الگوی غذایی مفید برای سلامت روده

الگوی غذایی مفید برای سلامت روده مستر لمون: متخصصان تغذیه در مطالعه ای تازه تاكید نمودند كه مصرف خوراكی های گیاهی و رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت میكروبیوم روده مرتبط می باشد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، این متخصصان برمبنای بررسی های خود مشاهده نمودند بعضی از انواع مواد غذایی با كمك به زنده ماندنِ باكتری هایی كه دارای خواص ضد التهابی هستند به سلامت روده كمك می كنند.
گروهی از پژوهشگران هلندی در بررسی های خود دریافتند مصرف برخی انواع مواد غذایی از قبیل حبوبات، نان، ماهی و خشكبار با سطح بالایی از باكتری های مفید روده مرتبط می باشد و این باكتری ها به بیوسنتز مواد مغذی حیاتی و تولید اسیدهای چرب زنجیره كوتاه (SCFAs) كه منبع اصلی انرژی در سلول های جداره روده هستند، كمك می كنند.
یافته های بدست آمده تایید كننده این ایده است كه رژیم غذایی می تواند راهكار مدیریت موثر بیماری های گوارشی باشد.
محققان هلندی در این مطالعه چهار گروه را مورد آزمایش قرار دادند: عموم مردم، مبتلایان به بیماری كرون، كولیت زخمی و سندرم روده تحریك پذیر (IBS).
آنان نمونه مدفوع این افراد را مورد بررسی قرار دادند تا میكروبیوم میزبان را احیا كرده و نتایج بدست آمده را با نوع غذای مصرفی مقایسه كردند. بگفته آنها در انتهای این مطالعات ارتباط ۶۱ ماده غذایی با گروه های میكروبی و ۴۹ رابطه بین الگوهای غذایی و گروه های میكروبی شناسایی شد.
به گزارش نشریه مدیكال اكسپرس، پژوهشگران اظهار داشتند: الگوهای غذایی سرشار از نان، حبوبات، ماهی و خشكبار با كاهش تعداد باكتری های مضر مرتبط هستند. همین طور مصرف بیشتر این مواد غذایی با كاهش سطح نشانه های التهاب در مدفوع هم راه است. علاوه بر این، مصرف بالای گوشت، فست فودها یا قندهای تصفیه شده تاثیر باكتری های مفید را كاهش داده و نشانه های التهاب را می افزایند.
منبع:

1398/07/30
09:57:59
5.0 / 5
4603
تگهای خبر: بیماری , تغذیه , تولید , خوراكی
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است