چرا برخی از رسانه ها به مخابره ترس روی آورده اند؟

مزاحمان واکسیناسیون

مزاحمان واکسیناسیون به گزارش مستر لمون اساسا واکسن هایی که از مراکز معتبر تهیه شوند هم قابل اعتمادند. کاش حالا که روند واکسیناسیون همگانی شتاب بیشتری گرفته، مباحث سیاسی از روی واکسن برداشته شوند تا مردم بدون ترس به مراکز بروند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: انتشار کرونا جهان را از اواخر سال ۲۰۱۹ گرفتار یک گرفتار و ناامنی شدید کرد و بر اثر آن دو مولفه مهم سلامت و بهداشت گرفتار چالشی جدی شدند. سازمان بهداشت جهانی انتشار کرونا را بعنوان یکی از دشوارترین موقعیت های پاندمیک در تاریخ جهان مدرن اعلام نمود. به علت همین ناامنی یکی از اولین تغییرات در روند حاکم بر جهان رخ داد و آن هم رفتن جوامع به سمت موقعیت «تعلیق» بود. این مولفه در تمامی شئون انسانی اثر گذاشت.
این تعلیق در اولین مرحله اقتصاد در کشورهای جهان را گرفتار مشکل جدی کرد و انسان ها فارغ از احساس ناامنی از نظر بهداشت و سلامتی به مشکلات اقتصادی هم گرفتار شدند؛ و همه این مشکلات مساله فروپاشی روانی را پیش آورد. خوشبختانه خداوند از راه علم به کمک بشریت آمد و واکسن این ویروس هم توسط بعضی از کشورها ساخته شد و به تولید انبوه رسید.
رخدادهای پاندمیک هرچند که مصائب و مشکلات بسیاری را بر بشریت تحمیل می کنند، اما یک خصوصیت مهم دارند و آن قابلیت نزدیک کردن کشورها به همدیگر است. برای مقابله با چنین رخدادهایی بشریت باید تمامی اختلاف ها را به کناری گذاشته و دست در دست یکدیگر از شر موقعیت حاصل از پاندمی خلاص شوند. با این اوصاف اما در چنین وضعیتی سیاست، کرونا را در دست گرفت و فی المثل آمریکا هیچ گاه حاضر نشد تحریم های ظالمانه خود ضد ملت ایران را در این دوران حتی به حالت تعلیق درآورد تا کشور گرفتار نابسامانی اقتصاد و کمبود لوازم بهداشتی نشود.
سیاست حتی بر سیستم توزیع واکسن هم اثر گذاشت و در سطح کلان، تحریم های نظام استکبار جهانی بر بعضی از کشورها سبب شد تا نقل و انتقال پول برای خرید واکسن به شیوه اصولی و معمول خود انجام نشود و کشورها از تهیه واکسن برای شهروندان خود درمانند. در سطحی خردتر، مساله واکسیناسیون هم گرفتار مسائل سیاسی و ایدئولوژیک در بعضی از کشورها شد. در ایران هم برخی به مخالفت با واکسیناسیون (یا به عبارتی به مخالفت با علم پزشکی) برخواستند.
مسئله واکسیناسیون عمومی در ایران بر اثر بی کفایتی مسؤلان وقت وزارت بهداشت، بسیار دیر آغاز شد. این وزارت خانه و وزارت امورخارجه نتوانستند یا نخواستند واکسن مورد نیاز کشور را از مراکز جهانی خریداری کنند و واکسن داخلی هم هیچ گاه به تولید انبوه نرسید. بنابراین کرونا و سویه های مختلف آن فرصت تاخت و تاز پیدا و خانواده های بسیاری را داغدار کرد. حالا مدتی است که واردات واکسن شتاب بیشتری به خود گرفته است، اما کماکان سایه سنگین مباحث ایدئولوژیک و سیاسی بر آن حس می شود. برخی رسانه ها از چرایی عدم خرید از واکسن های غربی می گویند و برخی دیگر از چرایی عدم خرید انبوه واکسن های ساخته شده توسط شرقی ها می پرسند.
عمده واکسن تهیه شده توسط ایران واکسن سینوفارم چینی است. بعد از مطرح شدن قرارداد دودهه ای میان ایران و چین بعضی از شخصیت ها و رسانه ها، اثبات برادری چین برای ایران را در عرضه واکسن کرونا می دانستند. همینطور خبرهایی هم بر واکسیناسیون عمومی کشورهای منطقه با استفاده از واکسن چینی منتشر گردید. با این اوصاف حال که واکسیناسیون عمومی شتاب بیشتری به خود گرفته بعضی از رسانه ها در کیفیت واکسن چینی تشکیک بوجود آورده اند و البته این دست از اخبار آنها هم بعد از تغییر دولت انتشار یافته است.
بسیاری از کشورهای منطقه به واکسن چینی اعتماد کرده و نتایج مثبتی هم گرفته اند. اساسا واکسن هایی که از مراکز معتبر تهیه شوند هم قابل اعتمادند. کاش حالا که روند واکسیناسیون همگانی شتاب بیشتری گرفته، سایه این مباحث سیاسی از روی آن برداشته شود تا مردم بدون نگرانی به مراکز واکسیناسیون بروند. رسانه ها بدانند که انتشار چنین اخباری اساسا به روند تعلیق در ایران ادامه داده و رسیدن به شرایط عادی را ناممکن می سازند. کرونا و تحریم های ظالمانه نظام استکبار جهانی زخم های زیادی را بر پیکر اقتصاد، سیاست و فرهنگ ایران وارد کرد و رسیدن به شرایط عادی برای بهبود این زخم ها نیازمند یک همدلی همگانی است.

1400/06/07
13:19:13
5.0 / 5
201
تگهای خبر: پزشك , تولید , خرید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است