توضیح واردكنندگان تجهیزات پزشكی درباره گم شدن1 3میلیارد ارزترجیحی

توضیح واردكنندگان تجهیزات پزشكی درباره گم شدن1 3میلیارد ارزترجیحی به گزارش مستر لمون رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی با ارائه توضیحاتی درباره علت گم شدن 1.3 میلیارد دلار ارز ترجیحی در واردات تجهیزات پزشکی اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، این ارزها تعیین تکلیف شده است.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، ابوالفتح صانعی امروز در یک نشست خبری در مورد گم شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز ترجیحی در حوزه واردات تجهیزات پزشکی، گفت: تاجر برمبنای تشریفات قانونی ارزی را دریافت می کند و در یک بازده زمانی معینی باید کالای مربوط به آن ارز را وارد، ترخیص و رفع تعهد کند. در این راه هم باید مستندات قانونی به وزارت بهداشت، بانک مرکزی، بانک عامل و گمرک ارائه دهد؛ چنانچه این مستندات گرفتار بی نظمی، نقصان، تأخیر و ناهماهنگی باشد، روند رفع تعهد به تأخیر می افتد. در ضمن گاه، عدم یکپارچگی سامانه تی تک نیز مشکل ساز می شود.
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران اضافه کرد: بنا بر این محل مصرف این یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز ترجیحی فقط به سبب فقدان مستندات کافی و یا بی نظمی در مستندات سیستم اداری، مشخص نبود. مثلاً برخی بازرگانان رفع تعهد کرده بودند، اما رفع تعهد آنها گزارش نشده بود یا پروسه رفع تعهد طولانی شده بود و در ظاهر، محل مصرف نامشخص بود. حتی برخی کالاها به سبب تحریم با تأخیر وارد شد و در فهرست نامشخص ها رفته بود. اما امروز خوشبختانه با پیگیری وزیر بهداشت کارگروه ویژه منتخب وی، منابع مصرفی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را شناسایی نمودند. اما مسأله ای که وجود دارد این است که خبر گم شدن این میزان ارز بسیار رسانه ای شد اما خبری که در مورد روشن شدن ابعاد ماجراست و مشخص می کند که این ارز گم نشده بلکه به سبب برخی نقص ها وارد سامانه نشده است، چندان رسانه ای نشد.
برخی از سازمان ها شرایط تحریم را درک نمی کنند
صانعی با انتقاد از بی نظمی در سیستم تجاری کشور اظهار داشت: ما یک سیستم یکپارچه نداریم. یکی ارز می دهد، یکی نظارت می کند، یکی به بانک نامه می دهد و هیچ کدام هم با یکدیگر در ارتباط نیستند. ظاهراً ما سامانه جامع تجارت را داریم، ولی واقعیت این است که این سامانه جامع و یکپارچه، آنگونه که انتظار می رفت، به خوبی عمل نمی نماید. برای همین وزارت صمت هر از چندی یک دفعه و بدون هماهنگی با وزارت بهداشت، گروه کالایی یک کالا را عوض می کند.
نایب رئیس فدراسیون واردات ایران اشاره کرد: وقتی گروه کالایی تغییر می کند، ثبت سفارش های قبلی باطل می شود. برمبنای ثبت سفارش اولیه، ظاهراً به شما ارزی تخصیص داده شده ولی در عمل اینطور نیست. یا بانک مرکزی یک دفعه بدون هماهنگی، زمان رفع تعهد ارزی را تغییر می دهد. مثلاً حدود دو ماه پیش در آخرین بخشنامه خود زمان رفع تعهد را از ۸ ماه به ۶ ماه تغییر داد. این تغییرات ناگهانی و بدون برنامه، شاید ظاهراً برای سیستم مشکلی ایجاد نکند، ولی در عمل دردسر به همراه دارد. چون با این تغییرات، فعالان اقتصادی شناسنامه دار به تدریج ریزش می کنند که این اصلاً به مصلحت سیستم تجارت خارجی کشور نیست.
