آیا از موج هشتم کرونا گذر کردیم؟

آیا از موج هشتم کرونا گذر کردیم؟ به گزارش مستر لمون، عضو کمیته ی علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تکیه بر این که روند بروز موج هشتم کرونا اصلا قابل مقایسه با موج های قبلی نیست، اظهار داشت: رفتار کرونا و زیرسویه های آن، آنقدر متفاوت بوده است که شاید پیش بینی آینده و قضاوت قطعی درباره ی آن هنوز زود باشد و بنابراین شاید نتوان این اطمینان را داد که ما کاملا از موج فعلی عبور کرده ایم.


دکتر سید احمد طباطبایی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: انتظار می رفت ما از اواخر آذر تابحال با افزایش بالای موارد کرونا مواجه شویم اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد که این امر می تواند ناشی از ایمنی زایی به دنبال تزریق واکسن و یا به علت ایمنی ناشی از مبتلا شدن به بیماری باشد ولی ما هنوز هم به صورت تک گیر افراد مبتلا را می بینیم و بنابراین شاید نتوان این اطمینان را داد که ما کاملا از این موج ( موج هشتم) عبور کرده ایم. البته آنچه که مسلم است اینست که این موج بطور قطع مشابه امواج قبلی بخصوص موجی که در تابستان سال ۱۴۰۰ تجربه کردیم، نبود.
او افزود: رفتار کرونا و زیرسویه های آن، آنقدر متفاوت بوده است که شاید پیشبینی آینده و قضاوت قطعی در رابطه با آن زود باشد؛ هرچند که بعضی از صاحب نظران ادعا کردند که شاید تابستان ۱۴۰۲ دیگر کرونایی وجود نداشته باشد اما، ما باید به کرونا مانند سایر ویروس هایی همچون آنفلوآنزا نگاه نماییم. همانطور که مردم با آنفلوآنزا کنار آمدند و تلاش می کنند با مراعات و جلوگیری از مبتلا شدن به آن اجتناب کنند، باید در مورد کرونا هم چنین رفتاری را در پیش بگیرند. مردم باید بدانند که کرانه امنی در مورد کرونا برایشان ایجاد نخواهد شد.
وی ادامه داد: بر مبنای میزان مراجعاتی که به مراکز درمانی وجود دارد ما در مقایسه با خیلی از کشورهای غربی فعلاً وضعیت بهتری داریم، اما آیا این بهتر بودن، دلیل بر اینست که ما اصلا مبتلا شدن به کرونا نداریم؟ بطور قطع نمی توان این صحبت را کرد؛ چونکه امکان دارد ابتلاهایی وجود داشته باشد اما میزان آزمایش هایی که برای تعیین نوع ویروس صورت می گیرد، کم باشد. موضوعی که مطمئنیم اینست که ابتلاهای فعلی از نظر شدت بیماری اصلا با موج های قبلی قابل قیاس نیست و امیدواریم بتوانیم بگوییم این آخرین موج کرونا بوده است.
او در رابطه با وضعیت بروز سایر بیماری های تنفسی هم خاطرنشان کرد: در شهرهای بزرگی مثل تهران که با تعطیلی مدارس به علت آلودگی هوا و هوای سرد مواجه شدیم، میزان تماس ها کاهش پیدا کرد و فکر می کنم بخشی از کاهش موارد بیماری هم به همین علت بود.
طباطبایی تصریح کرد: البته از مهرماه تا اواخر آذرماه یک پیک از همه بیماری های ویروسی و تنفسی داشتیم که علت آنرا این گونه توانستیم تحلیل نماییم که کودکان به علت جدایی از مدارس، عدم ارتباط و رعایت مسائل بهداشتی در دوره کرونا، حتی به عفونت های معمولی هم کمتر مبتلا شدند، ولی به علت رفتن به مدرسه و باز شدن مراکز مختلف تجمعی دیگر، تماس ها افزوده شد و بچه ها به بیماری تنفسی مبتلا شدند.
او با اشاره به اینکه آبان و آذر سالجاری بیشترین عوارض عفونت های ویروسی را در بیمارستان ها داشتیم، خاطرنشان کرد: بشکلی که طی ۳۰ سال طبابت به یاد ندارم هیچ سالی این میزان عوارض عفونت های ویروسی را تجربه کرده باشیم و شرایطی که گذراندیم بازتاب گسترده بودن عفونت ویروسی پاییز بود.
وی ادامه داد: در ماه های مهر، آبان و آذر پیک بیماری های ویروسی داشتیم ولی به علت غیرحضوری شدن مدارس این پیک کاهش یافت و هم اکنون هم باز باید منتظر بازتاب بازگشایی مجدد مدارس باشیم که ببینیم بعد از این بازگشایی روند بیماری به چه صورت خواهد بود.
طباطبایی تصریح کرد: رعایت بهداشت فردی و عدم حضور در تجمعات غیر ضروری در کاهش بار بیماری های ویروسی و تنفسی خیلی مهم است.




منبع:

1401/11/07
19:21:48
5.0 / 5
228
تگهای خبر: بیماری , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فود



mrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است