که هم اکنون به معنای واقعی سازمان های مردم نهاد را تقویت نماییم و به آنها هویت و اختیار دهیم، خود مردم مسئولیت خیلی از اقدامات را برعهده بگیرند، بهتر از ما مسئولین می توانند خیلی از کارها را مدیریت کنند. ازاین رو واقع بینی و اعتماد و سیاست های مبتنی بر شواهد بین المللی می تواند مشکلات را در این عرصه حل کند.
هزینه های دندانپزشکی در کشورهوشمند در پاسخ به سوالی درباره هزینه های دندان پزشکی در کشورمان، اظهار داشت: هم اکنون تعرفه و هزینه هایی که بابت خدمات دندان پزشکی در دانشکده های دندان پزشکی دریافت می شود، هزینه های حداقلی است. از طرفی در این حوزه یک اشکال ساختاری وجود دارد که باید اصلاح گردد. با حمایت معاونت آموزشی و معاونت درمان وزارت بهداشت، موضوعی تحقق پیدا کرد در خصوص اینکه دانشکده های دندان پزشکی مراکز آموزشی و درمانی هستند؛ چونکه دانشجو در چارچوب عرضه خدمات درمانی زیر نظر استاد مربوطه درمان ها را انجام می دهند و هزینه بسیار ناچیزی دریافت می شود. حال اگر سازوکار تأمین اعتبارات دانشکده های دندان پزشکی بعنوان مراکز آموزشی و درمانی در ساختار بازتعریف و لحاظ شود، کاهش هزینه یا مجانی شدن هزینه می تواند محقق شود.
وی با اشاره به اینکه بسته های حمایتی در حوزه خدمات دندان پزشکی پایه به صورت مجانی در حومه شهرها و مناطق محروم در مراکز بهداشتی عرضه شده و از جانب بیمه ها هم پرداخت شده است، اظهار داشت: بگونه ای بخشی از خدمات بهداشت دهان و دندان دیده شده است، اما این باید همگانی شود و به شکلی تحت پوشش قرار گیرد. باید توجه کرد که متاسفانه هزینه خدمات دندان پزشکی نه تنها در ایران بلکه در دنیا بالاست. بر هیمن اساس بخش های حمایتی و سازمان های بیمه گر باید به میدان آمده و کمک کنند. به هر حال در همه جای دنیا آموزش هزینه بر است. امیدواریم مسؤلان ذی ربط متوجه این مورد باشند که دانشکده های دندان پزشکی ما مستلزم داشتن سازوکار خاصی برای تأمین اعتبارات شان هستند که فشاری به رجوع کنندگان نیاید، اما هم اکنون هم هزینه های پرداختی از جانب مراجعین خیلی کم است.
ویروس کرونا سنگین است و روی سطوح ماندگاری داردبهداشت را رعایت کنیدوی درباره احتمال مبتلا شدن به کرونا از راه دهان و دندان، اظهار داشت: انتقال از راه هوا در کرونا، هنوز مطلب قاطعی نیست، اما انتقال از راه تنفسی در مقالات مطرح گردیده است. بر همین مبنا سفارش می شود که در صورت سرفه یا عطسه جلو دهان گرفته شود، از ماسک استفاده شود، دست ها هم مرتب شستشو شوند.، ویروس سنگین است و بر همین مبنا امکان دارد روی برخی سطوح تا چند روز باقی بماند، بر روی پلاستیک سه روز می ماند و... و. و ازاین رو باید نکات بهداشتی را رعایت نماییم. حوزه دندان پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست. خدمات دندان پزشکی به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند؛ یکسری خدمات که تولیدکننده ترشحات هوایی هستند و برخی نیستند. خود دندان پزشک تسلط کامل دارد که بر مبنای نوع خدمت چه اقداماتی را باید انجام دهد. ازاین رو مراجعین خیال شان راحت باشد که در مطب هایی که پروتکل را رعایت می کنند و به صورت رسمی از جانب وزارت بهداشت اعلام می شوند، خطر انتقال در آنها به حداقل می رسد. در عین حال خود دندان پزشک بیشتر از بیماران در معرض خطر است و بر همین مبنا تمام همکاران دغدغه یک عرضه خدمت استاندارد در شرایط اپیدمی و بسیار خاص را دارند.
