مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا اعلام كرد

ناباروری یك زوج از هر ۵ زوج ایرانی

ناباروری یك زوج از هر ۵ زوج ایرانی به گزارش مستر لمون مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا ضمن تشریح وضعیت درمان ناباروری در كشور اظهار داشت: در حوزه درمان ناباروری هیچ تفاوتی با كشورهای پیشرفته و توسعه یافته نداریم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر علی صادقی تبار در نشست نقد و بررسی «آسیب شناسی تابوانگاری ناباروری» كه به مناسبت روز فرهنگ عمومی در مركز درمان ناباروری ابن سینا برگزار شد، با اشاره به اینكه ما معتقدیم كه تغییر باور و نگاه مردم در حوزه ناباروری در توفیق گروهی ما در این عرصه موثر است، اظهار داشت: تجربه ثابت كرده است كه در سال های گذشته زمانی كه توانسته ایم باور های غلط را اصلاح نماییم، شاهد بهبود سطح زندگی، موفقیت در خدمات پزشكی و در نهایت زندگی و شرایط بهتر بوده ایم. بعنوان مثال در گذشته سقط درمانی، اقدامی غلط و غیر اخلاقی تلقی می شد و حتی مراجع و اندیشمندان هم به این حوزه ورود نمی كردند، اما وقتی كه ابعاد مختلف قضیه عنوان شد و گرفتاری های ناشی از بیماری های صعب العلاج جنین اعلام شد، نگاه مردم و مسئولین تغییر نمود و به سمتی رفتیم كه در مجلس شورای اسلامی در اینباره قانونی وضع شد در خصوص اینكه در شرایطی كه بیماری صعب العلاج برای جنین وجود دارد، باید آنرا سقط كرد.
مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا، با اشاره به اینكه رسانه ها در حوزه فرهنگسازی چنین مسائلی نقش بسیار مهمی دارند، اضافه كرد: در عین حال سازمان های سیاست گذاری مانند وزارت رفاه كه می توانند خدمات حمایتی عرضه كنند، دانشگاه ها و نهادهایی كه مسئولیت فرهنگی دارند و... باید خویش را در این عرصه ها سهیم دانسته و مشاركت كنند. امروز هدف ما این است كه بررسی و صدمه شناسی نماییم كه اولاً مردم چگونه ناباروری را تابو می دانند و دوما این مورد چه صدمه های فردی و اجتماعی به دنبال دارد و در نهایت ما چه نقشی برای جلوگیری از این مورد داریم.

افزایش سن ازدواج در كشور
صادقی تبار افزود: هم اكنون نگاه ویژه ای نسبت به بحث جمعیت در كشور وجود دارد. زندگی شهرنشینی و محدودیت هایی كه از نظر مسائل اقتصادی در جامعه دیده می شود، سبب شده كه سن ازدواج افزایش یافته و در عین حال گرایش زوجین برای داشتن فرزند كم شده باشد.

ناباروری یك زوج از هر ۵ زوج ایرانی
وی با اشاره به اینكه بحث جمعیت و نگاه به آینده جمعیتی كشور بحث مهمی است كه مورد توجه مسئولین و سیاستگذاران كشور است، اظهار داشت: طبیعتاً ما باید از اتفاقات و ابزارهایی كه به این پدیده دامن می زند، جلوگیری نماییم. هم اكنون با عنایت به میزان مراجعات به پژوهشگاه ابن سینا معتقدیم ۲۰ درصد جمعیت ما یعنی از هر پنج زوج یك زوج با این مورد دست به گریبان هستند و ما در امر درمان شان دخیل هستیم و مشاركت داریم. حال دلمان می خواهد میزان موفقیت زوج های نابارور بالاتر رفته و درمان مناسبی را به آنها عرضه دهیم. در عین حال باید توجه كرد كه جمعیت كشور هم می تواند متاثر از این اتفاق باشد. در حوزه ناباروری بحث سلامت فردی افراد هم مطرح است؛ زمانیكه زوجی نابارورند، هم زوجین و هم خانواده هایشان احساسات ناخوشایندی دارند و فكر می كنند كه با نقیصه ای مهم مواجه اند. ازاین رو پرداختن به این مورد كه این پدیده یك خصوصیت است نه یك بیماری، می تواند سلامت فرد و اطرافیانش را افزایش دهد. در عین حال باید ناباروری را مقداری متفاوت از گذشته عرضه دهیم و نگاه خانواده ها را به این سمت ببریم كه ناباروری با ناتوانی جنسی متفاوت می باشد.
وی افزود: باید توجه كرد كه سلامت فرد و جامعه از بحث ناباروری متاثر خواهد بود. همینطور باید توجه كرد كه جوان بودن یك جامعه، در توسعه آن بسیار اثرگذار است. توجه به این موضوعات می تواند ابعاد گسترده ای داشته باشد و ما هم معتقدیم كه باید نقش خودمان را به خوبی ایفا نماییم.

