نوبخت: مسئولان راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند

نوبخت: مسئولان راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند مستر لمون: یك عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی كمبود دارو در شرایط تحریم را طبیعی خواند و در عین حال اظهار داشت: در شرایط فعلی لازم است مقامات مسئول راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند تا آنها اطمینان لازم را به دست آورند.


علی نوبخت در گفت وگو با ایسنا، ممنوعیت صادرات دارو را در شرایط كنونی تصمیم درست خواند و اظهار داشت: ممنوعیت بدان معناست كه بدون نظارت وزارت بهداشت دارویی صادر نمی گردد، چون در شرایط فعلی امكان دارد نیاز در داخل كشور به نسبت شش ماه گذشته تفاوت كرده باشد. اگر در داخل به دارویی نیاز داشته باشیم باید اولویت به تامین آن باشد و طبیعتا صادرات آن دارو ممنوع شود.

وی با بیان این كه «پایین بودن قیمت دارو جاذبه برای صادرات آنرا بیشتر می كند»، اظهار نمود: در شرایط تحریم كه كمبود دارو امری طبیعی به شمار می آید باید نظارت های كافی وجود داشته باشد. فراموش نكنیم كه اثرات تحریم به شكل مختلف بر روی دارو ظهور و بروز می كند. اگر بر روی مواد اولیه تاثیر نگذارد، بر روی سایر اقلام همچون مقوا و یا شیشه دارو موثر است.

این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی توضیح داد: می گویند كه دارو تحریم نیست، اما بالاخره تحریم نقش خودرا می گذارد. با وجودی كه قسمت اعظمی از داروهای ما تولید داخل است، اما بخشی از مواد اولیه آن از خارج وارد میگردد یا این كه لوازم جانبی دارو همچون فویل، روكش و شیشه آن از خارج وارد میگردد كه تحریم بر روی آنها اثر می گذارد.

نوبخت با تاكید بر این كه «در چنین شرایطی باید مقامات مسئول ضمن مدیریت شرایط مشكلات را با مردم در بین بگذارند»، اظهار نمود: مسئولان باید راه های تامین دارو و تجهیزات پزشكی را برای مردم توضیح دهند كه آنها اطمینان لازم را به دست آورند.

وی اضافه كرد: امكان دارد در آینده به صورت نسبی تعداد بیشتری از داروها در كشور كم شود كه این هزینه ایستادگی ماست. اساسا مسئولان باز شبانه روز كار و برنامه ریزی می كنند و مجلس شورای اسلامی هم حساسیت لازم را دارد كما این كه سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده كه ۱۰۰ درصد اعتبارات را تخصیص داده باید سازمان بیمه سلامت، پول را در اختیار بیمارستان ها قرار دهد تا آنها به شركت های پخش و پس از آن به شركت های تولید دارو و تجهیزات پزشكی داده شود.

این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امكان دارد بعضی از داروها به صورت محدود به برخی داروخانه ها برای پخش داده شود كه باید به مردم اطلاع رسانی شود. اساسا سوء استفاده افراد از این وضعیت قابل قبول نیست و باید برخوردهای لازم صورت گیرد، چون دارو با سایر اقلام متفاوت می باشد همه باید با هم كار نماییم تا داروی مورد نیاز مردم تامین گردد.




1397/08/20
15:48:49
5.0 / 5
4561
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فود



mrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است