دندانپزشکی از مشاغل صدمه پذیرِ کروناهوشمند افزود: در عین حال حمایت های حاکمیتی هم باید از دندان پزشکان صورت گیرد. به هر حال دندان پزشکان بسیار صدمه پذیرند؛ چونکه در اوج فعالیت کاری شان بین دو تا سه ماه کار نکردند و خدمات شان به خدمات اورژانس و ضروری آن هم در مراکز خاصی که بخش دولتی و خصوصی اعلام کردند، محدود بود. ازاین رو در مالیات شان باید این مورد لحاظ شود. به هر حال پرسنل داشتند و آنها هم صدمه دیدند. همکارانی که بیمه تأمین اجتماعی داشتند و با دستور حاکمیت بازگشایی مطب ممنوع بوده و نباید کار می کردند، چه کسی باید حمایت شان کنند. ازاین رو یک بخش حمایت ها به این مورد بازمی گردد که باید قاطعانه دیده شود.
هوشمند در پاسخ به سوال دیگری درباره کمبود اقلام بهداشتی و تجهیزاتی در مراکز دندان پزشکی که خدمات اورژانسی عرضه می کنند، اظهار داشت: در عین حال همکاران دندان پزشکی برای رسیدن به یک استاندارد بهداشتی قابل قبول در مطب هایشان نیازمند یکسری امکانات، تجهیزات و وسایل هستند که این تجهیزات هزینه بر است. ازاین رو باید یکسری بسته های حمایتی را ببینیم که تا جایی که اطلاع داریم اداره کل تجهیزات پزشکی، قول دادند که طبق یک پروتکل شفاف و مشخص هم این تجهیزات برای دانشکده های دندان پزشکی در اختیار قرار گیرد و هم برای مطب ها و بخش خصوصی. ازاین رو در این عرصه هم نیازمند حمایت هستند.
رشد ۱۸ تا ۱۹ درصدی تعرفه های دندانپزشکی در سال جاریوی با اشاره به مبحث تعرفه های دندان پزشکی هم اظهار داشت: هیات دولت تعرفه ها را اعلام نمود و تعرفه های دندان پزشکی حدود ۱۸ تا ۱۹ درصد افزایش داشته است که با عنایت به این که دندان پزشکی هم صدمه پذیر است، باید روی جزء فنی تعرفه ها کار شود. نهایتا پرداخت از جیب مردم در حوزه دندان پزشکی باید منطقی باشد. این هم نیازمند تصمیمات معقول و منطقی است. قرار نیست دندان پزشک این هزینه را پرداخت کند. بخش عمده آنرا حاکمیت باید با برنامه ریزی درست، سیستم های حمایتی بیمه را تقویت کند و این سیستم های حمایتی و بیمه ها هستند که باید این خدمات را پوشش دهند که حالا آنها هم مشکلات خاص خودشان را دارند. ازاین رو باید بر روی پیشگیری سرمایه گذاری نماییم.
هوشمند افزود: البته درمان حق مردم است و تعطیل پذیر نیست و باید برای همه مردم قابل دسترسی باشد، اما ضمن اینکه باید بر روی درمان کار نماییم، باید به عقب برگردیم و روی پیشگیری سرمایه گذاری نماییم و از سنین پایین و اقشار صدمه پذیر شروع نماییم و با بسته های حمایتی بر روی فرهنگ سلامتی مردم کار نماییم. اگر فرهنگ سلامت بهداشت دهان و دندان، سبک زندگی و تغذیه درست و... افزایش یابد و در مردم نهادینه شود، نتیجه خوب خواهد بود. ما مطالبه درمانی برای مردم ایجاد کردیم و چاه ویلی است که پر نمی گردد. هم اکنون در کانادا حق بیمه ای که یک فرد سیگاری برای دندان پزشکی می پردازد، به مراتب بیشتر از فردی است که سیگار نمی کشد. باید سیاست های حمایتی را هدفمند کرده و به سمت سیاست های حمایتی پیش رویم.
