در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

چرایی بروز خشونت در اورژانس های بیمارستانی

چرایی بروز خشونت در اورژانس های بیمارستانی مستر لمون: عضو هیئت برد سلامت در بلایای وزارت بهداشت با اشاره به اینكه به نظر می رسد میزان خشونت در اورژانس ها در كشور ما به نسبت جمعیت و بیماران رجوع كننده به اورژانس بالا است، اظهار داشت: در كشور ما هم سال هاست قوانین مشخصی در مورد برخورد با كسانی­ كه تولید خشونت بخصوص با پرسنل درمانی و بخصوص بخش اورژانس بیمارستان می­ كنند، وضع شده است، اما باید پرسید چقدر از این قوانین اجرا شده و این قوانین چه مقدار بازدارنده بوده اند؟دكتر غلامرضا معصومی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مبحث تولید خشونت در بخش های اورژانس، اظهار داشت: خشونت در اورژانس در تمام دنیا وجود دارد، اما به نسبت جمعیت و بیماران رجوع كننده به اورژانس به نظر می­ رسد این آمار در كشور ما بالاتر است.
وی با اشاره به برخی علل خشونت در اورژانس، اضافه كرد: ازدحام بیماران و همراهان در اورژانس، افزایش ماندگاری و انتظار بیماران بخش اورژانس، كمبود پرسنل پزشكی و پرستاری، كم تجربه بودن و جوان بودن پرسنل اورژانس، بی اعتمادی به كادر درمانی، تاثیر مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی روی جامعه و افزایش اضطراب و كاهش آرامش روانی جامعه، عوامل منطقه ای و قومیتی، ارجاع نابجای بیماران به بخش اورژانس، نقص موجود در قوانین و نظارت و اجرای قوانین در مورد افراد خاطی، عدم وجود برنامه های مداوم برای آموزش پرسنل اورژانس برای كنترل و پیشگیری خشونت، خستگی و فشار بالای كاری پرسنل اورژانس و كم بودن دریافتی پرسنل اورژانس و عدم تامین مالی آنها همچون عللی است كه منجر به بروز خشونت در اورژانس ها می گردد.
معصومی ادامه داد: بررسی­ ها و مطالعات زیادی در مورد كنترل و مقابله با خشونت در بخش اورژانس انجام شده است كه نتایج آماری جالبی هم داشته است. بعنوان مثال این نتایج نشان داده است كه بیشتر افراد شاغل در اورژانس خشونت را بیش از یك بار تجربه كرده اند. میزان خشونت در پرسنل با سنین، سنوات كاری و میزان تحصیلات كمتر بیشتر رخ داده است. بروز خشونت در جنس مذكر بیشتر بوده و در ساعات عصر و شب و روزهای غیرتعطیل بیشتر خشونت گزارش شده است. همراهان بیماران ترومایی و بیماران غیرترومایی بیشترین خشونت را از خود نشان داده اند و مشاهده شده است كه بیماران ترومایی حاصل نزاع و ضرب و جرح بیش از بیماران ترومایی عادی و همینطور بیماران غیرترومایی روانپزشكی و مسمومیت بیش از بیماران غیرترومایی داخلی مستعد خشونت بوده اند. همینطور سوء رفتار كلامی رتبه اول، تهدید رتبه دوم و ضرب و جرح رتبه سوم الگوی خشونت ها را به خود اختصاص داده اند.

عضو هیئت برد سلامت در بلایای وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در كشور ما هم سال­ هاست قوانین مشخصی در مورد برخورد با كسانی­ كه تولید خشونت بخصوص با پرسنل درمانی و بخصوص بخش اورژانس بیمارستان می­ كنند، وضع شده است، اظهار داشت: در عین حال باید پرسید چقدر از این قوانین اجرا شده و این قوانین چه مقدار بازدارنده بوده اند؟. البته بطور قطع بحث آموزش به پرسنل درمانی و كاركنان بخش اورژانس در نحوه برخورد با بیماران آماده خشونت بسیار حائز اهمیت است اما متاسفانه این مورد مغفول مانده است. همینطور رسیدگی مناسب به بخش اورژانس بیمارستان­ ها چه به لحاظ فضای فیزیكی و چه به لحاظ امكانات و تجهیزات نكته مهم دیگری است كه در مقابله با خشونت در بخش اورژانس تاثیر مشخصی خواهد داشت.

معصومی با اشاره به اینكه استفاده از پرسنل نگهبانی و امنیتی مناسب و كارآمد جهت پیشگیری و كنترل این شرایط در بخش اورژانس لازم است، اضافه كرد: در عین حال آموزش عمومی در سطح جامعه هم به لحاظ یادگیری مناسب استاندارهای بخش اورژانس (مثلا اینكه متوسط زمان ویزیت بیماران در بخش اورژانس در بهترین مراكز دنیا هم حدود دو ساعت است) و هم به لحاظ درك شرایط حساس اورژانس و ضرورت تمركز و داشتن فكری آرام و آزاد برای درمان مناسب بیماران در پرسنل بخش اورژانس، بسیار مهم و ضروری است.
1396/10/14
20:30:08
5.0 / 5
5015
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است