گزارش،

آنچه باید در مورد آنفلوآنزا بدانیم

آنچه باید در مورد آنفلوآنزا بدانیم به گزارش مستر لمون ایسنا/آذربایجان شرقی آنفلوآنزا یكی از بیماری های شایع در فصل زمستان است این بیماری با نشانه های شبیه به سرما خوردگی پیدا می شود، با اینكه از دید خیلی از افراد این نشانه ها عادی است، اما گاهی می تواند خطرناك باشد.


آنفلوآنزا بیماری حاد تنفسی تب دار ناشی از ویروس می باشد كه به صورت همه گیر در سراسر دنیا به خصوص در فصل زمستان روی می دهد، این ویروس امسال با شدت بیشتری در كشور فعال شده و شهرهای زیادی را درگیر كرده و در استان آذربایجان شرقی هم گسترگی زیادی داشته است.
به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی تبریز، این بیماری در آذربایجان شرقی و شهر تبریز مشاهده شده و تابحال 10 نفر بر اثر آنفلوآنزا جان خویش را از دست داده اند.

شیوع آنفلوآنزا هر چند سال یكبار عادی است

"سیمین خیاط زاده"، مدیرگروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشكی تبریز در این خصوص به خبرنگار ایسنا، می گوید: پیك آنفلوآنزا و در واقع اپیدمی همه گیری آن امسال، سه هفته زودتر از سال های گذشته شیوع پیدا كرده است، البته این مورد غیر عادی نیست؛ چونكه هر چهار الی پنج سال یكبار ویروس آنفلوآنزا كه عامل بروز این بیماری است، جهش یافته شده و با شدت شیوع پیدا می كند.

وی با بیان این كه امسال هم همانند سال های 93 و 94 انتظار داشتیم كه شیوع آنفلوآنزا بالا باشد، ادامه می دهد: عوارض آنفلوآنزا در بین افراد دارای بیماری های زمینه ای در هر گروه سنی همانند بیماران قلبی مزمن، بیماران ریوی مزمن، بیماری كلیوی به خصوص دیالیزی، مبتلایان به دیابت، زنان آبستن و افرادی كه به هر علتی مجبور به مصرف كورتون و یا قرص های تضعیف كننده سیستم ایمنی هستند، بیشتر بروز می یابد.
وی می افزاید: همینطور این بیماری در كودكانی كه گرفتار تشنج شده و یا رشد آنها به صورت طبیعی پیش نمی رود، با شدت بیشتری بروز می دهد و احتمال مرگ و میر هم در این افراد بیشتر است.

گروه های حساسی كه واكسیناسیون نشده اند، با شدت بیشتری به آنفلوآنزا مبتلا می شوند
خیاط زاده عنوان كرد: افرادی كه دارای بیماری زمینه ای هستند، باید در اواخر شهریور و اوایل مهرماه با مشورت پزشك معالج واكسن تزریق كنند تا در فصل سرما از عوارض آنفلوآنزا جان سالم به در ببرند.
وی با بیان این كه نكته نگران كننده ای در مورد بیماری آنفلوانزا وجود ندارد، تصریح می كند: آنفلوآنزا صرفا تنها در كشور ما نیست و شدت بروز آن به سیستم ایمنی افراد، آب و هوای منطقه و شرایط جوی بستگی دارد.

تعداد بیماران رجوع كننده به علایم شدید تنفسی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است

وی با بیان این كه آنفلوآنزا همانند سرماخوردگی در اثر ویروس ایجاد می شود و و شدت بیماری زایی این ویروس بیشتر از سال های گذشته است، خاطرنشان می كند: همه گیری آنفلوانزا زودتر از سال های قبل شیوع پیدا كرده و تعداد بیماران كه با علایم شدید تنفسی به بیمارستان های سطح استان رجوع كردند، نسبت به سال های قبل افزایش یافته است.

مشكلی در ارتباط با كمبود داروی آنفلوآنزا نداریم

مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشكی تبریز با اشاره به آمادگی همه جانبه سیستم درمانی، می گوید: دارو به اندازه كافی در تمامی بیمارستان ها به خصوص بیمارستان های اصلی همانند امام رضا(ع)، بیمارستان سینا و كودكان وجود دارد و در صورت اتمام موجودی از راه مركز بهداشت ارسال می شود؛ همینطور داروهای مورد نیاز را در اختیار تمامی بیمارستان های شهرستان و خصوصی به نسبت بیمارانی كه بستری شدند، قرار دادیم.

وی می گوید: سالانه تنها یك مورد همه گیری آنفلوآنزا اتفاق نمی افتد، بلكه امكان دارد شاهد همه گیری بار دوم و بار سوم هم باشیم؛ ازاین رو به احتمال زیاد اواخر بهمن و اوایل اسفد ماه هم این همه گیری اتفاق بیفتد كه واكسیناسیون افرادی كه واكسینه نشده اند در این دوره موثر خواهد بود.

