قرص برنج باردیگر قربانی گرفت

قرص برنج باردیگر قربانی گرفت به گزارش مستر لمون رئیس شبكه بهداشت و درمان دشتستان با اشاره به خطرات استفاده از قرص مرگبار برنج، اظهار داشت: متاسفانه مردم فریب نام برنج بر روی این قرص را خورده و از آن استفاده می نمایند در صورتیكه اثرات مرگباری دارد.ماریا خویش دوست در گفت و گو با ایسنا با اشاره به موارد مسمومیت اخیر بر اثر استشمام گاز قرص برنج، اظهار نمود: روز گذشته پسربچه ای در شهر آبپخش را به درمانگاه آورده و دكتر اعلام می كند كه مشكوك به مسمومیت است و برای او آزمایش می نویسد. اما بدون دادن آزمایش به خانه برمی گردد، تا اینكه امروز حالش بد شده و او را به مطب یك پزشك می برند كه در آنجا حالش رو به وخامت رفته و جان می سپارد.

وی اظهار نمود: مادر این پسربچه حالا در بخش ICU تحت درمان است.

رئیس شبكه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان بیان كرد: قرص برنج در سال ۸۴ از لیست سموم مجاز مورد تأیید سازمان جهاد كشاورزی حذف و محصولات كم خطری همچون قرص های سیر كه دارای پروانه ساخت هستند جایگزین آن شده است، ولی چون نام آن برنج است مردم همچنان از آن استفاده می نمایند. جهاد كشاورزی نیز ممنوعیت استفاده از این قرص را اعلام نموده، از سم فروشی ها و همین طور عطاری ها تعهد منع عرضه این قرص گرفته شده است اما همچنان بوسیله دلال ها و بازار آزاد تهیه می شود.

خویش دوست با اشاره به اینكه استفاده از قرص برنج به هر صورتی ممنوع می باشد، افزود: مسمومیت با قرص برنج از مرگ آورترین مسمومیت هایی است كه مرگ حتمی را به دنبال دارد و تابحال راهكاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. سم قرص برنج (فسفید آلومینیوم) سمی است كه بر روی سلول های بدن تأثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می برد و موجب لطمه جدی به اعضا و ارگان های حساس بدن مانند كلیه ها و قلب می شود.

وی اشاره كرد: در بازدید روز گذشته از كارگاه های بسته بندی خرما، بیشتر از ۹۰ درصد این كارگاه ها (خانگی و بدون مجوز) از قرص برنج بهره برده بودند.

ماریا خویش دوست درباب مسمومیت پنج عضو از خانواده آبپخشی با قرص برنج اظهار داشت: پدر خانواده جهت گندزدایی محصول خرما كه در یكی از اتاق های منزل مسكونی اش نگهداری كرده بود، مبادرت به استفاده از قرص برنج كرده بود كه متاسفانه پنج عضو این خانواده را راهی بیمارستان و سبب مرگ دختر ۱۷ ساله این خانواده، به سبب ایست تنفسی ناشی از قرار گرفتن زیاد در معرض این گاز -كه عوارض شدید تنفسی دارد- شد.

وی بیان كرد: با عنایت به اینكه بیش ترین محصول خرما در شهرستان دشتستان به دست می آید، هر ساله بازرسان بهداشت محیط و كارشناس واحد مواد غذایی و بهداشتی مبادرت به برگزاری كلاس های آموزشی جهت سم فروشی ها و عطاری ها می كنند و در چندین نوبت به صورت تیم های نظارتی از كارخانه ها، عطاری ها و همین طور سم فروشی ها بازرسی به عمل می آورند و درباب مضرات و خطرات قرص برنج آموزش های لازم را ارائه می كنند.

رییس شبكه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از شهروندان خواست كه به هیچ عنوان از قرص برنج برای گندزدایی محصولات خود كه به صورت سنتی در منازل نگهداری می شود استفاده نكنند و اشاره كرد: شهروندان در صورت مشاهده و یا شناسایی افرادی كه این قرص ها را به صورت غیرقانونی به فروش می رسانند با سامانه ۱۹۰ بهداشت محیط تماس بگیرند.

به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، در ایام گذشته نیز استشمام قرص برنج در شهر آبپخش از توابع دشتستان یك خانواده را روانه بیمارستان كرد و سبب مرگ دختر خانواده شد.

قرص برنج دارای جذب خوراكی و استنشاقی بالا و فاقد جذب پوستی است و تماس انسان با آن می تواند عوارض شدید و كشنده ای در بر داشته باشد. چون قرص برنج تبدیل به گاز بدون رنگ می شود، افرادی كه با این گاز گرفتار مسمومیت می شوند از خطرات آن آگاه نیستند.

مسمومیت با قرص برنج به صورت خوراكی و استنشاقی می تواند افراد را گرفتار مسمومیت كرده و عوارضی همچون تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش، سردرد، تشنج و كما ایجاد كند. این ماده سمی به راحتی جذب دستگاه گوارش شده و پس از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده موجب تولید گاز خطرناك فسفین می شود و سالانه تعداد زیادی در اثر استفاده از قرص برنج به صورت عمدی و یا سهوی گرفتار مسمومیت و مرگ می شوند.
1398/08/03
22:44:54
5.0 / 5
4232
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است