تولدهای تقویمی
صادقی تبار در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مبحث تولدهای لاكچری كه در تاریخ های خاص اتفاق می افتد، اظهار داشت: در مركز ابن سینا اصلاً چنین موضوعی و چنین افزایش آماری نداشتیم و قبول نمی نماییم كه كسی خارج از موعد مقرر زایمان انجام دهد. بنده از یك بیمارستان هم در این زمینه آمار گرفتم كه آمار آن بیمارستان به واسطه درخواست مادران و والدین ۲۰ درصد رشد داشت. باید توجه كرد كه گاهی اوقات استفاده نابجا از مفاهیم بار منفی بزرگی را به دنبال می آورد و تصور می شود كه جامعه پزشكی مردم را ترغیب می كنند كه زایمان شان را در یك تاریخ خاص انجام دهند. همینطور می گویند چنین اقدامی ضریب هوشی نوزادان را كاهش می دهد؛ این در حالیست كه تصور نمی كنم هیچ پزشكی در این زمینه بی توجه باشد و بعید می دانم پزشكی چنین اقدامی انجام دهد. در عین حال تغییر ۲۴ ساعته و حتی ۴۸ ساعته هم در مواردی مانند كاهش ضریب هوشی تاثیری ندارد. ازاین رو گاهی انتشار چنین اخباری بگونه ای است كه بی جهت جو درست می شود و اعتماد به جامعه پزشكی را می كاهد. این مورد خطرناك می باشد و نباید در انتشار این اخبار به شكل نادرست عمل نماییم و مثلاً بگوییم كه آمار زایمان در چنین تاریخ هایی ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

وضعیت دسترسی و پوشش بیمه ای داروهای درمان ناباروری
صادقی تبار در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت درمان ناباروری در كشور در مقایسه با كشورهای پیشرفته، اظهار داشت: بطور قطع داروهایی كه در مراكز پزشكی كشورمان در حوزه درمان ناباروری استفاده می شود و بخصوص داروهایی كه در داروخانه به بیماران عرضه می شود، همان برندهای استانداردی است كه در تمام دنیا استفاده می شود. ازاین رو همان دارویی كه در كشورهای توسعه سفارش و استفاده می شوند، در كشور ما و در مركز ابن سینا هم وجود دارد. بعضی از داروها هم در كشور ما توانسته اند مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت نمایند و در كشورمان هم تولید می شوند، اما داروهای وارداتی مشابه آنها هم وجود دارد. خوشبختانه سازمان های بیمه گر هم بخش عمده ای از داروهای خارجی كه با دلار و ارز وارد می شوند، پوشش بیمه ای دارند. با اینكه این پوشش بیمه ای كامل نیست، اما برخی داروهای این حوزه تحت پوشش بیمه قرار دارند.

برابری درمان های ناباروری در ایران با مراكز درجه یك دنیا
مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا تصریح كرد: ازاین رو مردم بدانند كه در حوزه درمان ناباروری هیچ تفاوتی با سایر كشورهای دنیا نداریم. چه بسا مراكز درمان ناباروری ایران، از خیلی از كشورهای اطراف بهتر كار درمان ناباروری را انجام داده و با مراكز درجه یك دنیا در این عرصه برابری می نماییم. ازاین رو هیچ تفاوتی بین درمان های ناباروری كه در ایران عرضه می شود با كشورهای مترقی و توسعه یافته وجود ندارد.

