محققان هشدار می دهند؛

تاثیر پدران سیگاری در بروز مشكلات شناختی فرزند

تاثیر پدران سیگاری در بروز مشكلات شناختی فرزند مستر لمون: محققان عنوان می كنند قرارگیری پدر در معرض نیكوتین باعث بروز نقایص شناختی در كودك و حتی نوه اش می گردد.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، محققان دانشگاه فلوریدا با مطالعه موش ها دریافتند این تاثیر ناشی از تغییرات اپی ژنتیك در ژن های اصلی در اسپرم پدر یا تغییرات قابل توارثی است كه بدون تغییر در توالی DNA روی می دهد.
تحقیق قبلی نشان داده است كه قرارگیری مادران در معرض نیكوتین و سایر تركیبات دود سیگار یك فاكتور پرخطر قابل توجه برای اختلالات رفتاری همچون اختلال بیش فعالی در چندین نسل بعد خواهد بود.
اما وجود این رابطه در مورد پدران كمتر مشخص بود چراكه تفكیك فاكتورهای ژنتیكی از فاكتورهای محیطی در مطالعات انسانی دشوار بوده است.
محققان در این مطالعه، موش های نر را در معرض دوز پایین نیكوتین كه در آب اشامیدنی شان مخلوط شده بود قرار دادند. سپس آنها را در معرض آمیزش با موش های ماده ای قرار دادند كه هیچ وقت در معرض نیكوتین قرار نگرفته بودند.
یافته ها نشان داد درحالیكه پدران به لحاظ رفتاری نرمال بودند، هر دو جنسیت كودك شان دچار بیش فعالی و انعطاف ناپذیری شناختی بودند.
آنها همینطور دریافتند زمانیكه موش های ماده از این نسل با جفت عاری از نیكوتین آمیزش داده شدند، كودك نرشان كمتر دارای نقایص شناختی بود.
تجزیه و بررسی اسپرم موش های نر قرارگرفته در معرض نیكوتین نشان داد مناطق پیشرو در چندین ژن همچون ژن دوپامین D۲ كه برای رشد مغز و یادگیری مهم و اساسی است، به لحاظ اپی ژنتیكی اصلاح شده بودند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاكید دارند.

1397/07/26
18:36:23
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: شكلات , مغز
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است