رئیس انجمن دیابت استان اردبیل مطرح كرد؛

احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20سال آینده، اردبیل چاق ترین استان

احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20سال آینده، اردبیل چاق ترین استان مستر لمون: رئیس انجمن دیابت استان اردبیل اظهار داشت: در كشور 7 میلیون دیابتی شناسایی شده و به همین تعداد باز بیمار دیابتی از بیماری خود باخبر نیستند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا،، منوچهر ایران پرور در سمینار علمی پیشگیری از دیابت كه با همكاری دانشگاه علوم پزشكی در اردبیل برگزار شد، اظهار نمود: عدم رعایت رژیم غذایی سالم خصوصاً خوردن غذاهای پرچرب و مصرف نكردن روزانه میوه و سبزی و كم تحركی عاملی بر تشدید این بیماری بوده كه اگر توجه نكنیم در 20 سال آینده تعداد بیماران به دو برابر خواهد رسید.
رئیس انجمن دیابت استان اردبیل میزان شیوع این بیماری را در بزرگسالان 11 درصد اعلام نمود و اظهار داشت: گسترش این بیماری سلامت همه افراد جامعه را تهدید می كند و اگر به سبك صحیح زندگی خصوصاً تحرك 30 دقیقه ای روزانه و كاهش غذاهای پرچرب و موادقندی بی تفاوت باشیم امكان ابتلای این بیماری برای هر فرد وجود دارد.
ایران پرور اضافه كرد: در استان اردبیل بین 70 تا 80 هزار بیمار دیابتی داریم كه تنها 20 هزار نفر از آنها شناسایی و در بانك اطلاعاتی مشخصات آنها به ثبت رسیده كه انتظار می رود سایر افراد باز اطلاعات خودرا در این سامانه ثبت كنند.
وی به افزایش بیماری دیابت در میان كودكان خصوصاً نوع دو اشاره و اشاره كرد: به دنبال شیوع دیابت نوع یك در كودكان خصوصاً كودكان چاق ما در سال های اخیر شاهد گسترش دیابت نوع دو در كودكان هستیم كه به خانواده ها سفارش می نماییم از خوردن غذاهای فست فود و آماده فرزندانشان را برحذر كنند و آنها را به سمت ورزش و تحرك بیشتر سوق داده و موادغذایی پركالری نظیر كیك و كلوچه و چیپس و پفك را به هیچ وجه برای فرزندان خود نخرند.
خانه دیابت در اردبیل افتتاح شد
منوچهر ایران پرور، رئیس انجمن دیابت استان اردبیل در مراسم افتتاح خانه دیابت در اردبیل اظهار نمود: پس از گذشت 10 سال از كلنگ زنی این پروژه به همت خیرین و با حمایت مسئولان استانی موفق شدیم تا خانه دیابت را كه در حقیقت كلینیك تخصصی برای نمایش خدمات به بیماران دیابتی است راه اندازی نماییم. زمین این مجموعه وقفی بوده و توسط مرحوم قوامی اهدا شده و با همكاری خانواده رئیسی، صادقی و علی محمدیان موفق شدیم در این یك دهه خانه دیابت اردبیل را بعنوان یك كلینیك تخصصی راه اندازی و راه اندازی نماییم.

وی با قدردانی از پزشكان استان در كمك به این مجموعه به نیت خیرخواهانه خصوصاً در نمایش برنامه های آموزشی و درمانی به بیماران و مخاطبان اظهار داشت: در چند روز گذشته بیشتر از 50 بیمار دیابتی از آموزش های این مركز بهره مند شدند و مقرر است با كمك پزشكان متخصص بخش چشم، قلب، آزمایشگاه، مجموعه پلی كلینیك و سایر مجموعه های درمانی و خدمات رسانی به بیماران دیابت راه اندازی شود.

رئیس انجمن دیابت استان اردبیل اضافه كرد: خانه دیابت استان اردبیل كه در آن خدمات سلامتی و همین طور ورزشی برای بیماران نمایش میگردد در یك فضای متفاوت از فضای درمانگاهی و به شكل دلپذیر آماده شده تا با كمترین ناراحتی بیماران دیابتی بتوانند از خدمات این مجموعه استفاده كنند. ما انتظار داریم دانشگاه علوم پزشكی و سایر پزشكان و خیرین در تجهیز كامل این مجموعه كمك كار ما باشند تا بتوانیم با آگاهی بخشی به افراد جامعه خطر بیماری دیابت را به حداقل برسانیم.

وی از تغذیه سالم همراه با ورزش بعنوان عناصر موثر در كنترل و پیشگیری از بیماری دیابت یاد كرد و اظهار داشت: كم تحركی زمینه بروز بیماری های مختلف خصوصاً دیابت را فراهم می آورد كه خانواده ها باید مراقبت بیشتری را از فرزندان خود داشته باشند تا آنها گرفتار بیماری چاقی و عوارض ناشی از آن نشوند.
استان اردبیل چاق ترین استان كشور است
محمدرضا رضائی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اردبیل باز اظهار داشت: استان اردبیل چاق ترین استان كشور است به صورتی كه از متوسط كشوری در زمینه چاقی آمار آن بیشتر است.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشكی در صدور مجوزها و برخی حمایت های معنوی در كنار این مجموعه بوده و تلاش می كند تا در ادامه كار برای كنترل و پیشگیری از بیماری دیابت كه هزینه زیادی را باز به ما تحمیل می كند كمك كار خانه دیابت باشد.

وی با اشاره به اینكه تلاش خواهیم كرد تا در این مجموعه بخش های مختلف نمایش خدمات به بیماران از بخش قلب و چشم گرفته تا آزمایشگاه و داروخانه و سایر بخش های تخصصی را راه اندازی نماییم، اشاره كرد: امیدواریم چنین مجموعه های خیریه ای كه به شكل خودگردان فعالیت می نمایند با كمك خود خیرین و عموم همشهریان بیشتر از گذشته فعال بوده و زمینه خدمات رسان به نیازمندان جامعه را فراهم نماییم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اردبیل به عوارض خطرناك بیماری دیابت خصوصاً عوارض چشمی و قطع عضو اشاره نمود و اظهار داشت: ما اگر در كنترل و پیشگیری از این بیماری موفق عمل نماییم اساسا تخت های CCU و جراحی ما با كمترین حضور و تقاضای بیماران روبرو خواهد شد.
رضائی اضافه كرد: خیلی از بیماران دیابتی كه در حال دیالیز و در انتظار پیوند كلیه هستند با مشكلات جدی روبرو هستند به صورتی كه روز به روز بر تعداد این بیماران افزوده میگردد و سالانه 10 درصد رشد بیماران را در نیاز به دستگاه های دیالیز و پیوند كلیه شاهد می باشیم.

وی، نسبت تعداد بیماران را به تحت و دستگاه های دیالیز پنج به یك اعلام و اشاره كرد: آمار بیماران دیابتی و افزایش روز به روز آنها نگران كننده است و با عنایت به اینكه این بیماری فاقد هرگونه علامت و نشانه است عوارض مبتلایان به این بیماری باز دغدغه ها و نگرانی های ما را چندین برابر كرده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اردبیل لزوم توجه به تحرك بدنی و انجام فعالیت های ورزشی را تصریح كرد و اظهار داشت: ساختار شهر اردبیل به گونه ای است كه مردم گرفتار كم تحركی هستند در حالیكه باید روزانه نیم ساعت ورزش در دستور كار قرار گیرد.1397/08/26
18:31:17
5.0 / 5
4510
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , تغذیه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است