رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خبر داد

مرگ 11 تن به علت مصرف قارچ های سمی، 13 هزار مبتلا به ایدز تحت درمان

مرگ 11 تن به علت مصرف قارچ های سمی، 13 هزار مبتلا به ایدز تحت درمان مستر لمون: رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره برنامه های پیش بینی شده برای كنترل و درمان بیماری ایدز و همینطور كنترل سالك و وبا در مناطق زلزله زده كرمانشاه توضیحاتی را عرضه داد.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر محمدمهدی گویا در نشستی خبری درباره سیاست های وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری و درمان بیماری ایدز در كشور اظهار داشت: وزارت بهداشت سیاست بسیار گسترده ای را در برنامه چهارم استراتژیك كشوری ایدز آغاز كرد. در این برنامه تمام بخش های درگیر توسعه كشور، مشاركت داشته اند و وظیفه هر سازمانی برای اطلاع رسانی، پیشگیری و همینطور درمان این بیماری مشخص است.

وی اضافه كرد: بر مبنای برنامه استراتژیك كشوری ایدز هدفگذاری كرده ایم تا 90 درصد مبتلایان به این بیماری را تا سال 2020 شناسایی نماییم، 90 درصد این بیماران تحت درمان قرار گیرند و همینطور در 90 درصد این افراد اطمینان یابیم كه درمانشان موثر است؛ برنامه ای كه تحت عنوان 90-90-90 از آن یاد می گردد. بر مبنای این برنامه عفونت نباید از بیماران مبتلا به سایرین منتقل شود. با این روش طی دو سال قبل موارد تحت درمان حدودا 40 درصد بیشتر از قبل شده است.
13 هزار مبتلا به ایدز تحت درمان
وی اضافه كرد: سیاست ما بر این اساس بوده كه بتوانیم بیماران را بلافاصله بعد از شناسایی، درمان نماییم. این در حالیست كه در دنیا هم چنین است كه صبر می كنند تا سیستم دفاعی بدن به حدی از تضعیف برسد و سپس درمان را شروع كنند. ما هم قبلا این سیاست را داشتیم اما اكنون درمان بلافاصله بعد از تشخیص شروع می گردد. هم اكنون 13 هزار نفر را شناسایی كرده ایم و همه آنها تحت درمان قرار دارند و در حدود 40 درصد آنها آزمایشاتی را انجام داده ایم و اطمینان حاصل شده است كه درمانشان كامل بوده است.

گویا در ادامه با اشاره به سیاست پیشگیری از انتقال بیماری ایدز از مادر به كودك، اظهار داشت: بر مبنای این سیاست مادرانی كه دارای رفتارهای پرخطر هستند را شناسایی كرده و درمان آنها را در دوران حاملگی پیگیری می نماییم و در صورت مبتلا شدن به این عفونت موارد لازم انجام می گردد. زایمان این مادران در شرایط ویژه صورت می گیرد و بعد از زایمان هم درمان ادامه می یابد. كودكان آنها هم تحت درمان و مراقبت هستند. خوشبختانه آماری كه در این زمین داریم در سطح جهان خیره كننده است، به طوریكه 93.5 درصد كودكانی كه از مادران مبتلا به HIV به دنیا آمدند، به دنبال اقداماتی كه برای آنها انجام شده، بعد از تولد سالم بودند.
داروی ضد ایدز كمبود ندارد
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: روش های درمانی ما بازنگری شده و مطابق آخرین روش های روز دنیا انجام می گردد. مرتبط با داروی ضد ایدز هم باید بگویم كه بخش قابل توجهی از این دارو در داخل كشور تولید می گردد. در مورد بخشی هم كه خارجی است، دارو به اندازه كافی موجود است و به بیماران اطمینان خاطر می دهم كه مشكلی از این بابت وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مباحث مطرح در خصوص توقف فعالیت اتوبوس های ایدز، اظهار داشت: اتوبوس های ایدز كماكان به فعالیت خود در شهرستان های مختلف كشور ادامه می دهند. البته تاكید می كنم كه اطلاع رسانی كاری چند بخشی است كه تنها بخشی از آن به وزارت بهداشت مربوط می گردد. بخشی از اطلاع رسانی ها در مورد چنین بیماری هایی به سازمان هایی مانند بهزیستی هم مربوط می گردد. در مجموع اگر جایی كمبودی در این زمینه بوده بدون شك به منابع مالی مربوط می گردد. اتوبوس ایدز یكی از سیاست های موفق بوده كه همچنان ادامه دارد و از این جهت با مانعی مواجه نیستیم. اگر هم مانعی وجود داشته باشد قادر به مرتفع ساختن آن هستیم.

