از بی خوابی های شبانه تا خواسته های برآورده نشده پرستاران

از بی خوابی های شبانه تا خواسته های برآورده نشده پرستاران مستر لمون: پرستاری شغلی خطیر و مهم است كه با همه سختی هایش، آن هنگام كه سلامت را برای بیمار به ارمغان می آورد، طعم شیرینی دارد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، پنجم جمادی الاول، روز ولادت حضرت زینب(س) است كه در ایران این روز به دلیل مراقبت ها و پرستاری های آن حضرت از خانواده خویش و اسیران كربلا با عنوان پرستار نامگذاری شده است.
آن هنگام كه لباس سپید پرستار را برتن می كنی، باید این عهد را با خدای خویش ببندی كه درد بیمار را بر درد خود اولویت دهی و از هر كاری كه برای تسكین آلام دردمندان نیاز باشد، دریغ نكنی.
پرستار كه باشی فرقی نمی كند تا چه زمانی در بیمارستان هستی، یا چند ساعت است كه نخوابیده ای و یا چندین روز است كه لحظه ای استراحت نكرده ای، پرستار كه باشی خودت را نادیده می گیری و راهی برای تسكین بیماران پیدا می كنی.
به بهانه روز پرستار با چند تن از پرستاران استان هم صحبت شدم و نظرات و درددل های آنان را شنیدم.
طعم تلخ مشكلات پرستاران
«حمید نظری»، پرستار بیمارستان ولیعصر(ع) بیرجند در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: پرستاری شغلی است كه مانند تمام شغل های دیگر از شیرینی ها و تلخی های زیادی برخوردار می باشد.
وی با اشاره به مسائل خاص این حرفه، تصریح كرد: گاهی توجه نداشتن به پرستاران سبب می گردد تا این قشر دلسوز از آسودگی خاطر برخوردار نباشند.
این پرستار بیرجندی با اشاره به كارانه پرستاران، اضافه كرد: كارانه، بخشی از كار پرستاران است اما با دیر پرداخت كردن آن عملاً فایده ای نصیب این قشر زحمت كش نمی گردد.
نظری با اشاره به مشكلات این حرفه، اضافه كرد: سختی كار پرستاران، كمبود نیرو، تحت فشار بودن آنان از مشكلات این حرفه خطیر و مشكل است.
وی تصریح كرد: از تمام افرادی كه می خواهند این حرفه را انتخاب كنند می خواهم تا با آگاهی كامل از سختی ها و فشارهای آن و تحمل وظیفه سنگینی كه یك پرستار برعهده دارد، وارد این كار شوند.
صبر، از مؤلفه های یك پرستار
«طاهره هاشم آبادی»، یكی دیگر از پرستاران بیرجندی هم در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: پرستاری شغلی است كه صبر و حوصله یكی از مؤلفه های اصلی آن است، به صورتی كه اگر پرستار این خصلت را نداشته باشد نمی تواند سلامت بیماران را تضمین كند.
وی اضافه كرد: شیفت های سخت و سنگین و كمبود پرستار سبب شده است تا پرستاران و بخصوص بانوان پرستار كه مسئولیت خانه را هم برعهده دارند، نتوانند به مشكلات و مسائل زندگی خود هم بپردازند.
این پرستار بیرجندی با بیان این كه پرستاران با همه مسائل و مشكلات زندگی هنگام كار باید با حوصله باشند، خاطرنشان كرد: یكی دیگر از سختی های این حرفه، این است كه پرستاران علاوه بر اینكه باید مراقب سلامتی بیماران باشند، باید مراقب سلامتی خود هم باشند، چون تضمین سلامت بیماران در گرو سلامت كادر پزشكی بخصوص پرستاران است.
هاشم آبادی با اشاره به اینكه شرط انجام دادن درست كار، سلامت پرستار است، اظهار نمود: شیفت های كاری پرستاران باید به گونه ای باشد كه پرستار بتواند با روحیه در سر كار حاضر شود.
او كه مسئول جذب اهداكنندگان در اداره كل انتقال خون خراسان جنوبی است، اضافه كرد: روحیه شاداب یك پرستار در جذب اهداكنندگان و روند كاری این كار ایثارگرانه تأثیر مثبتی دارد.
