مواظب مسافران كوچولوی خود باشیم

مواظب مسافران كوچولوی خود باشیم به گزارش مستر لمون كارشناس كودكان و نوزادان مركز بهداشت استان زنجان تصریح كرد: در خودرو ها مواظب مسافران كوچولوی خود باشیم.فاطمه عباسی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با نكات ایمنی در استفاده از صندلی كودك، اظهار نمود: در زمان خرید صندلی ایمنی برای كودك، توجه كنید اندازه آن با صندلی خودرو، سن، قد و جثه كودك متناسب باشد و كمربند ایمنی را تا حدی محكم كنید كه فشاری بر بدن كودك وارد نكند، چون در غیر این صورت علاوه بر اینكه كودك احساس ناراحتی می كند، هنگام بروز حادثه هم احتمال ایجاد جراحت ناشی از فشار كمربند بر بدن وی افزایش می یابد.

وی اضافه كرد: بهترین جا برای كودكان زیر 12 سال با وزن كم تر از 22 كیلوگرم، صندلی عقب خودرو است؛ صندلی جلویی خودرویی كه كیسه هوای سرنشین آن فعال است، به علت باز شدن كیسه هوا هنگام تصادف و وارد شدن ضربه به كودك، مكان مناسبی برای كودك نیست.

این مسئول خاطرنشان كرد: بهترین صندلی ایمنی كودك آن است كه علاوه بر تامین ایمنی كودك (استاندارد بودن محصول)، كودك در آن احساس راحتی كرده و راننده با راحتی بیشتری رانندگی كند. این صندلی برای كودكان با سن بیشتر از یك سال و وزن 9 تا 18 كیلوگرم مناسب می باشد. طبق قانون نشستن كودكان زیر 12 سال در صندلی جلو خودرو ممنوع می باشد.

كارشناس كودكان و نوزادان مركز بهداشت استان زنجان در ارتباط با صندلی حامی، افزود: این نوع صندلی برای افرد بزرگسال طراحی شده است؛ ازاین رو تا زمانی كه كودكان بتوانند به راحتی روی صندلی خودرو بنشینند به نوع ساده تری از صندلی ایمنی نیاز است كه به آن صندلی حامی گفته می شود. این نوع صندلی برای اصلاح نحوه قرار گرفتن كمربند ایمنی روی بدن كودك طراحی شده و برای كودكان با وزن بیشتر از 18 كیلوگرم مناسب می باشد. صندلی ایمنی كودك ترجیحا در صندلی عقب خودرو و در وسط نصب شود.

عباسی در ارتباط با انواع صندلی كودك، اظهار نمود: صندلی های ایمنی كودكان به سه گروه عمده صندلی نوزاد، صندلی كودك و صندلی حامی تقسیم بندی می شود كه هر یك، انواع متفاوتی دارد و برای گروه های مختلف سنی و وزنی كودكان مورد استفاده قرار می گیرند.

این مسئول در ارتباط با صندلی نوزاد، اضافه كرد: این صندلی بری كودكان كمتر از یك سال و با قد كمتر از 69 سانتی متر استفاده می شود از آن جا كه این كودكان ستون فقرات به شدت صدمه پذیری دارند، برای دست یابی به ایمنی بیشتر و پیشگیری از حركت ناگهانی در ناحیه ستون فقرات آنها، صندلی نوزادان را به صورت رو به عقب در خودرو نصب می كنند.

كارشناس كودكان و نوزادان مركز بهداشت استان زنجان افزود: قرار دادن كودك روی پا، بغل كردن او و استفاده از كمربند ایمنی خودرو در حالیكه یك فرد بزرگسال كودك را در آغوش گرفته، كارهای غیرایمنی است و سلامت بچه ها را به خطر می اندازد. ایمن ترین راه برای حمل كودكان در خودرو این است كه آنها را در یك صندلی كودك متناسب با وزن و قد آنها بنشانید.

وی اضافه كرد: استفاده از صندلی و حفاظ مناسب، كودك را در خودرو ثابت نگه می دارد و هنگام تصادف از افتادن وی در داخل خودرو یا پرتاب شدن به بیرون، پیشگیری و شدت ضربه ها را كم می كند و احتمال جراحت و مرگ كودك بسیار كاسته می شود. همینطور احتمال صدمات شدید هم تا حد زیادی كم می شود؛ ازاین رو نسبت به اثر حفاظتی بالای صندلی ایمنی كودك، هزینه ای كه برای پرداخت آن می شود، كم است.

عباسی تصریح كرد: بچه ها مسافران كوچك خودرو ها هستند، در حالیكه صندلی خودرو و كمربند ایمنی برای بزرگسالان طراحی شده است. در یك تصادف حتی با شدت خیلی كم، كودكان با نیروی 30 تا 60 برابر وزن شان به جلو پرتاب می شوند.
1398/07/21
19:59:40
5.0 / 5
4606
تگهای خبر: خرید , سلامت , هزینه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است