وی تصریح كرد: هم اكنون می توانیم اطلاعات دقیق دهیم كه این اتوبوس ها كجاها فعالیت دارند و اظهارات در خصوص توقف این فعالیت ها می تواند اظهار نظر سختی افراد تلقی شود.
مرگ 11 تن به علت مصرف قارچ های سمیرئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش درباره شیوع مسمومیت ها با قارچ طی چند روز اخیر، اظهار داشت: همواره در دو فصل بهار و پاییز شاهد مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ هستیم. چند عامل سبب افزایش این مسمومیت ها می گردد. افزایش میزان و تعداد بارندگی ها در رویش این قارچ ها بسیار موثر است. مبحثی كه امسال به خصوص در استان های كرمانشاه، كردستان، آذربایجان های غربی و شرقی و همینطور همدان شاهد بودیم. از آنجائیكه رطوبت خاك بیشتر می گردد. رشد این قارچ ها هم افزایش می یابد. باید تاكید كنم كه این مسمومیت ها صرفا به علت مصرف قارچ های وحشی كه به صورت خودرو در مناطق جنگلی و كوهستانی رشد می كنند و ارتباطی با قارچ های خوراكی فروشگاه ها كه برچسب دارند ندارد. تاكید می كنم كه به قارچ های مناطق جنگلی و صحرایی یا قارچ هایی كه توسط دستفروش ها به فروش می رسند به هیچ وجه اعتماد نشود. شكل ظاهری این قارچ ها نمی تواند این اطمینان را تولید كند كه به لحاظ خوراكی سالم هستند. حتی شناسایی قارچ های سمی از خوراكی برای متخصصان هم خیلی سخت است. ممكن است برخی محلی ها بگویند كه این قارچ ها را می شناسند اما نباید به هیچ وجه به این حرف ها اعتماد كرد. سفارش اكید وزارت بهداشت آن است كه قارچ ها را به صورت بسته بندی شده و از فروشگاه ها و مراكز خرید تهیه كنید.
گویا اضافه كرد: تا كنون بیش از 800 نفر به دلیل مصرف قارچ های سمی دچار مسمومیت شده اند. مسمومیت ناشی از این قارچ ها هم سه مرحله دارد. در مرحله اول علائم بیماری طی 6 ساعت تا سه روز بعد از مصرف ظاهر می گردد كه معمولا یك سری علائم گوارشی شامل تعوع، استفراغ و گاهی اسهال های حجیم است. این موارد با درمان ساده علامتی برطرف می شوند اما ممكن است پس از 24 ساعت تا حداكثر چهار روز مرحله دوم بیماری شروع شود. البته اغلب كسانی كه به این بیماری مبتلا می شوند، در همان مرحله اول درمان می شوند.
وی در این باره اضافه كرد: در مرحله دوم مسمومیت با قارچ علائم تهوع ادامه داشته و به تدریج زردی ظاهر شده و فعالیت كبد تا حدودی مختل می گردد. افرادی كه به این مرحله از بیماری می رسند باید بستری شده و تحت نظر قرار گیرند. معمولا این مرحله سه تا چهار روز به طول می انجامد. معدودی از این افراد هم وارد مرحله سوم بیماری كه شامل نارسایی شدید كبد و در بعضی موارد بیماری های كلیوی است، می شوند به طوریكه ممكن است حتی نیاز به پیوند داشته باشند و یا جان خویش را از دست بدهند.
گویا اظهار داشت: پروتكل درمان این بیماری تهیه و در اختیار مراكز درمانی قرار گرفته است. باز هم تاكید می كنم كه این بیماری درمان دارویی خاصی ندارد و درمان آن درمان علامتی است. تا كنون هم 11 نفر به علت مسمومیت با قارچ فوت كردند. حدود 220 تا 230 نفر در بیمارستان ها بستری شده اند. سه نفر هم پیوند كبد شده اند.