وی ادامه داد: الگوی اصلی پرستاران، حضرت زینب(س) است و امیدوارم پرستاران دلسوز ایشان بتوانند ذره ای به آن حضرت نزدیك شوند.
در ادامه گزارش با پرستار نمونه خراسان جنوبی هم كلام شدم. او امسال پرستار نمونه استان و سال قبل بعنوان پرستار نمونه شهرستان قاین انتخاب شده است.
تلفیق خاطرات خوب و بد در حرفه پرستاری
«محمود اصغرزاده»، پرستار نمونه خراسان جنوبی هم در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: پرستار خوب پرستاری است كه كار خویش را با عشق و علاقه انجام دهد و دلسوز واقعی برای بیمار باشد.
وی در مورد انگیزه انتخاب این شغل می گوید: 16 ساله كه بودم برای یك عمل جراحی برای اولین بار وارد بخش اتاق عمل شدم، باآنكه اضطراب داشتم اما فضا و محیط سبز آن سبب علاقه من شد و از خدا خواستم روزی در این لباس كاركنم، دعایم بعدها مستجاب شد و افتخار پوشیدن این لباس را بدست آوردم.
این پرستار بیهوشی اتاق عمل شهرستان قاینات در مورد انتخاب خود بعنوان پرستار نمونه استان، اظهار نمود: من سال قبل بعنوان پرستار نمونه شهرستان قاینات و امسال بعنوان پرستار نمونه استان معرفی شده ام كه نظر لطف مسئولین و همكاران بنده بوده است چراكه به نظر من تمام همكارانم لایق این عناوین هستند.
اصغرزاده ادامه داد: همیشه تلاش كرده ام در بخش اتاق عمل كه طبیعتاً استرس و اضطراب بیشتری دارد همواره با ارتباط و لبخند و اطلاع دادن درست و با حوصله به بیمار، آرامش را به او القا كنم و این گونه بیمار احساس می كند كه تنها نیست و ما واقعاً در تمام طول عمل كنار او هستیم.
وی ادامه داد: به یقین باور دارم و دیده ام كه ارتباط درست با بیمار و با روی باز به سئوالات او پاسخ دادن بیشتر از دارو از اضطراب او می كاهد و بیمار بهتر به درمان پاسخ می دهد.
كمبود نیروی پرستاری و عدم پرداخت معوقات پرستاران، از مشكلات این قشر دلسوز
این پرستار نمونه خراسان جنوبی با اشاره به مشكلاتی كه پرستاران با آن مواجهند، اضافه كرد: متأسفانه امروزه پرستاران بیشتر از آن كه درگیر درمان باشند باید به دنبال مستندات و گزارش و پرونده نویسی باشند، چیزی كه واقعاً زمان بر است و این باعث عدم تمركز همكاران شده است.
اصغرزاده ادامه داد: همینطور به تعویق افتادن معوقات و اضافه كاری همكاران باعث كاهش رضایت شغلی شده و ناخواسته ذهن همكاران درگیر مسائل مالی می گردد.
وی اظهار نمود: از طرفی اجرا نشدن قانون 10 ساله تعرفه گذاری پرستاری كه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، تعداد كم پرستاران و اضافه كاری اجباری، تفاوت حقوقی باوجود كار و مدرك یكسان در یك بخش بیمارستانی از دیگر مشكلاتی است كه پرستاران با آن دست وپنجه نرم می كنند.
این پرستار بیهوشی اتاق عمل شهرستان قاینات ادامه داد: در خلال این سال ها هر روز شاهد اتفاقات تلخ و شیرین زیادی در بیمارستان و اورژانس 115 بوده ام و این سختی كار ما است كه زمان رسیدن به منزل باید تمام اتفاقات را از ذهن كنار بگذاریم و خانواده را درگیر مسائل كار نكنیم، هر چند گاهی و برخی از اتفاقات هیچگاه از ذهن و خاطر پاك نمی گردد.
