گزارش جدید محققان دانماركی؛

تغییرات در ژن کاهنده کلسترول ریسک آب مروارید را زیاد می کند

تغییرات در ژن کاهنده کلسترول ریسک آب مروارید را زیاد می کند به گزارش مستر لمون محققان دریافتند افرادی که دارای تغییرات ژنتیکی در رابطه با کاهش کلسترول بد LDL مشابه داروهای استاتین هستند، به نظر می آید در معرض خطر مبتلا شدن به آب مروارید و جراحی آب مروارید قرار دارند.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات قبلی شواهدی را نشان داده است که داروهای استاتین ممکنست خطر ابتلاء به آب مروارید را افزایش دهد. در این مطالعه، پژوهشگران بررسی کردند که آیا ژن های خاصی که فعالیت استاتین ها را تقلید می کنند ممکنست بطور مستقل خطر ابتلاء به آب مروارید را بالا برند یا خیر.
داروهای استاتین با مهار آنزیمی به نام HMGCR سطح کلسترول LDL را کم می کنند. کوشش های تحقیقاتی قبلی تأیید کرده اند که انواع مختلف در ناحیه ژن HMGCR ژنوم انسان بر نحوه متابولیسم کلسترول افراد تأثیر می گذارد.
«جوناس گهاوس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کپنهاگ دانمارک، اظهار داشت: «ما توانستیم بین انواع ژنتیکی که مهار HMGCR و ایجاد آب مروارید را تقلید می کنند، ارتباط برقرار نماییم.»
محققان این مطالعه، داده های ژنتیکی بیش از ۴۰۲۰۰۰ نفر را تحلیل و بررسی کردند. آنها بر روی پنج نوع ژنتیکی رایج که سطح کلسترول LDL را کم می کنند، تمرکز کردند. سپس آنها امتیازات ژنتیکی را برمبنای تأثیر هر گونه که قبلاً شناسایی شده بود بر کلسترول LDL محاسبه کردند.
گهاوس اظهار داشت: «وقتی ما حامل یک جهش از دست دادن عملکرد هستیم، ژن کمتر عمل می کند. اگر آن ژن عمل نکند، بدن نمی تواند آن پروتئین را تولید نماید. به زبان ساده، جهش از دست دادن عملکرد در ژن HMGCR برابر با مصرف یک داروی استاتین است.»
ارزیابی بیشتر این ارتباط در کارآزمایی های بالینی بیشتر برای تأیید این یافته ها مورد نیاز است.


1401/03/30
08:00:29
5.0 / 5
383
تگهای خبر: تولید , جراحی , دارو
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است