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران گفت: از سویی دیگر تصمیمات این چنینی مربوط به دوره تحریم نمی گردد و برای شرایط عادی است؛ متأسفانه تعدادی از سازمان های ما در وضعیت تحریم، مدلهای شرایط تحریم را تعریف نکرده اند. در وضعیت عادی پول را ظرف دو روز می توان به دست کمپانی خارجی رساند اما در وضعیت تحریم این فرآیند ۳ یا ۴ ماه و یا حتی بیشتر طول می کشد. متأسفانه بانک مرکزی تدبیری در این مورد نداشته است. ما بارها و بارها با بانک مرکزی مکاتبه و اعلام کردیم این دوره باید برای تجهیزات پزشکی ۱۱ ماهه شود. ولی بانک قبول نکرده است.
امروز پروسه نقل و انتقال پول ۴ ماه طول می کشد
نایب رئیس فدراسیون واردات ایران اضافه کرد: امروز روند نقل و انتقال پول حدود ۴ ماه طول می کشد. به سبب تحریم، پول مستقیم به حساب ذی نفع خارجی نمی رود؛ پول در بانک و صرافی چند کشور می چرخد تا به دست ذی نفع نهایی برسد. همین پول گاهی هم بوسیله بانک عامل به حساب طرف خارجی می رود ولی پس از مدتی برگشت می خورد و باردیگر این پروسه تکرار می شود تا در نهایت پول به حساب ذی نفع خارجی بنشیند.
صانعی افزود: از طرفی تجهیزات پزشکی جزو محصولاتی است که تولیدکنندگان برمبنای سفارش کشورهای متقاضی تولید می کنند؛ برای همین پروسه سفارش تا ساخت نیز حدود ۳ الی ۴ ماه است. زمان حمل کالا نیز به سبب تحریم طولانی تر شده است. بنا بر این معتقدیم ۱۱ ماه زمانی مناسبی برای رفع تعهد ارزی بازرگانان تجهیزات پزشکی است. حال وقتی این دوره به صورت غیرمنطقی کوتاه می شود، این تصور غلط پیش می آید که واردکننده تعمدا تعهد ارزی را در زمان معین اجرا نکرده و یا اصلاً نمی خواهد اجرا نماید.
علت دپو شدن تجهیزات پزشکی در گمرک
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباب کالاهای دپو شده در گمرک، گفت: وزارت بهداشت وسط کار ترخیص، کالاها را از گروه یک (ارز ۴۲۰۰ تومانی) به گروه دو (ارز نیمایی) منتقل می کند، در این پروفرما ممکنست تعدادی از کالاها گروه یک بمانند و برخی دیگر گروه دو، که همین مساله سبب تشکیل یک کلاف سردرگم می شود و جنس نمی تواند از گمرک ترخیص شود.
صانعی اظهار داشت: قبلاً با نامه نگاری این مشکل حل می شد اما مدتی است این روند نیز کنار رفته است؛ ما به وزارت بهداشت می گوئیم تجهیزات پزشکی کلاً گروه یک کالایی باشد یا گروه دو یا اینکه تاییدیه بدهد که جنس از گمرک بیرون رود. پس از ۶ ماه، هفته گذشته به توافق رسیدند که کالاهای دپو شده تعیین تکلیف شوند.
بارها خواستیم وسط کار، گروه کالایی را تغییر ندهند / ‏‬ ارز نیمایی را ترجیح می دهیم
وی اضافه کرد: از وزارت بهداشت خواهش کردیم که وقتی کالایی ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد وسط کار، گروه کالایی را عوض نکنند برای اینکه برای تاجر مشکل ایجاد می شود. تاجر برای سرمایه گذاری برنامه ریزی می کند و نیاز به شرایط باثبات دارد.
وی همین طور اشاره کرد: اگر وزارت بهداشت و بیمه کمبود اعتبار را پوشش دهند و پول را بموقع بدهند ما ارز نیمایی را ترجیح می دهیم.
