سهم ژنتیك در بروز روماتیسم

سهم ژنتیك در بروز روماتیسم به گزارش مستر لمون دبیر انجمن روماتولوژی ایران به تشریح نشانه ها و علایم بروز بیماری روماتیسم پرداخت و اظهار داشت: هدف ما برای كنترل بیماری های روماتیسمی، خاموش كردن بیماری است و نه ریشه كن كردن آن كه این مساله ممكنست مستلزم مصرف طولانی مدت دارو باشد.


دكتر محسن سروش در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینكه هنگام استفاده از واژه روماتیسم تنها منظور ما التهاب مفصلی یا روماتیسم قلبی نیست، اظهار داشت: روماتیسم برخی بیماری های سیستمیك است كه می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر كند و بیشتر از ۱۰۰ نوع بیماری وجود دارد كه در طبقه بندی روماتیسم قرار می گیرد اما از آنجایی كه شایع ترین علامتی كه ایجاد می كنند مشكلات مفصلی است، روماتیسم بعنوان بیماری مفصلی برای مردم شناخته شده تر است.
وی درباب علل روماتیسم با اشاره به اینكه زمینه استعداد ژنتیكی نقش موثری دارد، اظهار نمود: البته این به آن معنا نیست كه الزاما فرد مبتلا باید در خانواده خود نیز شخصی مبتلا به روماتیسم را داشته باشد بلكه ممكنست تنها ژن بیماری به فرد منتقل و موجب به وجود آمدن استعداد ژنتیكی در فرد شده باشد كه عوامل دیگری همچون استرس، عفونت، مشكلات فكری و... موجب بروز بیماری شود. از طرفی ممكنست فردی ژن مبتلاشدن را داشته باشد اما شرایط برای بروز بیماری در او فراهم نشود.
سروش با اشاره به اینكه شخصی كه رماتیسم مفصلی دارد ممكنست به جز مفاصل، سایر قسمت های بدنش نیز درگیر بیماری باشد، اشاره كرد: در بیشتر موارد اگر بیمار درمان نشود علایم به جز مفصل ها در سایر نقاط بدن نیز مشاهده خواهد شد.
وی درباب میزان شیوع رماتیسم میان مردان و زنان، بیان كرد: بسته به نوع روماتیسم، درصد شیوع در مردان و زنان متفاوت می باشد اما، بطور كلی رماتیسم در خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است اما در جزئیات و بررسی تك تك انواع رماتیسم درمی یابیم بعضی از انواع رماتیسم در زنان و برخی در مردان با شیوع بالاتری روبرو است. بعنوان مثال روماتیسم معروف آرتریت روماتوئید در خانم ها دو تا سه برابر شایع تر از آقایان است و یا بیماری لوپوس در خانم ها تا ۹ برابر بیشتر در خانم ها مشاهده شده است. از طرفی روماتیسم ستون فقرات در آقایان بیشتر است.
دبیر انجمن روماتولوژی ایران در مورد سن مبتلاشدن به روماتیسم، اظهار نمود: امكان بروز روماتیسم از سنین كودكی تا سنین بالا بسته به نوع روماتیسم وجود دارد. بعنوان مثال بیماری لوپوس در خانم های جوان شیوع بیشتری دارد اما از طرف دیگر بروز آرتریت روماتوئید در دهه چهارم و پنجم زندگی فرد اتفاق می افتد. تب روماتیسمی معروف كه با عوارض قلبی همراه بود و مردم شناخت بیشتری از آن داشتند، بیشتر در سینین دهه اول و دوم زندگی فرد دیده می شود و شیوع آن در سنین بالاتر بسیار كاهش پیدا می كند.
وی با اشاره به اینكه درمان هر نوع روماتیسم متفاوت از دیگری است، اشاره كرد: استفاده از داروی ضد التهاب و داروهای زمینه ای كه سیستم ایمنی بدن را تنظیم كرده تا واكنش بدن نسبت به خودش را تعدیل كند یكی از گام های درمانی است. بیماری های روماتیسمی به سبب تغییراتی كه در سیستم ایمنی بدن رخ می دهد به وجود می آیند و مصرف این داروها كمك می نماید عوارض بیماری كم شود.
سروش در ادامه درباب روش های درمانی روماتیسم، اظهار داشت: هدف ما برای كنترل بیماری های روماتیسمی، خاموش كردن بیماری است و نه ریشه كن كردن آن؛ البته این به معنای ناتوانی در درمان بیماری نیست اما، درمان روماتیسم كنترل بیماری در حالت خاموش است كه این مساله ممكنست مستلزم مصرف طولانی مدت دارو باشد.
وی در مورد نشانه های روماتیسم، بیان كرد: اگر درگیری روماتیسم در مفصل باشد، به صورت تورم، درد و التهاب در مفاصل مشخص می شود تا جایی كه التهاب به حدی پیشرفت می كند كه قرمزی را می توان اطراف مفصل دید. بطور معمول مفصل دردناك است و حركت دادن آن با دشواری هم راه است به شكلی كه بعد از برخواستن از خواب تا چند ساعت در حركت مفصل ها احساس درد وجود خواهد داشت. گاهی نیز تظاهرات بیماری در پوست مشخص می شود؛ از زخم های كوچك گرفته تا جوش های قرمز رنگ در ساق پا و یا بروز علایم غیر اختصاصی در ریه و چشم ها كه نیازمند بررسی های بالینی بیشتر توسط متخصص است.
این متخصص درباب پراكندگی روماتیسم مفصلی در بدن، اشاره كرد: بسته به نوع روماتیسم، تظاهرات متفاوت خواهد بود بطور مثال در بیماری آرتریت روماتوئید بیشتر علایم در دست ها یعنی انگشتان دست، مچ دست، آرنج و زانوها است.
وی در خاتمه اشاره كرد: در ارتباط با بیماری های روماتیسمی مردم باید حتما به این نكته توجه نمایند كه این نوع از بیماری ها جزو بیماری های مزمن هستند و نمی توان انتظار داشت با مصرف یك دارو بیماری بطور كامل از بین برود اما، می توان توقع داشت كه با مصرف دارو به مدت و دوز مشخص، بیماری كنترل شده و به حالت خاموش درآید. نكته قابل توجه دیگر این است كه بیمار به هیچ عنوان نباید با كم شدن درد و كاهش عوارض بیماری مصرف دارو را بدون نظر پزشك قطع كند.
منبع:

1398/11/18
23:46:51
5.0 / 5
4347
تگهای خبر: اتیسم , بیماری , پزشك , پوست
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است