یك روانپزشك كودكان مطرح كرد؛

راهكارهای درمان ناخن جویدن كودكان، زمان جدایی محل خواب كودك

راهكارهای درمان ناخن جویدن كودكان، زمان جدایی محل خواب كودك مستر لمون: دبیر علمی سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشكان ایران توضیحاتی در مورد درمان ناخن جویدن كودكان و  جدا كردن محل خواب كودك از والدین عرضه داد.


به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، كتایون رازجویان در آستانه برگزاری سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشكان ایران درارتباط با مبحث ناخن جویدن كودكان تصریح كرد: این مسئله یكی از عادت های رفتاری بسیار شایع در كودكان است كه می تواند سبب ناراحتی والدین و اقدام جهت درمان و رفع مشكل شود. وی ادامه داد: ناخن جویدن می تواند تنها یك عمل عادتی باشد ولی در مواردی می تواند همراه با سایر اختلالات باشد. در غالب كودكان ناخن جویدن آنها ناشی از استرس و اضطراب نیست بلكه امكان دارد با انجام این عمل احساس خوشایندی به آنها دست داده و این مسئله سبب شده كه به مرور این مورد تبدیل به عادت در آنها شود.

این روانپزشك كودكان، اظهار داشت: البته هر چه كه میزان تنش در كودكان افزایش یابد سبب می گردد كه این رفتار هم بیشتر در آنها انجام گیرد. در صورتیكه شدت این مسئله چندان زیاد نباشد ٬می توان دبا افزایش سن كاهش پیدا كند و از بین برود برای همین والدین نباید خیلی به آن حساس شوند چون كه نتیجه معكوس خواهد داد.

رازجویان اظهار داشت: والدین باید ابتدا بتوانند از روش هایی كه دسترسی كودكان را به ناخن كمتر می كند استفاده كنند مثلاً هنگام تماشای فیلم كودك دستكش دستش كند یا دست هایش را زیر خودش بگذارد. اما در صورتیكه این وضعیت خیلی در كودك شدید باشد یا سبب تغییر شكل ناخن شده یا عوارض گوارشی برای كودك تولید كند باید جهت مشاوره و درمان به روان پزشك رجوع كنند.

دبیر علمی سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشكان در مورد سوالی در خصوص اینكه كودكان از چه زمانی باید جدا از والدین خود بخوابند، اظهار داشت: واقعا سن دقیق نمی توان در این زمینه اعلام نمود و بستگی به فاكتورهای متعددی مانند فرهنگ جامعه دارد ولی سفارش می گردد كه از زمان شیرخوارگی این اقدام انجام گیرد و كودك در تخت جداگانه ای به خواب رود.

وی بیان داشت: اگر در شیرخوارگی جدا خوابیدن از والدین انجام نگرفته بهتر است صبر كنند تا زمان اضطراب جدایی طبیعی كودك كاهش یاد كه این زمان معمولا پس از ۳ سالگی است. اینكار نیاز به ارامش و صبر والدین دارد و لازم است زوجین در این مورد باهم هماهنگ عمل كنند.

رازجویان تصریح كرد: غالبا در زمان جدا كردن كودكان از خاموش بودن اتاق و تاریكی احساس هراس دارند ازاین رو بهتر است كه مقداری نور و روشنایی برای اتاق آنها در نظر گرفته شود. در گام بعدی از روش پاداش استفاده گردد به صورتی كه برای تشویق كودك به او جایزه های كوچكی عرضه تا به مرور بتوان آنها را به جدا خوابیدن آموزش داد.

سی و پنجمین همایش سالانه انجمن علمی روان پزشكان ایران ۲۶تا ۲۹ مهر ماهبا حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می گردد و موضوعات مختلفی در حوزه پیشگیری، تشخیص، درمان دارویی و غیردارویی بیماران روان پزشكی، روان پزشكی جامعه نگر، كودك و نوجوان و... در این كنگره مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.

1397/07/22
22:04:37
5.0 / 5
4550
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دارو , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است