شدت همه گیری بیماری آنفلوآنزا از روزهای آتی كاهش می یابد
خیاط زاده در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه دوره آنفلوآنزا چه مدت به طول می انجامد؟، بیان می كند: نمی توان اظهار داشت كه پیك همه گیری دقیق كی تمام می شود؛ به صورتی كه از زمان شروع فعالیت ویروس ها تا حدود چهار هفته با شدت بیشتری بوده و سپس شدت كاهش می یابد؛ باتوجه به كاهش آلودگی هوا و بارش ها شدت همه گیری بیماری آنفلوآنزا از روهای آتی كاسته می شود.
وی همینطور در مورد دوره نقاهت این بیماری، می گوید: تب این بیماری معمولا بیشتر از سه روز طول نمی كشد، در غیر این صورت اگر فرد علاوه بر تب گرفتار كاهش هوشیاری هم شده باشد، باید بلافاصله به مراكز درمانی رجوع كند؛ همینطور دردهای عضلانی و سرفه های خشك تا دو هفته احتمال دارد، طول بكشد.
وی ادامه می دهد: همینطور در صورتیكه فرد گرفتار سختی در تنفس و تنگی نفس شدید باشد وضعیت او خطرناك بوده و احتیاج به بستری دارد.


آنتی بیوتیك ها و دگزامتازون خودسرانه مصرف نشود

مدیرگروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشكی تبریز در مورد عوارض داروی دگزامتازون برای آنفلوآنزا، می گوید: نمی توان گفت داروی دگزامتازون برای همه افراد ضرر دارد و نباید استفاده گردد ولی این دارو جزو داروهای تضعیف كننده سیستم ایمنی بدن به حساب می آید و نباید بدون مشورت پزشك مورد مصرف قرار گیرد، چونكه در صورت مبتلا شدن به بیماری آنفلوآنزا و استفاده از این دارو، مستقیما بر روی سیستم ایمنی آنها تأثیر می گذارد.

داروی اسلتامیویر برای موارد شدید تنفسی برای گروه های حساس فقط با تجویز پزشك عرضه می شود

وی خاطرنشان می كند: اسلتامیویر (OSELTAMIVIR )داروی ضد آنفلوآنزا است كه در بیمارستان ها برای موارد شدید و بستری تجویز می شود و لزوما هر فردی كه به این بیماری مبتلا شود، احتیاج به مصرف آن ندارد و در صورت نیاز و تجویز پزشك هماهنگی های لازم با مركز بهداشت استان انجام می گیرد و از این طریق دارو در دسترس قرار می گیرد.

آنفلوآنزا در افراد خاص، پر خطر و همراه با افزایش ناتوانی و مرگ و میر است

هاله میكائیلی، فوق تخصص بیماری های ریه و مراقبت های ویژه تنفسی و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تبریز در گفتگو با ایسنا، اظهار می كند: آنفلوآنزا بیماری حاد تنفسی تب دار، ناشی از ویروس می باشد كه به صورت همه گیر در سراسر دنیا به خصوص در فصل زمستان روی می دهد و می تواند در افراد خاص پر خطر و همراه با افزایش ناتوانی و مرگ و میر باشد.

وی ادامه می دهد: تمامی افراد جامعه در خطر مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند ولی افراد بالای 65 سال، كودكان زیر 18 سال، زنان باردار، افراد دارای بیماری های ریوی همانند آسم و برونشیت، بیماران قلبی، كلیوی، كبدی، اختلالات خونی، دیابت، بیماریهای عصبی همانند سكته مغزی و تشنج، بیماران سرطانی، افراد چاق مفرط و همینطور افرادی كه در خانه های سالمندان و بهزیستی زندگی می كنند، بیشتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری و عوارض شدید هستند.
وی می گوید: این بیماری در صورتیكه عارضه دار نباشد، به صورت تب، سردرد، دردهای عضلانی، ضعف عمومی بدن همراه با علایم بیماری تنفسی مثل سرفه خشك، گلودرد و آب ریزش بینی تظاهر می كند.

علائم آنفلوآنزا در كودكان و افراد مسن

دكتر میكائیلی عنوان می كند: علایم این بیماری در افراد مسن امكان دارد همراه با گلودرد، دردهای عضلانی و تب نباشد و علایم عمومی همانند بی اشتهایی، ضعف عمومی بدن، ضعف عضلانی و سرگیجه باشد. در كودكان هم امكان دارد همراه با تهوع و استفراغ باشد

وی توضیح می دهد: مقادیر زیادی از ویروس آنفلوآنزا در ترشحات تنفس افراد مبتلا وجود دارد. این ترشحات از راه سرفه، عطسه و صحبت كردن پخش می شود، ترشحات پخش شده چند ساعت پس از بین رفته و مسافت زیادی طی نمی كند؛ ولی ذرات ریز تر كه كمتر هم هست، در هوا مسافت زیادی را طی می كند، ازاین رو این ترشحات در تماس تنفسی می تواند به فرد سالم انتقال یابد.
این فوق تخصص بیماری های ریه و مراقبت های ویژه تنفسی بیان می كند: حتی تماس با سطوح آلوده شده با ذرات تنفسی مثل دستگیره در می تواند راه انتقال بیماری باشد، تماس دست فرد سالم با سطوح آلوده سبب ورود ویروس از طریق دست زدن به اعضای بدن خود شده و ویروس پس از طی چند روز او را هم بیمار می كند.
وی خاطرنشان می كند: بهترین راه پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون و حتی محلول های ضدعفونی كننده حاوی الكل است؛ اجتناب از تماس و روبوسی با افراد بیمار هم باید در نظر گرفته شود.
وی با بیان این كه بهترین راه جلوگیری از این بیماری، واكسیناسیون سالانه افراد بالای شش ماه و به خصوص گروه های پر خطر است، متذكر می شود: بهترین زمان تزریق واكسن در كشور ما اواخر شهریور ماه است و باید به این نكته هم توجه داشت كه پس از دسترسی كامل به واكسن در سطح كشور مبادرت به واكسیناسیون شود، البته افرادی كه هنوز واكسن تزریق نكرده اند، بهتر است هرچه سریع تر اقدام نمایند.

