دبیر كمیته علمی كشوری كرونا تاكید كرد؛

اعلام آمار کرونا در ایران هفتگی شود

اعلام آمار کرونا در ایران هفتگی شود مستر لمون: دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، در رابطه با وضعیت پاندمی کرونا ایران توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: بهتر است ارائه آمار کرونا در کشور از روزانه به هفتگی تغییر کند.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، حمید رضا جماعتی، بیان این که پاندمی کرونا در جهان هنوز اختتام نیافته است، اظهار داشت: در بعضی کشورها مانند استرالیا، نیوزیلند و آمریکا، میزان ابتلاء به کرونا در هفته های اخیر، بالا رفته و میزان مرگ و میر بیماران در آمریکا، مختصری بیشتر شده است و احتمال چرخش بالای ویروس در بعضی کشورهای اروپایی و آفریقایی (با توجه به کم بودن میزان واکسیناسیون در کشورهای آفریقایی) وجود دارد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: نوع ویروس در چرخش در کشورهای مختلف، عمدتا BA2 بوده اما اخیراً گزارش هایی از افزایش موارد ابتلاء به BA4، BA5 و BA2.x وجود داشته و در بعضی کشورها مانند پرتغال، شرایط قدری نگران کننده بوده چونکه در این کشور، سویه ای از اومیکرون (BA5) درحال افزایش است که از نظر شدت، به دلتا شبیه است که البته هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است.
وی با اشاره به وجود مواردی از جهش دلتا در موارد ابتلاء به کرونا در جهان، تصریح کرد: هنوز هم مواردی از ابتلاء به این سویه در کشورهای مختلف وجود دارد و این نشان میدهد که این سویه، درحال چرخش است که جای نگرانی دارد چون امکان دارد باز هم باتوجه به شرایط کشورها و جهش های احتمالی، در آینده با موجی از کرونا در ماه های آتی روبرو شویم بدین سبب به همین دلیل، سفارش کمیته علمی باتوجه به اثبات کارآیی واکسن در مطالعات مختلف، این است که حتما واکسیناسیون خصوصاً در نوبت سوم و چهارم (برای افراد واجد شرایط)، تکمیل شود.
جماعتی اظهار داشت: تکمیل واکسیناسیون کودکان خصوصاً در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، مورد تاکید کمیته علمی است چونکه ممکنست باتوجه به شرایط ماه های آینده، بازهم با موجی از بیماری کرونا با جهش های جدید روبرو باشیم بدین سبب باید از این فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: با عبور از مرحله حاد پاندمی کرونا، واکسیناسیون سیر نزولی داشته و سفارش تمامی صاحب نظران حوزه سلامت در دنیا این است که مردم حتما واکسیناسیون خودرا خصوصاً تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج های جدید با سویه ها و زیرسویه های جدید، پیشگیری نماییم.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به لزوم اجرای مجدد طرح شهید سلیمانی برای تقویت واکسیناسیون خصوصاً در نوبت سوم و چهارم و گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، اظهار داشت: در این طرح می توان با مشارکت بسیجیان، به تقویت پوشش واکسیناسیون کمک کرد. برخی پیشنهادات برای ارائه واکسن کرونا در داروخانه ها بوده که نیاز به ساختار قوی و برنامه ریزی مدون دارد.
جماعتی به ادامه تک رقمی شدن آمار مرگ و میر روزانه در هفته های اخیر اشاره نمود و تصریح کرد: یکی از پیشنهادات کمیته علمی کشوری کرونا این است که باتوجه به آمار تک رقمی مرگ و میر روزانه بیماران کرونائی، سفارش می شود که بهتر است ارائه آمارهای کرونا از روزانه به هفتگی تغییر یابد تا استرس جامعه کمتر شود البته این پیشنهاد، مقطعی و تا زمانی است که مرگ و میر روزانه کرونا، دو رقمی و افزایش قابل توجهی نباشد.
وی گفت: هم اکنون، بیشتر بیماران کرونائی که بستری می شوند، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، افراد مسن و واکسن نزده ها هستند.


منبع:

1401/03/23
08:58:06
5.0 / 5
106
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است