نایب رئیس فدراسیون واردات ایران همین طور درباب میزان واردات اظهار داشت: تا حالا یک میلیارد و ۸۰ میلیون دلار ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی تامین شده که نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار پرونده در صف تخصیص داریم.
بانک مرکزی هنوز طلب سال ۹۶ ما را پرداخت نکرده است
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران گفت: متأسفانه طلب واردکنندگان تجهیزات پزشکی از سال ۹۶ با وجود اینکه تمام مقامات دولتی مربوطه تاکید و تأیید کردند هنوز از طرف بانک مرکزی پرداخت نشده است. همین بانک مرکزی اگر واردکننده ای در رفع تعهد چند هفته تأخیر کند، او را متهم به عدم رفع تعهد می کند.
وی اضافه کرد: بانک مرکزی ۲۹ اردیبهشت سال ۹۸ بخشنامه ای داد که بر طبق آن اعلام نمود طلب واردکنندگان تجهیزات پزشکی را که از سال ۹۶ باقی مانده بود، پرداخت می کند. اما متأسفانه به رغم فراهم شدن تمام زمینه های قانونی برای پرداخت مطالبات واردکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، عدم پرداخت مطالبات واردکنندگان بسیار سوال برانگیز و حیرت انگیز است بانک مرکزی به رغم انجام تمامی فرآیندهای قانونی نه فقط توجهی به رعایت سازوکارهای قانونی نکرده بلکه نسبت به اجرای بخشنامه های خود نیز هیچگونه احساس تعهدی نمی نماید.
وی اضافه کرد: عدم اجرای این بخشنامه ها، خسارت جبران ناپذیری را به این بنگاه های اقتصادی که تلفیقی از تجارت، کارآفرینی و ایجاد ارزش افزوده درمانی در حوزه اقتصاد درمان دارد وار کرده و مدتی است شاهد ورشکستگی تدریجی و تعطیلی این بنگاه ها هستیم. حتی نگرانیم طرف خارجی به دنبال عدم تسویه بیش از دو سال طلب خود، به برداشت کردن وجوه انتقالی برای ارسال کالای جدید بابت طلب قبلی خود اقدام نماید. در حقیقت هم امکان واردات کالای جدید را از دست می دادیم؛ هم باید اینجا پاسخگوی تعهدات ارزی جدید باشیم.
صانعی اشاره کرد: کالای ما بر طبق مستنداتی که راستی آزمایی شده، در کمیسیون قیمت گذاری وزارت بهداشت و سازمان حمایت برمبنای دلار ۳۶، ۰۰۰ ریال و یورو ۴۰، ۰۰۰ ریال قیمت گذاری شده است. از طرفی مصرف کننده و خریدار اقلام ما عمدتاً دولتی بوده است؛ چگونه است که حتی با موافقت دولت نامه معاون اول، نامه وزرای وقت، نامه سه رئیس سازمان غذا و دارو، نامه دو مدیر کل تجهیزات پزشکی، بانک مرکزی همچنان اهمیتی نمی دهد؟!
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران اظهار داشت: امروز ۵۰ درصد از ۱۵۳ شرکت تجهیزات پزشکی از چرخه فعالیت باز مانده و یا خارج شدند و مابقی هم منتظر هستند که بانک مرکزی زودتر این مطالبه را پرداخت کند. با تداوم این وضعیت مشخص نیست چه بر سر بقیه همکاران ما بیاید. باتوجه به مطالبات معوق، خیلی از بنگاهها سرمایه انسانی متخصص خودرا به سبب بالا بودن سطح دستمزد آنها، از دست دادند؛ یعنی کسانی که سال ها روی آنها سرمایه گذاری شده و دوره های تخصصی را در داخل و خارج کشور گذراندند و به یک راندمان مناسب رسیدند. این شرایط سبب قطع ارتباط اعتباری تجار شده که همیشه مزیتی برای تامین اقلام مورد نیاز بیماران و مراکز درمانی داشتند.


منبع:

1399/11/13
00:11:43
0.0 / 5
983
تگهای خبر: برنامه , بیمه , پزشك , تولید
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است