کاهش مصونیت واکسن فایزر بعد از ۲ ماه

کاهش مصونیت واکسن فایزر بعد از ۲ ماه مستر لمون: طبق داده های مطالعات جدید که در مجله پزشکی نیوانگلند انتشار یافت، ممکنست مصونیت حاصل از واکسن فایزر در مقابل کووید19 بعد از دو ماه کم شود.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، مطالعات جدید نشان می دهند که ممکنست مصونیت واکسن فایزر در مقابل کووید۱۹ بعد از دو ماه کم شود هرچند این واکسن همچنان از خطر بستری شدن و مرگ بر اثر مبتلاشدن به این ویروس به مدت حداقل شش ماه جلوگیری می کند.
محققان همین طور تاکید نمودند که به رغم کاهش مصونیت واکسن فایزر بعد از دو ماه، این واکسن همچنان از عوارض شدید ناشی از مبتلاشدن به کووید۱۹ جلوگیری می کند.
در یکی از مطالعه ها در مورد واکسن فایزر، پژوهشگران در کشور قطر اثربخشی این واکسن را در مقابل مبتلاشدن به کووید۱۹ و نوع شدید این بیماری از یکم ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۲۱) تا پنجم سپتامبر مورد ارزیابی قرار دادند.
آنها این گزارش را طبق مطالعات روی ۹۰۰ هزار فرد مبتلا به کووید۱۹ در قطر که واکسینه شده بودند، ارائه دادند.
طبق این بررسی، بعد از دریافت نخستین دُز واکسن فایزر، ایمنی در مقابل کووید۱۹ در دو هفته اول "ناچیز" بود اما در هفته سوم به حدود ۳۷ درصد رسید و سپس مصونیت این واکسن در ماه اول بعد از تزریق دز دوم به ۷۸ درصد افزایش پیدا کرد. با این وجود اثربخشی این واکسن بعد از این زمان به تدریج کاهش داشته و پس از ماه چهارم این کاهش چشم گیر شد.
داده ها نشان داد که برای تعدادی از افراد که واکسن فایزر دریافت کرده بودند، بین پنج تا هفت ماه بعد از تزریق دز دوم، مصونیت تا ۲۰ درصد کم شده است.
به گفته پژوهشگران، اثربخشی این واکسن در مقابل مبتلاشدن به کووید ۱۹ در افرادی که علایم این بیماری را از خود نشان دادند بیشتر از افرادی بوده که علایم این بیماری را بروز نداده اند با این وجود در هر دو مورد مصونیت واکسن فایزر در طول زمان کم شده است.
به گزارش مستر لمون به نقل از وِب ام دی، بگفته پژوهشگران، بمنظور محافظت از افراد در مقابل کروناویروس و سویه های مختلف آن، استراتژی های افزایش ایمنی میزبان (افراد) باید باردیگر مورد ارزیابی قرار گیرند.
منبع:

1400/07/17
20:04:06
5.0 / 5
249
تگهای خبر: بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است