درباره كاشف مرگ موش

درباره كاشف مرگ موش به گزارش مستر لمون معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی مشهد اظهار داشت: رازی در دنیا با كتاب «الجدری و الحصبه» كه درباره آبله، سرخك و شرح تفاوت های میان آن دو است، شناخته شده است.


عباس اخگری در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه «ابوبكر محمّدبن زَكَریای رازی از مشهورترین شخصیت ها در عرصه پزشكی و داروسازی و از برجسته ترین فیلسوفان بود»، اظهار نمود: از كشفیات مشهور او الكل، جوهر گوگرد، اسید سولفوریك و نفت سفید است كه هنوز هم با وجود گذشت چندین سال، كشفیات و اطلاعات درج شده در كتاب های وی بعنوان منابعی پر اهمیت و پرارزش استفاده می شود.
وی ادامه داد: رازی در دنیا با كتاب «الجدری و الحصبه» كه درباره آبله، سرخك و شرح تفاوت های میان آن دو است، شناخته شده است. در دوران رنسانس یكی از كتاب هایی كه بیش از حد به زبان های مختلف تجدید چاپ شد، این كتاب بود.
وی افزود: كتاب «طب المنصوری» در غرب بسیار معروف است. فصل نهم این كتاب در 1519 میلادی، مبحث رساله «آندریاس وسالیوس» پدر علم آناتومی غرب بوده است.
او در آخر نامه خود به تشریح مفصل این فصل از كتاب می پردازد؛ ازاین رو او از چنان مهارتی برخوردار بود كه پدر علم آناتومی جهان یكی از فصل های كتاب وی را بعنوان مبحث رساله خویش برگزید.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی مشهد عنوان كرد: زكریای رازی كتاب های زیادی در زمینه داروسازی نوشته است كه یكی از آنها «قرابادین رازی» نام دارد. این كتاب در مجموع درباره داروهای تركیبی است كه در مورد بیماری های مختلف به كار می رود و وی این داروها را بر پایه نوع بیماری تنظیم كرده است.
وی افزود: بیشتر قرابادین های ( داروسازی) دیگر بر پایه نوع گیاه به كار رفته، تنظیم شده اند. نوع تقسیم بندی رازی در قرابادین برپایه نوع بیماری استوار است. او بیشتر توانست رضایت پزشكان را جلب نماید چونكه وی در نگارش كتاب به این نكته توجه كرد كه پزشكان می توانند بیش ترین بهره را از این كتاب ببرند.
استفاده از كتاب های رازی در دانشكده های طب سنتی ایران و جهان
وی بیان كرد: در شاخه ای از علم پزشكی كه مفردات نام دارد، كتاب «الحاوی» از رازی به جای مانده است كه دو جلد آخر آن در حدود 800 صفحه بود. وی در این كتاب كه در مورد مفردات گیاهی، حیوانی و معدنی است، اطلاعات حائز اهمیتی ثبت كرده است. این كتاب های پرارزش همچون كتاب های پركاربرد در تاریخ پزشكی ایران به شمار می روند كه تا امروز هم در دانشكده های طب سنتی ایران و جهان از این منابع استفاده می شود.
اخگری اضافه كرد: رازی از نخستین افرادی است كه بر نقش تغذیه در سلامتی و درمان تاكید بسیار دارد. وی كتابی درباره تغذیه به نام «منافع الاغذیه و مضارها» كه شامل یك دوره كامل بهداشت غذایی است، نگاشته و در آن از خواص گندم و سایر حبوبات، خواص، ضررهای انواع آب ها، شراب ها، مشروبات غیرالكلی، گوشت های تازه و خشك، ماهی ها و… سخن گفته است.
وی افزود: فصلی از این كتاب در باب علل و جهات اشتها، هضم غذا، ورزش، غذاهای گوارا، پرهیزهای غذایی و مسمومیت هاست كه جامعه امروز بر عقیده او بسیار تاكید دارند.
علت موفقیت رازی در داروسازی چه بود؟
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه «رازی در علم داروسازی كارهای شایان توجهی انجام داده است»، تصریح كرد: دلیل موفقیت رازی در علم داروسازی تخصص وی در علم شیمی و مطالعاتش در این زمینه بود.
وی افزود: یافته ها از آن حكایت می كند كه محمد زكریای رازی نخست در علم شیمی یا كیمیاگری به فعالیت مشغول شد اما بخارها و گازهایی كه در محیط آزمایشگاه منتشر می شد، به چشم های وی صدمه زد. بدین سان وی با رفتن به پزشكان، به رشته پزشكی علاقه مند و برخلاف خیلی از پزشكان، با علم شیمی به كار پزشكی مشغول شد و با عنایت به اینكه شیمی پایه و اساس علم داروسازی است، رازی در این زمینه پیشرفت شایانی داشت.
وی افزود: زكریای رازی كتاب های زیادی در زمینه داروسازی نوشت اما یكی از آنها به نام «قرابادین رازی» بسیار مورد توجه پزشكان قرار گرفت و به پاس زحمات فراوان رازی در داروسازی روز پنجم شهریورماه (۲۷ اوت)، روز بزرگداشت زكریای رازی شیمی دان بزرگ ایرانی و روز داروسازی نام گذاری شده است.
كشف مرگ موش توسط رازی
اخگری اظهار داشت: كشف های بسیاری به رازی نسبت داده شده كه از مشهورترین آنها كشف الكل است. رازی از تأثیر محیط قلیایی بر كانه پیلیت، اسید سولفوریك فراهم نمود و با داشتن اسید سولفوریك می توان دیگر اسیدها را به دست آورد.
وی افزود: او توانست از تأثیر آب آهك بر نوشادور، كلرید آمونیاك كلریدریك به دست آورد. رازی با اثر دادن سركه با مس، استات مس یا زنگار تهیه كرد كه با آنها زخم را شستشو می دهند. وی از سوزاندن زرنیخ، اكسید آرسنیك یا مرگ موش فراهم نمود. او برای اولین بار از نارنج، اسید سیتریك تهیه كرد. او اولین پزشكی است كه داروهای سمی آلكالوئیدی ساخت و از آنها برای درمان بیمارانش بهره گرفت.
وی اظهاركرد: زكریای رازی بر اثر كیمیاگری و كار با مواد شیمیایی مانند بخار جیوه گرفتار ضعف بینایی شد و با هدف درمان چشم به پزشكی گرایش پیدا كرد. وی در سال های آخر عمرش نابینا شد، ولی این نابینایی سبب نشد كه دست از خدمت به مردم بكشد و همچنان به معالجه بیماران پرداخت.1398/06/07
14:25:33
5.0 / 5
4313
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تغذیه , دارو
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است