اختلالات روانی کودکان و علایم آنرا بشناسیم

اختلالات روانی کودکان و علایم آنرا بشناسیم به گزارش مستر لمون قزوین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار داشت: بهداشت روانی در کودکان در مراحل بالاتر زندگی انسان اهمیت بیشتری پیدا می کند به این دلیل که پایه های اصلی شخصیت انسان، روان و ساختار روانی در دوران کودکی شکل می گیرد و این که یک کودک در چه محیطی با چه والدینی رشد کند در شکل گیری شخصیت و ساختار روانی او تاثیر زیادی دارد.


محمود بهرام خانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: اگر کودکی در یک محیط امن و سالم به لحاظ روانی رشد نکند تمام زندگی او متأثر از این خواهد بود هرچند مسائلی مثل روان درمانی و روان کاوی می تواند خیلی کمک کننده باشد. روابط انسان با آدم های مختلف شامل دوست و همکار و بروز احساسات انسان که چقدر می تواند از زندگی لذت ببرد، خوشحال باشد، عزت نفس داشته باشد و این که تصویر خوبی از خودش در ذهن داشته باشد، همه متأثر از سالهای اولیه کودکی است.
وی با اشاره به این که به هیچ عنوان نمی توان نقش پدر و مادر و محیطی که کودک در آن زندگی می کند را نادیده گرفت، اظهار نمود: محیط می تواند محیطی سرشار از مهربانی، مراقبت کننده، بااحساس امنیت برای کودک باشد، که در این شرایط برای کودک یک شخصیت سالم شکل می گیرد؛ اما محیط پرخاشگر، غفلت از کودک و نیازهای او عدم امنیت برای کودک به وجود می آورد و اساسا او را به سمت یک سری ساختارهای روانی و شخصیت ناسالم همراه با اختلالات روانی سوق می دهد و بهداشت روانی کودک را گرفتار مشکل می کند.
این استاد دانشگاه بابیان این که همه بچه ها گرفتار علایم اختلال هستند، اضافه کرد: بسیاری از علایم و نشانه های بیماریهای روانی که در بزرگ سالی وجود دارد در کودکان به وفور مشاهده می نماییم. مشکلاتی از قیبل اضطراب، وسواس، پرخاشگری، انحرافات جنسی نه به معنای بزرگسالانه بلکه خود ارضایی در کودکان و تماشای جنسی دیده می شود. این رفتارها به معنای مشکل روانی در کودک به حساب نمی آید و دلیلش این است که بچه ها هنوز به اندازه کافی رشد نکرده اند و به لحاظ روانی پخته نیستند.
وی ادامه داد: کودکان در برخورد با موقعیت های مشکل زا در زندگی و معضلات، گرفتار تعارض می شوند و اضطراب می گیرند. بچه ها هنوز ابزارهای قوی برای مقابله با این شرایط را ندارند که به یک سری از ابزارهای ابتدایی و ناپخته روی می آورند. همه این ها علایم اختلالاتی هست که در بزرگسالی می بینیم.
این متخصص و روانشناس بالینی اشاره کرد: کودکی که شب ادراری بگیرد، ناخن جویدن و بیش فعالی دارد؛ همه از علایم اختلال در کودکی است و در ۹۹ درصد مواقع جهت سازگاری و انطباق با موقعیت های مختلف زندگی است که کودک گرفتار سردرگمی و اضطراب می شود.
