تشخیص حملات قلبی و سرطان با نانوحسگرهای محققان دانشگاهی

تشخیص حملات قلبی و سرطان با نانوحسگرهای محققان دانشگاهی مستر لمون: محققان دانشگاه تبریز نانوحسگری را تولید كردند كه می توان از آن برای تشخیص زودهنگام سرطان ها بخصوص سرطان پستان و هم حملات قلبی استفاده نمود.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا دكتر كریم اسدپورزینالی، عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز هدف از انجام این طرح را ساخت یك نانوحسگر زیستی مبتنی بر نقاط كوانتومی گرافنی برای تشخیص زودهنگام بیماری نارسایی قلبی عنوان نمود.

وی نانوحسگر تولید شده در این طرح را از نوع نانوحسگرهای الكتروشیمیایی دانست كه قادر به تشخیص، سنجش و آنالیز مقادیر بسیار اندك یك نشانگر زیستی موسوم به AXL در نمونه سرم بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و هم سرطان است.

اسدپور تصریح كرد: در این نانوحسگر از نقاط كوانتومی گرافنی عامل دار شده بعنوان بستری برای تثبیت آنتی بادی AXL استفاده شده است. این بستر می تواند برای نشانگرهای زیستی مربوط به سایر بیماری ها هم مورد استفاده قرار گیرد.

این محقق افزود: سنسور طراحی شده می تواند با آنالیز و تجزیه تنها 10 میكرو لیتر از نمونه بسیار رقیق سرم خونی بیمار مبتلا به نارسایی قلبی، غلظت "پروتئین تیروزین كیناز" (AXL) در جریان خون را اندازه گیری نماید. سطوح بالای غلظتی پروتئین AXL نشان دهنده التهاب و نارسایی قلب است كه می تواند با حمله قلبی یا سكته قریب الوقوع همراه باشد.

اسدپور افزود: در این طرح برای تائید موفقیت آمیز بودن سنتز نقاط كوانتومی گرافنی از تكنیك های میكروسكوپ روبش الكترونی نشر میدانی و عبوری و روش های مشخصه یابی از قبیل اسپكتروسكوپی UV-Vis، مادون قرمز تبدیل فوریه FT-IR، پراش اشعه پرتو ایكس XRD و اسپكتروسكوپی فتولومینسانس (PL) استفاده شد. سپس سنسور الكتروشیمیایی پیشنهادی، از حیث پاسخ به گونه AXL مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج آن با نتایج حاصل از كیت تجاری ELISA مقایسه شد.

وی حد تشخیص نانوحسگر توسعه یافته را به میزان 0.5 پیكوگرم بر میلی لیتر و محدوده پاسخ دهی آن هم 1.7 تا 1000 پیكوگرم بر میلی لیتر دانست كه نسبت به كیت های تجاری الایزا بهبود یافته است. این سنسور می تواند كارایی خویش را تا دو هفته حفظ كند.

این تحقیقات از جانب دكتر كریم اسدپورزینالی عضو هیأت علمی و دكتر فریبا ملارسولی دانش آموخته مقطع دكتری دانشگاه تبریز و با همكاری محققانی از كشور اسپانیا بوده و نتایج آن در مجله Analytica Chimica Acta با ضریب تأثیر 4.95 به چاپ رسیده است.
1397/04/19
13:57:51
5.0 / 5
4747
تگهای خبر: بیماری
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است