به گفته وی، واكسن آنفلوآنزا در جلوگیری از مبتلا شدن به آن موثر است ولی ایمنی صد در صد ایجاد نمی كند، پس باید موارد دیگر پیشگیری از عفونت شامل بهداشت تنفسی و شستشوی دست ها در نظر گرفته شود.واكسیناسیون در افراد پر خطر سبب كاهش بستری و مرگ و میر می شود

دكتر میكائیلی تصریح می كند: در هر حال واكسیناسیون به خصوص در افراد پرخطر حتی در صورت عدم جلوگیری كامل از بیماری، سبب كاهش موارد بیماری شدید و عارضه دار شده و باعث كاهش بستری و مرگ و میر می شود.

آلودگی هوا سبب افزایش مبتلا شدن به آنفلوآنزا می شود

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه آیا آلودگی هوا می تواند در شیوع این بیماری نقشی داشته باشد، عنوان می كند: هرچند فعالیت ویروس آنفلوآنزا در فصول سرد سال زیاد است، ولی آلودگی هوا به خصوص برخی از آلاینده های موجود در هوا سبب افزایش موارد مبتلا شدن به آنفلوآنزا می شود؛ چونكه آلاینده ها بعنوان هسته ای عمل می كنند كه ذرات ویروس به آن چسبیده و طول مدت بیشتری در هوا باقی مانده و سبب می شود ویروس بتواند مسافت بیشتری پس از عطسه بیمار طی كرده و افراد بیشتری را آلوده كند.

وی می افزاید: از جانب دیگر وقتی فردی مبتلا به آنفلوآنزا می شود، آلودگی هوا سبب تشدید علایم و عوارض تنفسی ناشی از آنفلوآنزا خواهد شد.نكات تغذیه ای در بهبود و جلوگیری از بیماری آنفلوآنزا

" علیرضا استاد رحیمی"، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه ویروس آنفلوآنزا از راه غذا منتقل نمی گردد، اظهار داشت: سیستم ایمنی فرد باید قوی باشد تا عوارض بیماری را كمتر بروز دهد.

وی استفاده از غذاهای گرم را در بهبود این بیماری بسیار كمك كننده دانست و با بیان این كه پایین آوردن درجه حرارت بدن احتیاج به مایعات بیشتر دارد، می گوید: مایعات گرم همانند شیر، آش، سوپ و چای كم رنگ علاوه بر كاهش علایم بیماری منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن هم می شود.
وی خاطرنشان می كند: افراد مبتلا به آنفلوآنزا گرفتار بی اشتهایی می شوند و میزان انرژی و پروتئین دریافتی در طول زمان تب و عفونت كاسته می شود، ازاین رو باید از غذاهای حاوی ویتامین c بیشتر استفاده كنند.
وی با اشاره به این كه شیر بهترین نمونه از مایعات است كه انرژی، پروتئین، مواد معدنی و مایعات لازم را داراست، اضافه می كند: استفاده از آب میوه ها و آب سبزی سبب دریافت بیشتر مایعات و كالری می شود.
استاد دانشگاه علوم پزشكی تبریز متذكر می شود: باتوجه به این كه بیماران مبتلا به آنفلوآنزا در طول بیماری گرفتار تهوع و استفراغ می شوند، بهتر است غذاها به صورت كم حجم و در وعده غذایی بیشتر باشد و غذاهای مورد مصرف نباید زیاد سرد و یا زیاد گرم باشد.
وی بیان می كند: در صورتیكه معده خالی بماند تهوع و استفراغ زیاد می شود، ازاین رو باید در طول روز، دفعات وعده غذایی را افزایش دهیم.

مبتلایان به آنفلوآنزا از آهن استفاده نكنند

استاد رحیمی اظهار می كند: افرادی كه كمبود ویتامین نداشته باشد در این چند روز گرفتار مشكل نمی گردد و احتیاج به مكمل ندارند ولی افرادی كه هیچ گونه ذخیره ویتامین ندارند باید از بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی به جز آهن استفاده كنند.توضیحات معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی تبریز در مورد آنفلوآنزا

فوت ۱۰ نفر بر اثر مبتلا شدن به آنفلوانزا در آذربایجان شرقیمنبع:

1398/09/10
14:55:40
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تغذیه , دارو
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است