بلك فرایدی موسمی برای مرگ

بلك فرایدی موسمی برای مرگ مستر لمون بلك فرایدی ؛ موسمی برای مرگبه گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، هر سال در کشورهای غربی، آخرین جمعه ماه نوامبر مصادف با هفتم آذر ماه را Black Friday یا جمعه سیاه می نامند؛ چونکه فصل خرید کریسمس شروع شده، در این روز مردم برای انجام خریدهای کریسمس آماده می شوند و خیلی از فروشگاه ها هم چوب حراج به اجناس خود می زنند. در این روز رقابت میان فروشگاه ها و مردمی که برای خرید می آیند، آنقدر بالا می گیرد که گاهی به درگیری و نزاع هم می انجامد. حالا چند سالی است که رسم حراج فروشگاه ها در جمعه سیاه به ایران هم رسیده و مردم برای خرید اجناس حراجی راهی فروشگاه ها می شوند.

بسیاری از فروشگاه های حتی از چند روز قبل این حراجی بزرگ را با عناوینی خلاقانه مثل "حراجی نارنجی" و... تبلیغ می کنند تا مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانند، اما نباید از یاد برد که سال جاری شرایط جهان به علت شیوع کرونا بحرانی است و بطور قطع هرگونه تجمعی با هر بهانه و هدفی می تواند به از دست رفتن جان خیلی از مردم منجر شود.

در این روزها، کرونا در کشور ما هم شیوع بسیار زیادی داشته، روزانه بیشتر از ۴۰۰ نفر از هموطنانمان جان می بازند و حدودا همه کشور در وضعیت قرمز و حتی سیاه کرونایی قرار دارد و بر همین مبنا هم محدودیتهایی برای فعالیت مشاغل ۲ تا ۴ در نظر گرفته شده است. بنابر تاکید مسئولان و متخصصان امر در چنین شرایط کرونا زده، ایجاد هر گونه تجمعی خطر آفرین است. بر همین مبنا در آستانه فرا رسیدن "جمعه سیاه" و موسم حراجی، خطر آن می رود که برخی بی توجه به محدودیتهای اعمال شده مبادرت به حراجی های پنهانی و زیرزمینی کرده و افراد هم با سودای خرید ارزان، به این مکانها هجوم آورده و در گیر و دار همین شلوغیها، مبتلا شده و حتی جان ببازند. بر همین مبنا هم چه فروشگاه ها و چه مردم لازم است در این شرایط بیشتر از هر چیز دیگری فکر سلامت خود و دیگران باشند تا حراج آخرین جمعه ماه نوامبر به حراج مرگ برای آنها و اطرافیانشان بدل نشود.

طبیعتا باید راهکارهای نظارتی و برخورد برای چنین روزهایی که فروش بیشتر یا خرید ارزان برای عده ای مهم تر از جان و سلامت است، پیشبینی شود. البته هم اکنون در کشور محدودیت های جدی کرونایی وضع شده و مشاغل غیرضروری در مناطق قرمز تعطیل هستند. از طرفی منع تردد از ساعت ۲۱: ۰۰ شب تا ۰۴: ۰۰ بامداد هم وجود دارد و طبیعتا علیرغم این محدودیت ها، برگزاری چنین حراجی هایی تخلف است و قاعدتا با موارد تخلف برخورد خواهد شد.
برگزاری هرگونه حراجی؛ ممنوع
در این زمینه دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا، گفت: برگزاری هرگونه حراجی یا فروش فوق العاده در شرایط حال حاضر شیوع کرونا در کشور ممنوع می باشد.

وی تصریح کرد: بر مبنای محدودیت های مصوب شده در ستاد ملی مقابله با کرونا، در شهرهای با وضعیت قرمز کرونا، فقط گروه شغلی یک اجازه فعالیت دارند و فعالیت گروه های شغلی دو و سه و چهار ممنوع می باشد. از طرفی باید توجه کرد که اصلی ترین راه مقابله با کرونا، رعایت فاصله گذاری ها، استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمع ها و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

لاری درباره نحوه برخورد با تخلفات احتمالی در برگزاری حراجی ها در این روزها، اظهار داشت: در صورتیکه حراجی یا فروش فوق العاده برگزار گردد هم بخش های مربوطه مانند اصناف برخورد لازم را انجام خواهند داد. همان طور که در هفته گذشته یک مورد حراجی برگزار شده و بعد از اطلاع با آن واحد صنفی برخورد قانونی انجام شد.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: ضمنا بر مبنای اعلام استانداری، فعالیت گروه های شغلی یک هم تا ساعت ۲۰ خواهد بود. از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد هم ممنوعیت تردد در حال اجراست.
1399/09/05
23:54:40
5.0 / 5
1283
تگهای خبر: خرید , سلامت , فروشگاه , مشتری
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است