وی اظهار داشت: اگر با کودکی که با علایم اختلال مختلف رفتاری، احساسی و هیجانی مواجه شدیم سریع برچسب اختلال به او نزنیم، اما در تمام این موارد علایم و نشانه هایی که وجود دارد یک خصوصیت کلیدی ست که می توانیم بگوییم مشکلی هست و باید رسیدگی شود، اگر یک علامت به صورت مکرر از کودک سر بزند و تکرار اجبارگونه داشته باشد باید او را به یک متخصص ارجاع بدهیم. این کودک گرفتار مسائل روانی است و نمی تواند آنرا حل کند؛ او یک سری اضطراب هایی دارد که امکان دارد پدر و مادر آنرا درک نمی کنند درنتیجه این مشکلات را به شکل علایم نشان میدهد. بازی درمانی، مداخله در خانواده و آموزش خانواده از راهکارهای درمانی از جانب یک روانشناس کودک برای این گونه کودکان است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: اضطراب کودک اعتراضی است که به یک مساله در درون خانه مرتبط می باشد، مثلا کودک از دعوای پدر و مادر رنج می برد. اما اگر کودک چندین علامت مثلا شب ادراری، ناخن جویدن و پرخاشگری دارد و در موقعیت های مختلف به این علایم رو می آورد و هر بار از یک کدام بعنوان یک ابزار استفاده می نماید به جرئت میتوان گفت این کودک هیچ مشکلی ندارد و انعطاف کودک به استفاده از روش هایی است که می خواهد با محیط سازگار شود.
بهرام خانی در پاسخ به این پرسش که بچه هایی که مبتلا به اختلال هستند را چطور میتوان شناسایی کرد، اظهار نمود: یک نکته کلیدی وجود دارد؛ بچه ها مشکلات درونی و روان شناختی خویش را در رابطه نشان می دهند. اصولاً رابطه کودکان با مادرشان در وهله اول بعد پدر و دیگر افراد زندگی مبتلا به اختلال می شود. در بچه های اوتیسمی ارتباط اجتماعی کم می شود و از افراد دوری می کنند. بچه هایی که اعتمادبه نفس پایینی دارند، خیلی برای خود ارزش قائل نیستند. مثلا از غذا خوردن امتناع می کنند و خیلی غذا نمی خورند.
نقش مهم مثلث پدر، مادر و کودک در زندگی انسان
وی افزود: مهم ترین رابطه برای کودک، رابطه با مادر است. به مرور که بچه ها سنشان بیشتر می شود رابطه شان با اشخاص دیگر بخصوص پدر بیشتر می شود. رابطه مثلثی پدر، مادر و کودک نقش بسیار مهمی در زندگی کودک دارد که یک سری از علایم و نشانه ها در این رابطه برای کودک ظهور می کند.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: کودک به مادر خیلی عجین و وابسته است و وقتی مادر از خانه بیرون می رود او خیلی مضطرب می شود چونکه تمام کارش وابسته به مادر است در این شرایط یک سری از علایم اتفاق می افتد که به شدت خطرناکست. کودک از فضای روانی مادر خارج نشده و مادر آن قدر از کودک مراقبت می کند و اجازه نمی دهد کودک مستقل شود، این رفتار کودک را مضطرب می کند و علایم و نشانه هایی از اختلال خیلی شدید روانی مشاهده می شود.
وی ادامه داد: این گونه رفتارها موسس یک سری از اختلالات شدید روانی مثل اسکیزوفرنی است که در این صورت بچه ها بسیار کم نسبت به حقیقت ها آگاهی پیدا می کنند. چون درک حقیقت و مواجه شدن با حقیقت های زندگی زمانی اتفاق می افتد که کودک از فضای روانی مادر بیرون برود و ارتباط روانی، احساسی و عاطفی با اشخاص دیگر پیدا می کند.
این روانشناس بالینی بابیان این که اگر عملکرد کودک از نظر غذایی، تحصیلی و اجتماعی گرفتار مشکل شود، می تواند نشانه هایی در ارتباط با تشخیص اختلالات روانی باشد. مثلا کودکی که به مدرسه می رود و گرفتار مشکلات درسی می شود یا عملکرد اجتماعی وی در بحث روابط گرفتار مشکل می شود برای تشخیص اختلال حتما باید یک روانشناس کودک، کودک را ببیند. برخی از علایم درون روانی وجود دارد که حتی یک روان پزشک هم نمی تواند تشخیص دهد و در این صورت یک روانشناس که با رویکرد روانکاوی کار می کند، می تواند مشکلات پنهان را تشخیص بدهد.
