در نشست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مطرح شد؛

ترسیم نقشه راه توسعه بهداشت و درمان استان تهران

ترسیم نقشه راه توسعه بهداشت و درمان استان تهران مستر لمون: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، از ترسیم نقشه راه توسعه بهداشت و درمان استان تهران آگاهی داد.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، در نشست مشترك استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، مسائل و مشكلات حوزه سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با اشاره به وجود ظرفیت ها و پتانسیل بسیار بالا و بی نظیر در دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، اشاره كرد: با عنایت به وجود چالش های اجتماعی، درمانی و بهداشتی در استان تهران ما آماده هستیم كه این دانشگاه را بعنوان نقطه كانونی همكاری برای مرتفع كردن این مشكلات قلمداد نماییم.
وی در ادامه به كمبود تخت های بیمارستانی، سرانه آموزشی، فضاهای فرهنگی و ورزشی و غیره در استان تهران اشاره نمود و اظهار داشت: تغییر نگاه كلان كشور به استان تهران لازم است و نیاز به فرهنگ سازی در این خصوص داریم.
محسنی بندپی با اشاره به اهمیت پیشگیری در حوزه سلامت با اشاره به اجرای طرح غربالگری ژنتیك پیش از ازدواج در سالها پیش اشاره كرد: اگر كاری در تهران پایلوت شود در كشور نیز می تواند مورد الگو برداری قرار گیرد.
وی ضمن بیان توضیحاتی درباب آلودگی هوا و تاثیرات آن بر سلامتی افراد پیشنهاد راه اندازی یك مركز بیان كرد و درباب دلیلهای آلودگی هوا، پیگیری ها و اقدامات صورت گرفته در این راستا توضیحاتی بیان كرد.
استاندار تهران با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل بالای موجود در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بر اهمیت مقوله پیشگیری در حوزه بهداشت و درمان اصرار كرد و پیشنهاد تاسیس مركز تحقیقات سلامت هوا و تغییرات اقلیم را در دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ارائه داد.
علیرضا زالی رئییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اینكه در استراتژی نوین دانشگاه برای پیشبرد متعهدانه طرحی نو، بحث تغییر سیاق مدیریتی دانشگاه و حركت به سمت دانشگاه نسل سوم مطرح است، فرایندهای اجرا شده دراین زمینه را بیان كرد.
وی، دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی را دارای استغنا و پتانسیل كافی برای درهم شكستن مرزهای دانش و حركت به سمت دانشگاه نسل سوم دانست و خواهان حمایت علمی و معنوی استانداری در این راستا شد.
زالی در ادامه با اشاره به رشد ۱۰۴ پله ای دانشگاه در نظام رتبه بندی وبومتریكس و رشد ۷۴ پله ای در نظام رتبه بندی لایدن تصریح كرد: برنامه ریزی برای ارتقای جایگاه دانشگاه و رشد پرشتاب در رتبه بندی های بین المللی از اهداف دانشگاه است و هدف گذاری ما در این راستا دستیابی به رتبه زیر ۱۰۰ جهانی است.
وی به هماهنگی های صورت گرفته درباب راه اندازی و شروع برنامه توسعه سلامت پایدار در دانشگاه اشاره نمود كه بعنوان فوكال پوینت استان تهران و به صورتی نخستین مركز در كشور می تواند برای تحقق اهداف توسعه سلامت پایدار فعالیت كند.
زالی با ذكر این مطلب كه برخی اهداف این برنامه فراتر از اختیارات و ظرفیتهای دانشگاه است، خواهان كمك و حمایت استانداری تهران در امتداد اجرای این برنامه شد.
وی با اشاره به گستره وسیع جغرافیایی تحت پوشش دانشگاه اظهار داشت: ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از ساكنان استان تهران تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی این دانشگاه قرار دارند و دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی بزرگترین تولید كننده خدمات سلامت در كشور شمرده می شود اما متاسفانه تخصیص اعتبار و بودجه متناسب با حجم ارائه خدمات این دانشگاه نیست.
زالی در ادامه درباب خاصیتهای خدماتی متنوع دانشگاه نظیر داشتن بالاترین جمعیت تحت پوشش كارگری و دانش آموزی در كشور، تنوع موسسات خدماتی و درمانی دولتی و غیر دولتی، كمبودها و محدودیت های بهداشتی و درمانی موجود درمناطق شرق و جنوب شرقی تهران، ساماندهی پردیس متمركز دانشگاه، مطالبات معوقه سازمان های بیمه گر، مسایل بودجه ای، ساماندهی پروژه های عمرانی درمانی توضیحاتی بیان كرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به محرومیت های موجود در استان تهران خواهان حمایت های استانداری در امتداد ارتقای سلامت استان شد و بعضی از مسایل و چالشهای مناطق تحت پوشش دانشگاه را بیان نمود.
زالی با اشاره به وجود ۹۶۰۰۰ متر مربع پروژه درمانی نیمه كاره در دانشگاه اشاره كرد: با اتمام این پروژه ها ۱۰۰۰ تخت درمانی به مجموعه نظام سلامت كشور اضافه خواهد شد.
وی، بیمارستان شهدای تجریش را بزرگترین پروژه درمانی بعد از انقلاب برشمرد كه در استان تهران به بهره برداری خواهد رسید و اضافه كرد: تابحال ۷۶ درصد این پروژه با ظرفیت ۵۰۷ تخت و ۶۴۰۰۰ مترمربع انجام شده است و تكمیل و تجهیز این پروژه نیاز به اعتبار دارد كه درصورت تامین اعتبار لازم، این بیمارستان می تواند بعنوان پروژه بزرگ استانی و از منظری ملی به بهره برداری برسد.
نعمت الله تركی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز در این جلسه، اشاره كرد: هم اكنون ۲۹ هزار و ۸۷۶ تخت فعال برای جمعیت ۱۵ میلیون نفری استان تهران وجود دارد كه نزدیك به ۱۴ هزار تخت آن مربوط به بخش دولتی است. بدین سبب سرانه تخت مراكز درمانی دولتی تهران ۱ به ۱۰۰۰ نفر است كه بسیار پایین است.
وی با اشاره به راه اندازی برخی از بیمارستان ها در مناطق مختلف استان تهران تا آخر سال تصریح كرد كه مناطق شرقی و جنوب شرقی استان تهران نیاز به راه اندازی بیمارستان دارند.
تركی با اشاره به فرسودگی تخت های بیمارستانی و بیمارستان های فرسوده و ضرورت بازسازی و بهینه سازی آنها به تبیین وضعیت استان تهران پرداخت و از ترسیم نقشه راه برای توسعه بهداشت و درمان استان تهران آگاهی داد و توضیحاتی در این خصوص بیان كرد.


منبع:

1398/10/10
12:35:19
5.0 / 5
4311
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است