اصغرزاده اضافه كرد: وقتی انسانی به هر علتی از دنیا می رود یا به دلیل تصادفات به طرز دلخراشی صدمه می بیند و یا مجروح می شود، خاطرات تلخی را در ذهن ما ثبت می كند و در كنار این ها نجات جان یك بیمار یا احیا موفق او و یا بهبودی او پس از یك بیماری سخت بسیار لذت بخش است، جمله تشكر بیمار و دعای خیر او خستگی و خاطرات تلخ را التیام می بخشد.
وی با اشاره به اینكه كار پرستاری بسیار سنگین است و اگر عشق و علاقه نباشد به شدت خسته كننده و عذاب آور خواهد شد، خاطرنشان كرد: پرستاری شغلی است كه از اول تا آخر ثواب است، عید نوروز، عید قربان، برف و یخبندان ما در همه حال مشغول به كاریم و تعطیلی برای شغل ما مفهوم ندارد.
این پرستار نمونه خراسان جنوبی اضافه كرد: ممكن است در برابر این همه فشار كاری احساس خستگی كنم و اعصابم خرد شود اما هیچگاه این امر را با درمان بیمار دخالت نداده ام.
اصغرزاده ادامه داد: گاهی فكر می كنم اگر پرستار نمی شدم واقعاً چه شغلی را انتخاب می كردم خیلی سخت است، چون روحیات و ریتم زندگی من با این شغل عجین شده اما شاید نقاشی یا مهندس معماری را انتخاب میكردم.
وی اضافه كرد: به لطف خدا دو سال است كه شهرستان قاین دارای سازمان مستقل نظام پرستاری شده و در انتخابات گذشته مقام اول مشاركت را دركشور كسب كرده ایم.
این پرستار بیهوشی اتاق عمل شهرستان قاینات تصریح كرد: حوزه پرستاری قاین رو به رشد است و باآنكه كاستی هایی وجود دارد اما تلاش مسئولین و همكاران نوید بخش روزهای بهتری است.
دانسته هایی درباره دانشكده پرستاری بیرجند
«طیبه خزاعی»، معاون آموزشی دانشكده پرستاری بیرجند هم در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: دانشكده پرستاری بیرجند در سال ۱۳۶۵ با پذیرش ۳۲ دانشجو فعالیت خویش را آغاز و سپس در مقاطع كاردانی، كارشناسی و كارشناسی ناپیوسته پرستاری اقدام به پذیرش دانشجو كرد.
وی اضافه كرد: در سال ۱۳۷۴ رشته مامایی و در سال ۱۳۸۵ رشته فوریت های پزشكی در مقطع كاردانی در دانشكده راه اندازی شدند و از مهرماه ۱۳۸۷ هم پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی مامایی در این دانشكده شروع شده است.
معاون آموزشی دانشكده پرستاری بیرجند خاطرنشان كرد: پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد آموزش پرستاری از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۰-۸۹ و در مقطع كارشناسی ناپیوسته فوریت های پزشكی در نیمسال دوم ۹۰-۹۱ و در مقطع كارشناسی ارشد سه گرایش بهداشت روان، سلامت جامعه، داخلی جراحی در نیمسال اول ۹۲-۹۳ شروع شده است.
خزاعی با بیان این كه از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۵ در مقطع دكتری پرستاری دانشجو پذیرفته است، اضافه كرد: هم اكنون این دانشكده، دو دوره دكترای پرستاری دارد.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون این دانشكده، چهار دوره دانشجوی كارشناسی پرستاری، چهار دوره كارشناسی مامایی، دو دوره كارشناسی فوریت های پزشكی و چهار دوره كارشناسی ارشد پرستاری شامل گرایش های سلامت جامعه، یهداشت روان، پرستاری اورژانس و داخلی جراحی دارد.
چه خوب است كه با توجه بیشتر به این قشر از جامعه كه در واقع سلامت جامعه را تضمین می كنند، گامی در جهت بهبود سلامت جامعه برداریم.
گزارش از «زهرا حمیدی»


1396/11/03
13:54:51
5.0 / 5
4904
تگهای خبر: پزشك , درمان , سلامت , شكلات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است