وی اظهار داشت: روان پزشک و روانشناس اصولاً بر مبنای علائمی که وجود دارد می تواند مشکلات کودک را تشخیص دهد اما یک روانکاو بر مبنای نوع کودک و دنیای درونی کودک می تواند تشخیص دهد که کودک مبتلا به اختلال هست یا نه. اگر یک سری از علایم که مدام تکرارشونده هستند و هم برای خود کودک و هم برای بقیه آزاردهنده است حتما باید کودک را نزد متخصص برد. چون سن تغییر ساختارهای روانی یک سن محدودی است مثلا تا پنج تا ۶ سالگی و اساسا تغییرات ساختار روانی کودک در اثر مداخلات روان شناختی و روان کاوی می تواند اتفاق بیفتد.
بهرام خانی تاکید کرد: کودکی که هشت یا ۱۰ ساله است اگر گرفتار مشکل باشد، ساختار روانی که همان پایه های شخصیت کودک است در او شکل گرفته و درواقع دیگر تغییر این ها امکان پذیر نیست. تنها کاری که یک روانکاو بعضی مواقع می تواند انجام دهد این است که کمک نماید عملکرد اجتماعی، تحصیلی و روابط انسانی کودک تا حدی تنظیم شود. درنتیجه رجوع زودهنگام، توجه و اهمیت دادن به دوره کودکی بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی اظهار نمود: کلی نظریه تکنیک و تجربه درزمینه روان درمانی و روان کاوی برای کودکان وجود دارد که خیلی از این اختلالات قابل درمان است. نخستین نکته این که لزوماً با مشاهده هر اختلالی نباید به روان پزشک رجوع کرد، چون این کار به شدت عزت نفس کودک را پایین می آورد و احساس بیمار بودن و مشکل داشتن به او می دهد. درنتیجه باید فضایی باشد که کودک احساس کند برای بازی آمده و برایش جالب باشد که در بعضی کلینیک ها این شرایط فراهم است.
این روانشناس بالینی اضافه کرد: اگر کودکی مبتلا به اختلال سایکوز هست هیچگاه نمی تواند به ساختار روانی نوروتیک در ۱۲ سالگی تغییر پیدا کند. ۳ ساختار روانی در انسان ها وجود دارد (نوروتیک – سایکوتیک - انحراف) و این ها در کودکی شکل می گیرد و در بزرگسالی قابل تغییر نیست. با روش هایی که در سرتاسر دنیا برای روان درمانی کودکان وجود دارد. چند مساله برای بحث کمک به کودک برای حل مشکل روان شناختی وجود دارد. نخستین نکته مشکلات رجوع کردن است که انسان ها باید باور و اعتقاد داشته باشند که می توانند از یک روانشناس و متخصص برای حل مشکلاتشان کمک بگیرند متأسفانه این مساله به اندازه کافی در باور مردم نهادینه نشده است.
وی اشاره کرد: نخستین و پایه ترین مساله بحث بیمه است که هیچ اقدامی دراین زمینه صورت نگرفته است. بیمه برای خدمات روان درمانی هیچ اقدامی نکرده و هزینه های سنگین روان درمانی و تقبل نکردن این هزینه ها از جانب افراد، آنها را از رجوع و درمان بازمی دارد و اگر رجوع هم کنند در کوتاه مدت است. همینطور این فرهنگ نهادینه نشده که روان درمانی زمان بر است و افراد طی جلسه اول دوم و سوم انتظار تحول زیاد در شخصیت، رفتار و زندگی دارند و وقتی این انتظار برآورده نمی گردد درمان را قطع می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انتها اظهار داشت: زمان روان درمانی در کودکان بیشتر است چون که در مورد کودکان فقط با یک کودک مواجه نیستیم بلکه با مسائل خانواده، رابطه پدر و مادر و وجود بچه های دیگر مواجهیم.
منبع:

1401/02/27
11:49:36
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آموزش , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است