در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

هزینه سنگین مراقبت از كودكان اتیسم، به پویش تا روز عادی بپیوندید

هزینه سنگین مراقبت از كودكان اتیسم، به پویش تا روز عادی بپیوندید مستر لمون: مدیرعامل انجمن اتیسم تصریح كرد كه هزینه زندگی برای خانواده كودكان اتیسم سنگین است؛ بنابراین مردم می توانند با پرداختن بخشی از كمك هزینه های درمانی و آموزشی، كمك كنندتا این كودكان هم از زندگی عادی بهره مند شوند.سعیده صالح غفاری در گفت‎وگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه زندگی عادی برای كودكان طیف اتیسم پر هزینه است، ظهار كرد: حداقل نیازهای یك فرد عادی، نیازهای پایه است كه بر مبنای غریزه با برطرف شدن نیازهای پایه، به فراگیری مهارت های ابتدایی زندگی می پردازد.تغذیه، دفع مزاج، چهار دست و پا راه رفتن، به كلام افتادن و... بخشی از این ظرفیت ها است، اما یك كودك اتیسم برای طی مراحل اولیه رشد و تكامل نیازمند صرف ساعت ها وقت و میلیون ها تومان هزینه است تا بتواند به سطوح اولیه خودایستایی برسد. شناخت حواس پنجگانه، درك محیط و استفاده كامل و درست از این حواس و برقراری ارتباط همچون مواردی است كه برای رسیدن به خود ایستایی كودك اتیسم نیاز است.

وی ادامه داد: كودك دارای اتیسم دارای اختلال رشدی - عصبی است كه همین مبحث سبب می گردد در مهارت های ارتباطی، اجتماعی و كلامی خود دچار مشكل باشد. عدم یكپارچگی بین حواس هم مزید بر علت بوده كه منجر به تشدید مشكلات حسی در كودكان دارای اتیسم می گردد. برای تولید مهارت عادی زندگی كردن، یك كودك اتیسم باید حداقل ۴۰ تا ۵۰ ساعت آموزش در ماه دریافت كند تا بتواند به مهارت های خودیاری دست پیدا كند. میزان آموزش او هم به دو فاكتور مهم طیف اختلال اتیسم و سایر اختلالات همراه مانند عقب ماندگی ذهنی بستگی دارد. تشخیص زودهنگام و زیر سه سال و همزمان پذیرش والدین، نقش بسزایی در رشد و تكامل كودكان اتیسم دارد و سرعت پیشرفت را بالا می برد.

مدیرعامل انجمن اتیسم ایران با اشاره به اهمیت نقش آموزش در حوزه اصلاح رفتار، رفتاردرمانی در كنار توانبخشی و كاردرمانی های جسمی، ذهنی و گفتاردرمانی، خاطرنشان كرد: گاهی با عنایت به اختلالات زمینه ای همراه، كودك اتیسم نیازمند تجویز دارو است كه می تواند هزینه های دو تا سه میلیون تومانی كه در ماه می پردازد را افزایش دهد. علاوه بر صرف هزینه بالای آموزش و توانبخشی، به ناچار یكی از والدین مجبور به ترك فضای كار و پرداختن تمام وقت به كودك اتیسم می گردد. معضلات فرهنگی و اجتماعی مانند عدم استفاده كودكان اتیسم از وسایل نقلیه عمومی به دلایلی كه عنوان شد، نبود بستر مناسب جهت استفاده از فضاهای ورزشی مثل استخر و زمین های ورزشی كه خود بخشی از درمان مكمل را شامل می شود، هزینه های ماهیانه آنها را دو برابر می كند.

وی اضافه كرد: مشكلات رفتاری در كودكان اتیسم، گاهی زندگی عادی را برای همزیستی خانواده ها مشكل ساز می كند؛ این مساله نیازمند فرهنگ سازی مضاعف در جامعه برای درك شرایط خانواده های اتیسم است و رسانه نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد.

صالح غفاری در ادامه به هزینه های درمانی این كودكان هم اشاره نمود و اظهار داشت: از دیگر هزینه های بسیار بالای این كودكان هزینه های درمانی بخصوص دندانپزشكی است. بخش عمده ای از این كودكان برای درمان نیازمند بیهوشی هستند كه سبب تشدید هزینه ها و دشواری درمان می گردد. با این حال تنها یك مركز دندانپزشكی با قابلیت های مناسب برای درمان كودكان اتیسم در استان تهران وجود دارد؛ بنابراین نیاز است كه خیرین حوزه سلامت در این زمینه همكاری كنند.

صالح غفاری ادامه داد: درمان های مكمل مانند هنر، ورزش، موسیقی و طبیعت نقشی بسیار مهم در تكمیل پروسه درمانی و توانبخشی در یك كودك اتیسم دارند. اگر مسئولان بتوانند بسترسازی مناسب شهری را برای بهره مندی از حداقل حقوق شهروندی این افراد داشته باشند، بازگشت كودكان اتیسم به زندگی عادی سریع تر انجام می گردد. اختصاص فضاهای ورزشی بخصوص استخر و زمین ورزشی در تعدیل رفتار آنها بسیار موثر خواهد بود. از طرفی هم طیف اختلال اتیسم در فهرست بیماری خاص قرار گرفت، اما مصرانه پیگیر اختصاص بودجه مناسب و مجزا به این مورد هستیم.

مدیرعامل انجمن در آخر ضمن تقدیر از والدین اتیسم كه زندگی خویش را وقف كودكان خود كرده اند، تصریح كرد: از والدین تقاضا می نماییم ضمن افزایش آگاهی از روند توانبخشی و درمان كودك خود، از انجام درمان های غیركارشناسانه پرهیز كنند.

مدیرعامل انجمن اتیسم خاطرنشان كرد: یكی از موارد مهم كه مورد غفلت واقع شده است، سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده های اتیسم است؛ خانواده ای كه برای پذیرش و رسیدگی كامل، عاشقانه وقت، انرژی و حتی سلامتی خویش را در اختیار پیشرفت كودك خود می گذارد. با این حال مسائل و همینطور رشد شیوع این طیف از اختلالات، انجمن اتیسم جامعه را به پیوستن به پویش«همراهی با كودك اتیسم تا روز عادی »یا "#تا روز عادی" دعوت می كند؛ پویشی كه با همت بالای مردم و پرداختن بخشی از كمك هزینه های درمانی و آموزشی، كمك می نماید تا كودكان اتیسم را تا بهره مندی از یك زندگی عادی همراهی نماییم.
1397/03/19
21:46:55
5.0 / 5
4977
تگهای خبر: اتیسم , پزشك , درمان , زندگی
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است