پدر پیوند كبد ایران مطرح كرد

اهمیت فرهنگ سازی برای اهدای عضو، انتقاد از متولی نداشتن امر پیوند در كشور

اهمیت فرهنگ سازی برای اهدای عضو، انتقاد از متولی نداشتن امر پیوند در كشور مستر لمون: پدر پیوند كبد ایران با اشاره به اینكه امروز در شیراز ۹۸ درصد پیوندها از مرگ مغزی ها انجام می شود، اظهار داشت: ایران كشوری با طوایف و قومیت های مختلف و فرهنگ های قوی و فوق العاده است؛ بعنوان نمونه در كهگیلویه و بویراحمد حتی یك مورد عدم رضایت برای اهدای عضو با استفاده از مرگ مغزی نداریم. ازاین رو این مساله با فرهنگ سازی ارتباط مستقیمی دارد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، پروفسور سیدعلی ملك حسینی در كنگره سراسری پیوند و اهدای كلیه با اشاره به اینكه دستاوردهای علمی كشور در حوزه پیوند از افتخارات نظام است، اظهار داشت: اگر در زمینه پیوند اعضا نقطه ضعفی داریم، ضعف از ماست نه مردم و نباید در مشكلات اهدای عضو از مرگ مغزی، مردم را متهم نماییم.

وی با اشاره به اینكه در كشورهای دارای بیشترین آمار اهدای عضو از مرگ مغزی مانند اسپانیا و بلژیك، قانون اجبار افراد برای اهدای عضو تصویب شده است، اظهار داشت: این قانون در ایران وجود ندارد و ازاین رو باید در این زمینه فرهنگ سازی نماییم. به گونه ای كه با اقدامات صورت گرفته در فارس و استان های جنوبی كشور حدودا رضایت ۱۰۰ درصدی برای اهدای عضو از مرگ مغزی داریم.

وی با اشاره به اعتقادات مردم در زمینه اهدای عضو در مذاهب گوناگون، بعنوان نمونه به مذهب هندو اشاره نمود و اظهار داشت: بعنوان نمونه هندوها به تناسخ ارواح اعتقاد دارند. ازاین رو معتقدند روح بعد از مرگ وارد كالبدی جدید می گردد و ازاین رو با اهدای عضو از مرگ مغزی ها مشكلی ندارند. ولی از جانب دیگر در مذهب بودائیسم معتقدند كه وقتی انسان می میرد مدت ها طول می كشد كه روح از بدن جدا شود، ازاین رو در مذهب بودا پیوند اعضا كار خلافی است.

ملك حسینی همینطور با اشاره به اعتقاد مردم در مسیحیت عنوان كرد: مسیحیان كلا موافق اهدای عضو هستند ولی از سوی دیگر برداشتن عضو از انسان زنده را جنایت می دانند. اگر بیشتر دقت نماییم می فهمیم كه اعتقاد درستی است؛ چرا باید فردی فقیر عضوی از بدن خویش را در ازای پول به فردی غنی بدهد. در هرصورت خرید و فروش عضو كاری نادرست و غیرصحیح است.

ملك حسینی با اشاره به اینكه جا انداختن و فرهنگ سازی درباره اهدای عضو در استان فارس و استان های جنوبی كشور توسط یك تیم از جان گذشته انجام شد، عنوان كرد: بزرگ ترین مانع بر سر این فرهنگ سازی گاها از جانب همكاران خودمان انجام شد. با این حال با كمك همین تیم و تبلیغات و فرهنگ سازی ها و با استفاده از تریبون های مختلف توانستیم موفقیت های زیادی كسب نماییم. در این مسیر استان هایی همچون اصفهان، شهركرد، یزد، مشهد، تبریز و ارومیه هم دوشادوش ما پیش آمدند و كمك كردند.

این چهره ماندگار در ادامه با اشاره به كاهش آمار پیوند در كشور، از نبود متولی و هماهنگ كننده در امر پیوند كشور انتقاد نمود و اظهار داشت: در این باره باید بیشتر صحبت شود تا راهكاری برای اصلاح امر اندیشیده شود.

ملك حسینی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دانشگاه شیراز و مركز پیوند بیمارستان نمازی، عنوان كرد: در این مركز برای بیش از ۹ مركز در ایران و برخی كشورها همچون تاجیكستان، پاكستان و لبنان نیرو و فلو تربیت كردیم و هم اكنون این مراكز در سطوح خوبی ارائه خدمت می كنند.

این استاد پیشكسوت در خاتمه با اشاره به تكمیل و آغاز فعالیت بیمارستان بوعلی سینا در شیراز، عنوان كرد: یك بیمارستان مخصوص بیماران سرطانی هم با بیش از ۲۰۰۰ تخت در شیراز در حال ساخت است.
1397/02/05
20:01:33
5.0 / 5
4525
تگهای خبر: مغز
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است