وضعیت توریسم درمانی در حوزه درمان ناباروری
وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص وضعیت توریسم درمانی در حوزه ناباروری اظهار داشت: ما چند خصوصیت مهم در حوزه درمان ناباروری داریم كه منجر به رونق توریسم درمانی در این عرصه شده است؛ اول اینكه تیم تخصصی و پزشكی بسیار قوی در مقایسه با كشورهای اطراف شامل تركیه، عربستان، عراق، افغانستان، پاكستان و... داریم. دوم اینكه تعرفه های درمان ناباروری در ایران بسیار ارزان است و حدودا در كمتر جایی از دنیا می توانید خدمات پزشكی به این ارزانی پیدا كنید. بعنوان مثال هم اكنون یك سیكل درمان ناباروری در كشور با تمام هزینه های كلینیكال، پاراكلینیكال و دارو جمعا زیر ۱۰۰۰ دلار تمام می شود. این در حالیست كه این رقم در كشور تركیه و قبرس حدود ۶۰۰۰ دلار، در اروپا بین ۸ تا ۹ هزار یورو و در آمریكا بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار با همین كیفیت است. ازاین رو نه تنها در حوزه درمان ناباروری بلكه در تمام خدمات پزشكی این مورد را می بینیم. ازاین رو هم از نظر قیمت و هم از نظر تبحر تیم پزشكی و هم از نظر جاذبه های گردشگری كشور، توریسم خارجی رغبت دارد كه خدمات درمانی اش را از ایران دریافت كند و این مورد یك فرصت است كه امیدواریم به خوبی در كشور مدیریت شود.

عوارض درمان های غیرحرفه ای ناباروری
صادقی پور همینطور درباره عوارض درمان های غیرحرفه ای برای ناباروری، اظهار داشت: مهم ترین صدمه ای كه افراد در اینگونه مراجعات می خورند، از دست دادن دوران طلایی باروری شان است. گاها می بینیم كه زوجی چندین سال یك درمان غیر موثر و غیرحرفه ای را پیگیری كردند كه اگر هم موثر باشد، تاثیرش بسیار اندك بوده است و فرصت طلایی شان را از دست داده اند.
وی اضافه كرد: درمان های مكمل و طب سنتی در حوزه ناباروری نه تنها درست نیست، بلكه حتی در مراكز انفرادی غیر از مراكز درمان ناباروری هم سفارش نمی شود؛ چونكه درمان ناباروری اقدامی تیمی است و باید جمیع متخصصین مورد نیاز در كنار یكدیگر اقدام نمایند. این اقدام را در پژوهشگاه ابن سینا انجام داده ایم و حتی مسائل روحی و روانی بیماران مورد توجه قرار می گیرد. متخصصین داخلی، غدد، ژنتیك، جراح، متخصصین كنترل بارداری، سقط و... باید همگی در یك مركز قرار داشته باشند تا بیمار در نقاط مختلف شهر سرگردان نشود.
صادقی تبار با اشاره به شعار "پایان ناباروری"، اظهار داشت: یك زمانی در جامعه شاهد بودیم كه فرد نابارور با سرافكندگی مهر اجاق كوری و عقیمی را به دوش می كشید. ازاین رو مایل نبود درباره این مورد صحبت كند. حال تكنیك های درمان ناباروری و دانش بشر كه روزبروز پیشرفت كرده، بگونه ای بوده كه امروزه شاهدیم كه رشد این دانش سرعت بیشتری گرفته تا جایی كه بحث حفظ باروری برای افرادی كه سن باروری را گذرانده اند با خدماتی مانند انجماد تخمك و یا رسیدن به جایی كه صحبت از جوان سازی تخمدان در زنان می شود، رسیده ایم.

دیگر از واژه "ناباروری" استفاده نكنیم
وی تصریح كرد: بر همین مبنا یك زوج با هر شرایطی بطور قطع می تواند با یكی از روش های درمان ناباروری دارای فرزند شود. ازاین رو دیگر نباید از واژه ناباروری استفاده نماییم و معتقدیم كه ناباروری خاتمه یافته است. یكی از اقداماتی كه مجموعه ابن سینا برای تحقق این هدف انجام داده این است كه حوزه پژوهش را با حوزه درمان لینك كرده است. ازاین رو حوزه پژوهشی نیازهای بروز درمانی را لمس می كنند. محققین ما در ارتباط با حوزه درمان بوده و در حوزه های كاربردی اقدام نموده و نتایج شان را در حوزه درمان به اشتراك می گذارند. در عین حال مجموعه ابن سینا تمام خدمات مربوط به ناباروری را شامل مشاوره تا اقدامات تكنولوژیكال عرضه می دهد. ما خدمات را از نیازسنجی تا انجام اقدامات پژوهشی و طراحی سیستم های درمان انجام داده ایم تا شعار خاتمه ناباروری محقق شود. البته شرط رسیدن به این واقعیت داشتن همت، پشتكار و استمرار در درمان است. این صحبت من به این معنا نیست كه درمان ناباروری مانند یك جراحی ساده است، بلكه فرآیندی كُند و زمان بر است، اما استمرار در درمان برابر با رسیدن به هدف نهایی یعنی بچه دار شدن است.1398/08/14
10:12:30
5.0 / 5
4154
تگهای خبر: بیماری , بیمه , پزشك , تولید
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است