بیماری كه به قاتل خاموش مشهور است را بیشتر بشناسید

بیماری كه به قاتل خاموش مشهور است را بیشتر بشناسید به گزارش مستر لمون ایسنا/كهگیلویه و بویراحمد كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: این بیماری بدون علامت است و اگر علامتی نداشته باشد موجب لطمه به اعضای حیاتی بدن همچون قلب، مغز، كلیه و چشم می شود.


حسن عسكرپور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اضافه كرد: میزان مرگ و میر قلبی در این استان ۱۴۹ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است در صورتیكه این میزان در كشور به ۲۴۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر می رسد.
وی با اشاره به اینكه سكته قلبی و مغزی یكسری عوامل خطری دارند كه فشارخون بالا از مهمترین این عوامل است، اظهاركرد: میزان سكته قلبی استان ۹۷ در هر ۱۰۰ هزار نفر بر حسب جمعیت است و این میزان در سطح كشور ۸۱.۷ در ۱۰۰ هزار نفر است.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اشاره كرد: همین طور میزان سكته مغزی در استان كهگیلویه و بویراحمد ۲۴ در ۱۰۰ هزار نفر است و این میزان در كشور ۳۰ در ۱۰۰ هزار نفر است.
عسكر پور اشاره كرد: درصد شیوع پرفشاری خون در افراد بالای ۳۰ سال استان ۱۹ درصد است در صورتیكه این وضعیت در كشور به ۲۷ درصد می رسد.
وی افزود: درصد چربی خون در استان ۱۸ درصد و در كشور ۲۶.۵ درصد است.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج عنوان كرد: درباب بیماری پرفشار خون بیان كرد خونی كه در سرخ رگ ها جریان دارد نیروی را به دیواره رگ ها وارد میكند كه به آن فشار خون می گویند.
عسكرپور اشاره كرد: بالاترین مقدار فشارخون در زمان انقباض قلب به دیواره رگ ها وارد می شود كه به آن فشارخون حداكثری یا سیستولی می گویند.
وی بیان كرد: بعد از هر انقباض قلب یك زمان انبساط (استراحت) دارد كه در این زمان خون فشار كمتری به دیواره رگ ها وارد میكند این حالت را فشار خون حداقلی یا دیاستولی می گویند.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهاركرد: اگر فشار خون سیستولی(حداكثری) ۱۴۰ میلی جیوه(واحد اندازه گیری فشارخون) بگذرد یا فشارخون دیاستول ۹۰ میلی جیوه یا بالاتر باشد در اصطلاح به این حالت پرفشاری خون می گویند.
عسكر پور اظهار داشت: ممكنست دو حالت هر كدام به تنهایی یا با هم اتفاق بیفتند.
وی با اشاره به علایم فشار خون بالا اشاره كرد: بدون علامت است و اگر علامتی نداشته باشد موجب لطمه به اعضای حیاتی بدن همچون قلب، مغز، كلیه و چشم می شود. بنا بر این به قاتل خاموش مشهور است.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج عنوان كرد: در افراد كمی ممكنست فشار خون بالا علائمی همچون سردرد، كوتاه شدن نفس، خون ریزی بینی ایجاد كند كه البته این علایم ویژه فشارخون بالا نیستند و ممكنست در بیماری های دیگر هم دیده شود.
عسكر پور با اشاره به عوامل زمینه ساز مبتلاشدن به فشار خون بالا اشاره كرد: مصرف نمك زیاد، چاقی، كم تحركی، مصرف دخانیات، سابقه خانوادگی، استرس و فشار عصبی، دیابت، میزان چربی خون و بالا رفتن سن از عوامل زمینه ساز مبتلاشدن به فشار خون هستند.
وی با اشاره به اینكه نمك متهم اصلی فشارخون بالاست، بیان كرد: مصرف نمك هر میزان است باید به نصف كم كرد و نمكدان را از سفر غذا حذف شود.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید وزن خودرا كم كنید و در حالت طبیعی نگه دارید، (باتوجه به شاخص توده بدنی وزن تقسیم بر قد به توان دو ).
عسكر پور اضافه كرد: ورزش مرتب به میزان ۳۰ دقیقه یا پیاده روی در روز بهترین راه مبارزه با فشارخون است. همین طور مصرف سبزی و میوه روزانه می تواند در پیش گیری از این بیماری موثر باشد.
وی اظهاركرد: مواد غذایی حاوی پتاسیم همچون لوبیا، عدس، نخود، میوه هایی همچون كیوی، پرتقال، طالبی، موز، هلو و لبنیات كم چرب مصرف شود و از مصرف مشروبات الكلی و استعمال دخانیات پرهیز شود.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اشاره كرد: در سطح كشور از هر ۴ نفر ۳۰ سال به بالا و از ۲ نفر با سن بالای ۵۵ سال یك نفر مبتلا به فشار خون بالاست.
عسكر پور بیان كرد: درصد شیوع چاقی و اضافه وزن در استان ۲۲.۳ است، در صورتیكه این میزان در كشور به ۲۲.۷ درصد می رسد.
منبع:

1398/10/30
13:48:21
5.0 / 5
4582
تگهای خبر: بیماری , پزشك , چاقی , چربی
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است