فرمانده مبارزه با كرونا در تهران:

مبتلاشدن به كرونا درتهران دارای تكان های سینوسی است

مبتلاشدن به كرونا درتهران دارای تكان های سینوسی است به گزارش مستر لمون فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران در جلسه شورای شهر تهران اظهار داشت: شیب مبتلاشدن به بیماری كرونا در تهران دارای تكان های سینوسی است و بازتاب حضور نامتعارف شهروندان در آن دیده می شود.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، علیرضا زالی با حضور در جلسه علنی روز سه شنبه شورای اسلامی شهر تهران با تشكر از كارهای حمایتی و كمك های مستمر و سازنده و مشاركت جویانه شورای شهر تهران و مدیریت شهری پایتخت برای مقابله و پیش گیری از ویروس كرونا اظهار داشت: اقدامات جهادی و به هنگام مجموعه شهرداری سبب رضایت و آرامش شهروندان تهرانی بود.
وی در ادامه وضعیت شهر تهران را پیچیده تر و متفاوت تر از سایر شهرهای كشور توصیف كرد و اظهار داشت: راهبردها و برنامه ریزی ها به سبب مختصات فنی خاص تهران و جمعیت قابل توجه پایتخت باید متفاوت باشد. تهران پرجمعیت ترین شهر كشور است و به سبب تراكم و چگالی بالا و حضور افراد در بعضی از مناطق خصوصاً در مناطق جنوبی و مركزی باید برنامه ریزی برای آن متفاوت باشد.
زالی افزود: جمعیت شناور تهران برابر با جمعیت ۲ استان است و همین طور ما در بعضی مناطق با جمعیت آزاد رو به رو هستیم كه بطور مثال در مناطق دانشگاهی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر جمعیت آزاد حضور دارند. همین طور سكونتگاه های غیررسمی در تهران بیش از سایر شهرهای كشور است. نكته بعدی میزبانی تهران از بیماران سایر شهرهای كشور در شرایط فعلی است.
زالی با اشاره به اینكه خوشبختانه در تهران انسجام حكمرانی دستگاه های اجرایی در حوزه مدیریت ویروس كرونا وجود دارد، اظهار داشت: در سایر شهرها این همگرایی و وحدت رویه در راهبردها وجود ندارد و شاهد از هم گسیختگی حكمرانی در این عرصه هستیم.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران با اشاره به تخت های بیمارستانی دانشگاهی تحت نظر نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و سایر نهادها اظهار داشت: ۳۱ هزار و ۲۰۰ تخت در تهران داریم كه سعی كردیم از تمام ظرفیت ها در این عرصه استفاده نمائیم و هم اكنون ۸۰ درصد تخت هایی كه به بیماران كرونا اختصاص دارد از تخت های بیمارستانی زیر نظر دانشگاه هاست.
وی با اشاره به میزان مرگ و میر در تهران اظهار داشت: برمبنای آمار بیماران بستری شده دو درصد از كل این بیماران فوت شده كه اگر كل تخت های بیمارستانی در تهران را در نظر بگیریم ۱.۳ خواهد شد كه نسبت به آمار كل كشور وضعیت مطلوبی است.
زالی اظهار داشت: ترویج خود مراقبتی و كوشش برای عدم حضور افرادی كه دارای علایم جدی در فضاهای عمومی و فضاهای درمانی می تواند یكی از راهبردهای مطلوب برای كنترل این ویروس باشد.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران با اعلان اینكه پرسیده می شود چه زمانی این ویروس ریشه كن می شود، پاسخ داد: زمان ریشه كن شدن این ویروس متناسب با مداخلات سخت گیرانه تصمیم گیران خواهد بود اینكه مداخلات كم، متوسط یا سخت گیرانه باشد و سرعت عمل در كنار آن می تواند به ریشه كن كردن سریع تر این بیماری در كشور كمك نماید. تابحال میزان مداخلات در كشور متوسط بوده و نتوانستیم تصمیمات سختگیرانه ای بگیریم. برخی دلیل آنرا نگرانی های اقتصادی و اجتماعی عنوان كردند اما پاسخ آن روشن است، هر چه زمان این بیماری در تهران طولانی تر شود وضعیت فعلی كه در اقتصاد تأثیر زیادی دارد نیز ادامه دار خواهد شد.
زالی با اعلان اینكه هنوز به نقطه اوج این بیماری در تهران نرسیده ایم تا سیر نزولی طی نماید اظهار داشت: رسیدن به پیك و قله بستگی به سخت گیری های ما دارد هر چقدر این روند ناقص تر باشد متأسفانه بازه زمانی بیماری طولانی تر می شود، اگر ما دو، سه هفته با سختی و سنگینی محدودیت ها را اعمال می كردیم شاید مدت زمان این رخداد كوتاه تر می شد.
فرمانده ستاد مبارزه با كرونا در تهران با اشاره به اینكه دغدغه مشترك همه دلسوزان حل و ریشه كن كردن این بیماری است اظهار داشت: فاصله گذاری اجتماعی در شرایطی اجرایی شد كه ما شاهد افزایش مراجعه كنندگان سرپایی، افزایش بیمارانی كه نیاز به بستری دارند و تقلیل ترخیص افراد بستری شده هستیم و این نشان میدهد هنوز این ویروس در تهران كنترل نشده و شیب ابتلاء فزاینده است.
