تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی

تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی مستر لمون: رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی، بایدها و نبایدهای تزریق واكسن برای گروه های مختلف را توضیح داد.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر حسین عرفانی با بیان این مطلب، اظهار داشت: بیماری آنفلوانزا قابلیت احداث طغیان ها یا همه گیری ها در جامعه را داراست و با عنایت به ماهیت خود كه ویروسی است، به سرعت منتشر میگردد و این مسئله در فصول سرد سال با عنایت به تراكم جمعیتی در اماكنی همچون منازل، مدارس و سایر اماكن تجمعی اهمیت بیشتری می یابد.

عرفانی اضافه كرد: در این مواقع به علت سرد بودن هوا معمولا منافذ و درب و پنجره ها بسته شده تا هوای داخل فضا را گرم نگهدارند و پس تبادل و تهویه مناسب هوا صورت نمی پذیرد و تجمع بار ویروسی در فضای بسته افزایش یافته و احتمال آلوده شدن در افراد را چندین برابر می كند.

وی افزود: از طرف دیگر احتمال تركیب شدن انواع ویروس های آنفلوانزای انسانی با ویروس های آنفلوانزای حیوانات و همچون پرندگان وجود دارد كه منجر به همه گیری های وسیع خواهد شد.

وی درباب علایم بیماری آنفلوانزا اظهار داشت: افراد مبتلا به بیماری آنفلوانزا به طور معمول تعدادی از علایم زیر یا همه آنها را حداقل به مدت ۳ تا ۸ روز نشان می دهند. همچون تب ناگهانی و بالا، سرفه، ناراحتی گلو، آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی، درد عضلانی، دردمفاصل، سردرد، خستگی و ضعف، تهوع و استفراغ و اسهال در تعدادی از بیماران كه البته در كودكان شایع تر از بزرگسالان است.

وی اظهار داشت: برخی از علایم امكان دارد بیشتر از یك هفته طول بكشد و همین طور امكان دارد در برخی از افراد علایم بسیار خفیف باشد؛ به خصوص در افرادی كه قبلا واكسینه شده اند یا به دلیل ابتلای قبلی به بیماری آنفلوانزا، مقداری ایمنی كسب كرده باشند.

رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در صورت بروز و بدتر شدن علایم باید سریعا به پزشك بازگشت كرد، این علایم را چنین برشمرد: كوتاه شدن تنفس (سختی تنفس) یا تنفس سریع، درد سینه، گیجی یا سرگیجه ناگهانی استفراغ مداوم.

وی چگونگی انتشار بیماری آنفلوانزا را چنین توضیح داد: ویروس های آنفلوانزا به طور عمده از راه هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه و عطسه كردن فرد بیمار منتقل می شوند. آنفلوانزا همین طور از راه تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل میگردد. آنفلوانزا می تواند توسط فرد آلوده و یا بیمار به سایرین منتقل شود، حتی در زمانی كه فرد آلوده بدون علامت باشد.

عرفانی افزود: افراد بیمار می توانند از یك روز پیش از شروع علایم تا ۵ - ۷ روز پس از شروع علایم آلوده كننده باشند. كودكان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی مبتلا به آنفلوانزا می توانند به مدت بیشتری (گاهی تا ۲۱ روز) آلوده كننده باشند.

وی اظهار داشت: آنفلوانزا در سالمندان بالای ۶۵ سال، زنان باردار، افراد دارای بیماری زمینه ای و مزمن (قلبی، ریوی، كلیوی، كبدی، عصبی، نقص سیستم ایمنی)، افراد بیش از اندازه چاق، كودكانی كه به مدت طولانی تحت درمان با آسپرین قرار دارند و افرادی كه داروی ضعیف كننده ایمنی یا كورتیكواستروئید مصرف می كنند، خطر ناشی از عوارض بیماری را زیاد می كند.

وی درباب راه های پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری آنفلوانزا تصریح كرد: دریافت واكسن در گروه های در معرض خطر و پرخطر (گروه های پرخطر كسانی هستند كه در معرض ابتلای بیشتر به بیماری قرار دارند همچون نمایش كنندگان خدمات بهداشتی درمانی به بیماران) یكی از بهترین روش های پیشگیری از بیماری آنفلوانزا است.

وی اضافه كرد: پوشاندن دهان و بینی درهنگام عطسه و سرفه كردن با دستمال یا آرنج دست و دفع بهداشتی آن، شستشوی مداوم و صحیح دست ها (حداقل به مدت ۳۰ ثانیه) بویژه پس از سرفه و عطسه كردن و دست زدن به بینی بدنبال آبریزش یا گرفتگی بینی، تماس با سطوح و اشیای آلوده، استراحت و ماندن در منزل تا زمانی كه بهبودی حاصل شود، عدم حضور در اماكن و تجمعات تا بهبودی كامل، پرهیز از دست دادن، روبوسی و در آغوش گرفتن دیگران در زمان بیماری تا بهبودی كامل، رعایت فاصله مناسب (حداقل یك متر و نیم) از افراد دارای علایم آنفلوانزا و افراد بیمار، تهویه مناسب محل كار و استراحت (حداقل هر ساعت ۶-۱۲ بار هوای اتاق باید تعویض شود) بدین منظور كافی است كه حداقل هر ۱۰ دقیقه پنجره ها بمدت ۳-۵ دقیقه باز باشند یا سیستم تهویه هوای به خارج دائم روشن باشد بشرطی كه این هوا به سمت فضای باز و بدور از انتشار به سمت نقاط حساس بیرون منتقل شود، سایر راه های پیشگیری هستند.

رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: بیماری آنفلوانزا یك بیماری ویروسی است و پس داروهای ضدمیكروبی (آنتی بیوتیك ها) بر روی آن تاثیری ندارند. تجویز آنتی بیوتیك با نظر پزشك و در موارد خاص (ازجمله همراه شدن یك بیماری میكروبی با بیماری آنفلوانزا) است. در ۸۰ درصد از موارد آنفلوانزا، میكروبی اضافه نمی گردد و نیاز به آنتی بیوتیك ندارد.

وی افزود: علایم بیماری آنفلوانزا معمولا با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات به میزان كافی، دریافت داروهای ضد دردهای عضلانی و تغذیه مناسب بهبود می یابد. داروهای ضد ویروسی خاصی جهت كاهش شدت و مدت بیماری آنفلوانزا زیر نظر پزشك و در موارد خاص معمولا برای افراد در معرض خطر و پرخطر تجویز میگردد و به هیچ عنوان نباید به عنوان خود درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

وی درباره تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگی اظهار داشت: بیماری سرماخوردگی یك بیماری ویروسی است كه عموما دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می كند و بوسیله ویروس های خانواده سرماخوردگی (عموما رینوویروس ها) احداث میگردد. سرماخوردگی در تمامی طول سال رخ می دهد اما معمولا در بهار و پاییز شایع است.

عرفانی افزود: سرماخوردگی به طور معمول ۲-۵ روز پس از آلودگی اولیه به ویروس رخ می دهد. اوج علایم بیماری ۲-۳ روز پس از تماس اولیه با ویروس های سرماخوردگی ظاهر میگردد و در طی۷-۱۰ روز بهبود می یابد. این بیماری همانند آنفلوانزا یك بیماری ویروسی است و پس درمان آنتی بیوتیكی ندارد. اقدامات درمانی نگهدارنده و مشابه بیماری آنفلوانزا است. بیماری سرماخوردگی واكسن ندارد. علائم بالینی سرماخوردگی وآنفلوانزا بسیار شبیه و افتراق آنها از همدیگر مشكل است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی ادامه داد: اجرای رفتارهای بهداشتی یكی از موثرترین روش های مداخله ای كنترلی در بیماری های ویروسی همچون آنفلوانزا و سرماخوردگی است. رژیم غدایی مناسب، استراحت و خواب كافی، ورزش و فعالیت بدنی مناسب و كافی، كاهش و دوری از استرس از آن جمله هستند.

وی اظهار داشت: دریافت واكسن آنفلوانزا در گروه های پرخطر و در معرض تماس با بیماران به منظور كاهش و كوتاه شدن عوارض ناشی از بیماری آنفلوانزا سفارش میگردد. عمده ترین گروه های اولویت دار گیرنده واكسن عبارتند از زنان باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه ای و مزمن (قلبی، ریوی، كلیوی، كبدی، عصبی)، افراد بیش از اندازه چاق، افراد دارای كمبود یا نقص سیستم ایمنی، پرسنل پزشكی و نمایش كننده خدمات بهداشتی و درمانی، افرادی كه در معرض تماس با افراد بیمار یا كانون های مشكوك یا آلوده به آنفلوانزای پرندگان هستند.

وی تصریح كرد: بهترین زمان دریافت واكسن آنفلوانزا در اوایل شروع ماه های سرد سال (از آخر تابستان تا نیمه پاییز) است. سپس دریافت واكسن آنفلوانزا حداقل ۲ هفته طول می كشد تا پاسخ ایمنی در بدن احداث شود. دریافت واكسن آنفلوانزا مانع بیمار شدن به بیماری آنفلوانزا نمی گردد، اما موجب كوتاه شدن مدت و عوارض بیماری آنفلوانزا میگردد و بر سایر ویروس های احداث كننده عفونت تنفسی اثر ندارد.

وی همین طور موارد منع دریافت واكسن آنفلوانزا را برای این افراد لازم دانست و اظهار داشت: افرادی كه به تخم مرغ حساسیت شدید دارند، افرادی كه دارای بیماری حاد تب دار هستند (بعد از بهبودی می توانند واكسن آنفلوانزا را دریافت كنند)، افرادی كه در مرحله قبلی دریافت واكسن حساسیت داشته اند و افراد دارای بیماری های خاص برای واكسیناسیون برمبنای نظر پزشك معالج اقدام نمایند.
1397/08/29
15:44:31
5.0 / 5
4537
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تغذیه , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است