نامه وزیر بهداشت به دبیركل سازمان جهانی بهداشت؛

آمریكا با تحریم های دارویی ایران دست به جنایت زده است

آمریكا با تحریم های دارویی ایران دست به جنایت زده است به گزارش مستر لمون وزیر بهداشت، در نامه ای به دبیركل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از تحریم های آمریكا، اظهار داشت: این تحریم ها سبب شده تهیه و واردات دارو و وسایل پزشكی برای شهروندان ما ناممكن شود.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، سعید نمكی، با اشاره به تحریم های یكجانبه آمریكا ضد ایران در نامه ای به «تدروس آدانوم» دبیركل سازمان جهانی بهداشت، تصریح كرد: همانطور كه مسلماً آگاه هستید، ایرانی ها قربانی جنگ اقتصادی هستند كه توسط دولت ایالات متحده آمریكا تحمیل شده است.
وی در بخشی از این نامه تاكید كرده است: محدودیت های شدید اعمال شده توسط آمریكا تهیه و واردات دارو و وسایل پزشكی را برای شهروندان ما ناممكن كرده است در حالیكه دولت آمریكا مدعی است كه تحریم های اقتصادی آنان ضد ایران شامل دارو، مواد غذایی و وسایل پزشكی نمی گردد، اما واشنگتن تقریباً تمام معاملات مالی ایران از راه سیستم بانكی بین المللی را مسدود كرده است.
به گفته نمكی، آمریكا با اعمال قوانین سختگیرانه در حقیقت انجام معاملات بشردوستانه توسط شركت ها را محدود كرده و مانع ورود كالاهایی پزشكی به ایران است.
وزیر بهداشت اضافه كرد: به دنبال نامه قبلی من در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) ۲۰۱۹، اوضاع بدتر شده است و ما برای رفع این اوضاع وخیم، مطلقاً اقدامی از جامعه بین المللی و بخصوص هیچیك از نمایندگان سازمان ملل ندیده ایم.
براساس نامه نمكی به دبیركل سازمان جهانی بهداشت، آمریكا با تحریم ایران، نه تنها متهم به انجام «تروریسم اقتصادی» است، بلكه ضد شهروندان ایرانی دست به ارتكاب جنایت ضد بشریت زده است.
وی با اشاره به تحریم های آمریكا یادآور شده كه موانع عمده بر واردات مواد غذایی، دارو و وسایل پزشكی و گزینه های درمانی موجود برای بیماران ایرانی تاثیر گذاشته است. به صورت خاص، من بر تحریم های جدید آمریكا ضد داروهای ۳۴۵ بیمار موكوپلی ساكاریدوز (MPS) متذكر می شوم كه دو شركت آمریكایی مانع ارسال داروهای این نوع از بیماری به ایران می شوند.
به گفته وزیر بهداشت، جمهوری اسلامی ایران همواره بر مبنای منافع مشترك و احترام متقابل به دنبال تعامل سازنده و عزتمندانه با جهان بوده است. در مقابل، ایالات متحده بدون توجه به حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل با خروج یكجانبه از توافق هسته ای تحریم های اقتصادی ضد ایران اعمال كرده است.
نمكی به دبیركل سازمان بهداشت جهانی یاد آور شد: می خواهم به شما اطلاع دهم كه صدها كودك ایرانی مبتلا به MPS به علت كمبود داروهای فوق در معرض خطر مرگ و میر و عوارض جانبی قرار گرفته اند.


منبع:

1398/10/11
12:05:07
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است