رغبت نداشتن خانواده های آذربایجان غربی برای اهدای عضو

رغبت نداشتن خانواده های آذربایجان غربی برای اهدای عضو مستر لمون: رئیس دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان غربی اظهار داشت: بهبود وضعیت اهدای عضو استان نیاز به فرهنگ سازی دارد.


جواد آقازاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: متأسفانه با آماری كه در دست داریم وضعیت اهدای عضو در استان مطلوب نمی باشد و بهبود این وضعیت نیاز به فرهنگ سازی دارد.
آقا زاده با اشاره به اینكه اهدای عضو در آذربایجان غربی با عنایت به جمعیت بالای ۳ میلیون نفر باید شاخص اهدای عضو (pmp) در استان برابر ۷۵ باشد یعنی به ازای هر یك میلیون نفر ۲۵ نفر در سال اهدای عضو گردند، اشاره كرد: متأسفانه با آماری كه در دست داریم این شاخص در استان برابر ۴ است كه نشان از اینست كه هنوز راه درازی در پیش داریم كه باید با تلاش و فرهنگ سازی غنی به آمار قابل قبول در كشور برسیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی آذربایجان غربی با تاكید به اینكه سرجمع ۷۸۱ نفر بیمار همودیالیزی در استان در فهرست انتظار پیوند قرار دارند اظهار نمود: در سال ۹۷ تعداد ۱۳ مورد اهدای عضو در استان صورت گرفت كه این نسبت به جمعیت استان بسیار پایین است و برای رسیدن به سطح استان های همچون شیراز، یزد و خراسان باید برنامه ریزی و فرهنگ سازی صورت گیرد.
وی درباب عمده دلیلهای عدم رغبت خانواده های بیماران مرگ مغزی به اهدای عضو بیماران خود اظهار داشت: بیشترین عدم رضایت خانواده ها در استان به خاطر عدم پذیرش مرگ مغزی و امیدها و باورهای نادرست است.
آقازاده افزود: فرهنگ سازی گسترده در سطح شهر، همكاری رسانه ها و شهرداری در این زمینه همكاری سایر نهادها و ارگان های دولتی در جهت اشاعه فرهنگ اهدا عضو در جامعه، زمینه ساز و پیش نیاز افزایش آمار اهدای عضو در خانواده های كه عزیزانشان مرگ مغزی شده است.
1398/02/05
15:23:22
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: برنامه , پزشك , مغز
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است