اقدامات وزارت بهداشت برای كنترل سالك و وبا در كرمانشاه
گویا در ادامه صحبت هایش درباره مباحثی در خصوص خطر طغیان سالك و وبا در مناطق زلزله زده كرمانشاه، اظهار داشت: یكی از موفق ترین برنامه های وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه پیشگیری از بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده بود. ما با دو بازه زمانی فصل سرما و گرما در مناطق زلزله زده روبرو بودیم، به صورتی كه در فصل زمستان بابت بیماری های تنفسی به خصوص آنفلوآنزا نگرانی داشتیم. در این زمینه 25 هزار نفر از ساكنان مناطق زلزله زده كه در معرض ابتلای شدید به این بیماری بودند ضد آنفلوآنزا واكسینه شدند. خوشبختانه موردی از آنفلوآنزای شدید و یا فوت به علت این بیماری در مناطق زلزله زده نداشتیم كه این مورد یكی از دستاوردهای وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه به حساب می آید. در فصل گرما هم خوشبختانه تا كنون طغیان بیماری واگیر نداشته ایم.

رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بااشاره به پیش بینی گسترش چند بیماری در فصل گرما همچون بیماری های منتقله از آب و غذا مانند وبا و همینطور بیماری هایی نظیر سالك، مارگزیدگی، عقرب گزیدگی و حیوان گزیدگی، اضافه كرد: برای بیماری های ناشی از آب و غذا چندین جلسه در سطح استان برگزار گردید. خوشبختانه اقدامات خوبی مرتبط با آب آشامیدنی و مصرفی مناطق زلزله زده صورت گرفته است. جمع آوری فاضلاب ها و روان آب های سطحی از ابتدا خواست وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی بود كه خوشبختانه مورد حمایت استانداری قرار گرفت. البته در بعضی از مناطق سرپل ذهاب كماكان به صورت جزئی این موارد باقی است اما نسبت به پس از زلزله، خطر به میزان قابل توجهی كاهش یافته است كه امیدواریم در طول تابستان این وضعیت ادامه یابد.

وی درباره بیماری سالك در مناطق زلزله زده اظهار داشت: مهمترین كار در این زمینه جمع آوری نخاله های ساختمانی است كه كاری سخت و زمان بر است و به سادگی میسر نیست. به طوریكه در زلزله بم شاهد بودیم كه آواربرداری چندین سال به طول انجامید اما در مناطق زلزله زده كرمانشاه بین 75 تا 80 درصد كار آواربرداری انجام شده است و بدین سان بخش عمده نگرانی ها برطرف شده است.

وی اضافه كرد: وزارت بهداشت در این راستا برنامه جونده كشی را در دستور كار دارد چون كه این جوندگان مخزن بیماری سالك هستند. در كنار این برنامه سم پاشی ضد حشرات هم صورت گرفته است. با وجود آنكه بیماری سالك در سرپل ذهاب بیماری بومی بود اما خوشبختانه به دنبال اقدامات صورت گرفته موارد سالك را در این مناطق حتی در حد انگشتان دست هم نداشتیم. همینطور فوت ناشی از عقرب و مارگزیدگی نداشتیم و سرم ضد مار و ضد عقرب به میزان كافی در مراكز درمانی مناطق زلزله زده توزیع شده است.

رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در انتها صحبت هایش تصریح كرد: اقدام دیگری كه باید در این مناطق صورت گیرد جمع آوری سگ های ولگرد است كه كار سختی است و البته مسئولیت آن بر عهده شهرداری هاست كه باید به درستی صورت گیرد، در مجموع تا این لحظه طغیانی از بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده نداشتیم.
1397/02/31
16:07:19
5.0 / 5
4815
تگهای خبر: بیماری , پزشك , خوراكی , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است