در آستانه روز پزشك مطرح شد

روزهای سخت نبرد و مدافعانی که تشویقی ندارند

روزهای سخت نبرد و مدافعانی که تشویقی ندارند رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن اشاره به مشکلات پزشکان بخصوص روزهای سخت آنها در پاندمی کرونا، بر ضرورت برنامه ریزی برای تربیت دو تخصص پزشکی داخلی و عفونی برای مدیریت شرایط اپیدمی کرونا در ایام آتی تاکید نمود.


دکتر جلیل کوهپایه زاده در گفتگو با ایسنا، با تبریک روز پزشک و ضمن اشاره به فعالیت سخت پزشکان در پاندمی کرونا، اظهار داشت: در این زمان پزشکان فشار زیادی متحمل شدند و در عین حال گرفتار آلودگی به کرونا و حتی شهادت بر اثر این بیماری هم شدند. امروز که در مورد پزشکان صحبت می نماییم باید بدانیم اقشاری در جامعه هستند که در این زمان کنار مردم بودند و باید به مشکلات و کمبودهای آنان فکر کرد. در مدت اخیر پزشکان فعال در بیمارستان های دولتی_دانشگاهی به علت این که در فیلد تخصصی خود قرار نداشتند بسیاری از درآمدهای خویش را از دست دادند و معیشت آنها گرفتار مشکل شده است. از طرفی در سایر مراکز هم مراجعات مردم کاهش یافته است و این هم سبب فشار معیشتی به پزشکان شده است.
تعرفه هایی که واقعی نیستوی با تکیه بر ضرورت واقعی شدن تعرفه های درمانی، خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر تلاش شد که این تعرفه ها بهتر شده و به قیمت تمام شده خود نزدیک شود اما، به هر علت این مهم رخ نداد.
طرح نیروی انسانی و تعهدات طولانیرئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن اشاره به طرح و تعهد نیروی انسانی، اظهار نمود: اغلب پزشکان تازه فارغ التحصیل شده ما به علت داشتن تعهدات طولانی به رغم این که سالهای زیادی از جوانی خویش را هم مشغول تحصیل بودند امکان دارد نتوانند بموقع تشکیل زندگی دهند تا زندگی متعارفی داشته باشند و امیدواریم قوانین و مقررات این تعهدات زیاد به شکلی کاسته شود که این افراد هم از زندگی روزمره خود باز نمانند.
وی اضافه کرد: پزشکانی که در دانشگاه ها بعنوان عضو هیئت علمی فعال می باشند علیرغم افزایش دریافتی هایی که در سالهای قبل طی ۲ فقره داشتند ولی در مقایسه با وزارت علوم و سایر هم ترازهای خود در این موضوع، شرایط برابری ندارند و باید به این امر توجه گردد.
لزوم بازچیدمان پزشکی خانواده کوهپایه زاده، اظهار داشت: باز چیدمان پزشکی خانواده و نظام ارجاع در کشورمان بسیار مهم می باشد تا از این طریق بهره برداری از پزشکان عمومی کشور به طریقه درستی صورت گیرد. این جامعه به سمت تخصص گرایی و فوق تخصص گرایی کشیده شده است در حالیکه پزشکی خانواده امر مهمی بوده و نیازمند توجه بیشتر است تا با افزایش عملکرد پزشکان عمومی در نظام پزشکی خانواده، سلامتی بیشتری برای مردم و شرایط بهتری برای پزشکان عمومی فراهم گردد.
از بیکاری تا پُر کاری برخی رشته های پزشکی در دوران کروناوی در ادامه بیان نمود: در مبحث کرونا بیشتر تخصص های داخلی، عفونی، بیهوشی و ریه فعال می باشند و در دیگر رشته های پزشکی خیلی مشکلی نداشتیم و حتی کرونا سبب بیکاری در بعضی از رشته ها شد. بهم ریختگی مراجعات در کووید۱۹ سبب شد بار زیادی بر دوش برخی پزشکان بخصوص پزشکان طب اورژانس بیاید و زحمت زیادی داشته باشند. در نتیجه حالا کمبود متخصص در رشته هایی که در درمان کرونا نقش دارند وجود دارد و چون نمی دانیم این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت تلاش می نماییم با پزشکان عمومی و سایر علاقه مندان به کمک، از این شرایط عبور کنیم؛ اما اگر قرار باشد برنامه ریزی صورت گیرد باید برای بیماری های واگیر بر تربیت متخصصین عفونی یا داخلی بیشتر سرمایه گذاری نماییم تا مشکلات مان در آینده کاهش پیدا کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار نمود: ما در یک سال و نیم اخیر چند فقره مجوز استخدام داشتیم که حدود ۲۳۰۰ نفر در گروه پزشکی، پرستاری و... استخدام شدند و از این تعداد حدود ۱۵ نفر یا کمی بیشتر پزشک هستند. البته پزشکانی به شکل قراردادی یا تعهد خدمتی هم جذب شدند.
وضعیت پرداخت مطالبات پزشکانامسال تشویقی نداشتیموی درباره وضعیت پرداخت مطالبات پزشکان در مراکز دولتی_ دانشگاهی، تصریح کرد: عقب ترین مطالبه در اوایل سال جاری است و بسیاری از بیمارستان ها هم تا تیرماه پرداختشان صورت گرفته است و وضعیت پرداختی های ما به پزشکان نسبت به میانگین دانشگاه های علوم پزشکی کشور خوب است. از طرفی سال قبل وزارت بهداشت پرداختی های متمرکزی تحت عنوان تشویقی برای پزشکان فعال در بخش کرونا درنظر گرفت که چند ماهی توانستیم آنرا پرداخت نماییم، اما از سال ۱۴۰۰ پرداخت تشویقی از این طریق نداشتیم و فقط دانشگاه از راه منابع خود و کمک وزارتی یک ماه به صورت علی الحساب به کسانی که در بخش بهداشت و درمان در خط مقدم عرضه خدمات نظام سلامت بودند تشویقی داده است؛ البته امیدواریم مثل سال قبل این تشویقی ها به دانشگاه برسد که بتوانیم بموقع به کادر درمان تقدیم نماییم.
وی درباره معوقات بیمه ها هم اظهار داشت: خوشبختانه در ماه های اخیر با پیگیری وزارت بهداشت و استانداری محترم بیمه ها مقداری از معوقات خویش را پرداخت کردند و با تاکیدات رئیس جمهور در ایام اخیر امیدواریم مابقی مطالبات هم از راه بیمه ها وصول شود.

منبع:

1400/05/30
13:34:48
5.0 / 5
264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است