زالی با تاكید بر اینكه الگوی ابتلاء به كرونا در تهران به جز تبعیت از منحنی عمومی، تكان های سینوسی نیز دارد، اظهار داشت: شیب ابتلاء به بیماری كرونا در تهران شاهد تكان های سینوسی است یعنی در روزهایی كه حضور نامتعارف شهروندان را شاهد می باشیم مانند هفته آخر اسفند ماه بازتاب آنرا در اواخر هفته اول فروردین ماه مشاهده كردیم. برگشت مسافران نوروزی نیز همچنان ادامه دارد و ما شاهد شرایط سخت تر بعد از طی چند روز خواهیم بود.
وی از حركت از اجرای فاصله اجتماعی به سمت فاصله اجتماعی هوشمند آگاهی داد و اظهار داشت: این تغییر مسیر باید با تأمل باشد و نباید تصمیم گیری های ما با عجله و شتاب اجرایی شود برای اینكه شتاب زدگی ممكنست بحران های جدیدی ایجاد كند.
زالی پیش بینی نمود هفته آینده با افزایش مبتلایان كرونا در تهران كه در روزهای نوروز به مسافرت رفتند مواجه خواهیم بود. همین طور طی سه روز اخیر كه شهر تهران شاهد افزایش جمعیت و تراكم و ترافیك بوده نیز طی ۵ تا ۹ روز آینده بازتاب های خودرا در میزان مبتلایان نشان خواهد داد.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران افزود: بیشتر ترددها به سبب اجبار و اضطرار و توسط اقشار فرودستی است كه نگران كسب و كارهای خود هستند، افرادی كه نگران چك برگشتی، مشكل اجاره بها و … هستند كه باید بسته راهبردی برای این افراد پیش بینی شود. در تهران نهادهای حمایتی اقدامات خوبی انجام داده اند اما نیاز به یك برنامه جامع راهبردی برای اقشار فرودست و لطمه پذیر هستیم.
وی با اشاره به حضور معتادان متجاهر در سطح شهر اظهار داشت: این افراد ناقلان فعال می باشند و می تواند حضورشان در سطح شهر آثار بدی در اذهان مردم تهران داشته باشد. باید مدیریت شهری كارهای قابل توجهی در این عرصه همچون فعالیت گرمخانه ها، سامان سراها در این مدت داشته باشد اما باید یك برنامه جامع راهبردی با كمك و مشورت شورای شهر برای وضعیت پیچیده فعلی تهیه و به دولت پیشنهاد شود.
او كودكان كار و خیابان و زباله گرد، سالمندان كار را نیازمند شارژهای مداوم اعتباری دانست و اظهار داشت: شهرداری باید در این راه با ستاد ملی كرونا همراهی داشته باشد.
زالی با اعلان اینكه فایل روزآمد آمار اقشار لطمه پذیر در اختیار نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد، بهزیستی و … وجود دارد اما باید یك بانك اطلاعاتی جامع از طرف همه سازمان های حمایتی تهیه شود، اظهار داشت: این بانك اطلاعاتی كمك می نماید برنامه های جامعه هدف حمایتی شفاف و روشن باشد.
وی افزود: شهروندان خارجی فاقد كارت های اقامتی كه به سبب مشكلات مالی و ترس به مراكز مراجعه نمی كردند خوشبختانه با تصمیم وزارت بهداشت كه كمك به این افراد از خدمات بشردوستانه شمرده می شود شامل حال اقدامات درمانی قرار گرفتند، در سطح دستفروشان افرادی كه دارای پروانه هستند از برنامه های حمایتی برخوردار می باشند اما افرادی كه فاقد پروانه و لطمه پذیرتر نیز هستند باید مورد توجه قرار گیرند.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران با اشاره به جمع آوری كودكان زباله گرد اظهار داشت: گاهی اوقات برخی رفتارها به سبب اضطرار شاید خشن به نظر بیاید اما مجبور بودیم برای كنترل و مهار این بیماری برخی رفتارها را انجام دهیم.
وی اشاره كرد: پشتیبانی از اقشار فرودست و شناسایی آنها و تهیه یك برنامه راهبردی جامع از اولویت های نهادهای حاكمیتی باشد تا امكان حضور بیشتر افراد در خانه ها وجود داشته باشد هر چقدر ما با سرعت كمتری این تصمیمات را بگیریم زمان ابتلاء و شیوع این بیماری طولانی تر خواهد شد.
وی اشاره كرد: بسته های حمایتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای اقشار لطمه پذیر تهران چاره ساز نیست.
زالی اشاره كرد: تصمیمات شتابزده و عجولانه آثار زیان بار اقتصادی را طولانی تر خواهدنمود.
وی اشاره كرد: تهران برای مقابله با كرونا باید الگوی متفاوت تری را دنبال كند.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران همین طور از افزایش ظرفیت غربالگری در تهران با همراهی خانه های سلامت شهرداری آگاهی داد.

1399/01/19
12:44:27
5.0 / 5
2998
تگهای خبر: برنامه , بیماری , خدمات , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است