چگونگی رجوع کودکان به دندانپزشکی در شرایط کروناوی در پاسخ به سوالی درباره زمان رجوع کودکان به مراکز دندان پزشکی در شرایط کرونایی، اظهار داشت: کودکان هم مانند سایر مردم باید برای خدمات اورژانس و ضروری به مطب های دندان پزشکی رجوع کنند که عموما به پوسیدگی های دندانی که امکان دارد به عصب برسد و درد دندان را ایجاد کند، مربوط است که باید مراجعه نموده و خدمات ضروری را دریافت نمایند. درمان های انتخابی را مانند ارتوپدی فک و صورت و... تا حد امکان به تعویق اندازند، مگر در مناطقی که از جانب ستاد ملی کرونا سفید اعلام می شود، آن هم با رعایت دستورالعمل ها.
آمار مبتلا شدن به کرونا در دندانپزشکاندرباره آمار ابتلای دندان پزشکان به کرونا، اظهار داشت: در این حوزه آمار رسمی نداریم، اما آمارمان بالا نیست که گواه این است که همکاران دندان پزشک در سرتاسر کشور صرف نظر از وجود اپیدمی کرونا، رعایت کنترل عفونت شان نسبت به سایر رشته های پزشکی با عنایت به ماهیت شغلی شان، بالاتر بوده و هم اکنون هم با عنایت به حساسیتی که مستندات علمی مطرح می کنند، این رعایت را انجام می دهند. آمار مبتلا شدن به کرونا در دندان پزشکان خیلی بالا نبوده است.
وی درباره بهداشت دهان و دندان در مدارس هم اظهار داشت: به نظر می آید که ما باید چند برنامه را به صورت همزمان پیش بریم تا بحث پیشگیری در نظام سلامت کشور به گفتمانی غالب بدل شود. باید توجه کرد که بحث سلامت فقط مختص وزارت بهداشت نیست. متولی حوزه سلامت وزرت بهداشت است، اما سایر سازمان ها هم نقش های خویش را در این عرصه آنطور که شایسته است، انجام نمی دهند. از همین رو خواهش می نماییم که دستگاه های ذی ربط به کمک وزارت بهداشت بیایند. وزیر بهداشت ایده هر خانه یک پایگاه سلامت را مطرح نمودند که باید به گفتمان حاکمیتی بدل شود. در وزارت بهداشت روی نقش دندان پزشکی پیشگیرانه در آموزش دندان پزشکی کار می نماییم. ما سالانه بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دانشجوی دندان پزشکی ورودی داریم و تعداد زیادی متخصص دندان پزشکی هم هر ساله فارغ التحصیل می شوند. این ها به شکلی باید دندان پزشکان جامعه محور بار بیایند. حاکمیت باید برای این مورد انرژی بگذارد تا بحث پیشگیری را از راه آموزش در حوزه دندان پزشکی نهادینه نماییم. رکن اصلی ماندگاری یک تغییر و تحول در ایجاد پیشگیری مطلوب آموزش است. چه آموزش همگانی و چه آموزش دانشگاهی.
هوشمند تصریح کرد: باید بررسی کرد که نقش آموزش سلامت دهان و دندان در آموزش پزشکی و تخصصی ما کجاست؟ ما نباید باردیگر اقداماتی را انجام دهیم که در گذشته امتحان شان را پس داده اند. آموزش سلامت دهان و دندان را باید برای پزشکان عمومی، متخصص، پرستار و... بازتعریف نماییم. این ها آموزش های لازم و ضروری را برای سلامت دهان و دندان و نقش آن در سلامت عمومی و برعکس به صورت کامل ببینند. در عین حال آموزش و پرورش هم می تواند در این عرصه نقشی حیاتی را ایفا کند. باید بر روی ارتقاء سواد سلامت کودکان کار نماییم. اگر کودکی از مهدکودک در این عرصه ها آموزش ببیند و همان آموزش ها در خانواده هم منتقل شود، بطور قطع رعایت بهداشت دهان و دندان برای او نهادینه می شود. ازاین رو باید در سیاست هایمان بازبینی کرده و بر روی پیشگیری توجه جدی داشته باشیم. حلقه مفقوده نظام سلامت در حوزه دندان پزشکی عدم وجود یک مدیریت واحد است. ما نیازمندیم که بخش سلامت دهان ودندان یک مدیریت منسجم، واحد و گروهی را داشته باشد تا اثرگذار باشد.
ادامه دارد


1399/02/16
13:53:46
5.0 / 5
2627
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمه , پزشك
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است