وزیر بهداشت: ۹۶ درصد داروی مورد نیاز كشور تولید داخل است

وزیر بهداشت: ۹۶ درصد داروی مورد نیاز كشور تولید داخل است مستر لمون: وزیر بهداشت می گوید مسیر خوبی در تولید دارو در حال سپری شدن است؛ چنانكه امروز 96 درصد داروی مورد نیاز كشور تولید داخل است.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا - منطقه اصفهان- دكتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی كه در جمع خبرنگاران در افتتاحیه دو محصول دارویی جدید در شركت دارویی «رها» در اصفهان سخن می گفت، همینطور با اظهار خرسندی از روند تولید دارو در این استان اضافه كرد: هر چقدر بخش خصوصی را حمایت نماییم در این زمینه موفق تر خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه این اطمینان را به مردم می دهد كه در صورت پشتیبانی از تولید داخلی توسط دولت كیفیت داروها و اثربخشی آن ها بیشتر می شود، اظهار داشت: خوشبختانه استان اصفهان همچون استان هایی است كه در این زمینه فعال است و در زمینه تولید دارو توانسته در سطح كشور موقعیت خوبی را به خود اختصاص دهد.

قاضی زاده هاشمی همینطور در پاسخ به سوال خبرنگاری كه گفت «برخی داروهای ایرانی اثربخشی ندارند و بیماران مجبورند از داروهای مشابه خارجی استفاده كنند» اظهار نمود: در این خصوص به علت كم بودن اثربخشی و حساسیت به دارو باید سازمان های حمایتی و بیمه ها همچون هلال احمر كمك كنند. قبول دارم كه این مشكل وجود دارد اما در مورد تمام داروها این طور نیست و تنها تعداد كمی از داروها با این مشكل مواجهند.
وزیر بهداشت در سخنرانی خود هم با ابراز امیدواری نسبت به اینكه محققان كشور به بازار داخل اكتفا نكنند و در بازارهای جهانی حضور یابند، در عین حال اظهار داشت: اگر بخواهیم به نام اقتصاد مقاومتی اجازه ورود دارو را ندهیم مسلما تعدادی از مردم متضرر می شوند و اجازه بازی با سلامت مردم را نداریم. سازمان غذا و دارو داروهای مشابه خارجی با اثربخشی و كیفیت بالا را محروم نكند؛ اما آنجا كه اثر بخشی داروهای داخلی و وارداتی مساوی است، از تولید داخلی حمایت كند.
او همینطور تولید داروهایی كه از آنها رونمایی نمود را در فرصتی كوتاه معجزه توصیف كرد و خواهان توجه بیشتر به بخش خصوصی شد.
هاشمی تصریح كرد كه هر كجا بحث دارو می گردد باید از دخالت در حوزه تولید و توزیع دارو جلوگیری نماییم و پایمان را كنار بكشیم، اضافه كرد: البته این عقب نشینی از دخالت در تمام بخش ها به نفع كشور است. هر كجا كه بخش خصوصی علاقه مند است باید وارد شود. در بخش تولید دارو هم این اتفاق در كشور باید بیفتد و دولت باید سیاستگذار باشد.

وزیر بهداشت در همین ارتباط با اشاره به اینكه اكنون شاهد تعارض و صدمه پذیری دولت هستیم، تصریح كرد: بخشی از مشكلات به علت دخالت های دولتهاست كه سبب تعارضات میان بخش خصوصی و دولتی می گردد.

او همینطور اظهار داشت: داروی رونمایی شده-قطره چشمی- وارد كشور می شد، اما امروز شاهد تولید این دارو در كشور هستیم و سازمان غذا و دارو این دو محصول را به فهرست دارویی خود اضافه كرده است.
او ابراز امیدواری كرد این داروها از فهرست داروهای وارداتی حذف شوند.

هاشمی به مشكلات شركتهای داروسازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: مطالبات مزمنی پیدا شد و بیمه ها نتوانسته اند به تعهدات خود عمل كنند، همینطور وزارت بهدشت و بخش خصوصی به آنها بدهكارند اما امیدواریم تا آخر سال شاهد پرداخت بخشی از آنها باشیم.

وی تعیین نرخ ارز دارو را از دیگر مشكلات برشمرد و اظهار داشت: باید نیاز مردم تامین گردد. در عین حال سیاستگذاران و مردم باید واقع بین باشند تا مشكلات دارو رفع گردد.
دكتر هاشمی در مراسم افتتاح مجموعه آزمایشگاه های كنترل غذا و دارو در اصفهان هم در سخنانی رسیدگی به مسائل مربوط به سازمان غذا و دارو را مسئولیت بسیار سنگینی توصیف و افزود: باید بتوانیم و تلاش نماییم زمینه رشد و ارتقاء امكانات مالی این سازمان را فراهم نماییم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه كسی باورش نمی گردد كه صنعت سلامت بالاترین رقم را نسبت به صنایع نفت و گاز و دفاع را به خود اختصاص داده، اضافه كرد: سلامت در ایران جایگاه بسیار خوبی دارد و با وجود تمام محدودیت ها باید از این صنعت حمایت شود تا تمام مشكلات دارویی برطرف شود.
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: برای نمونه در اصفهان زمانی كارخانه داروسازی اصلا وجود نداشت اما هم اكنون 12 كارخانه داروسازی در زمینه تولید دارو فعال می باشند.
وی با اشاره به اینكه هر چقدر بیشتر در زمینه تولید دارو سختگیری نماییم بیشتر می توانیم این صنعت را فعال نماییم، خاطرنشان كرد: منظور از سخت گیری از جنس اداری نیست؛ چون كه افراد خسته می شوند؛ باید سخت گیری را از لحاظ كیفی در نظر بگیریم تا در عرصه بین المللی رقابت نماییم.
وزیر بهداشت همینطور به سلامت عمومی اشاره نمود و با اشاره به اینكه برای نمونه یكی از مواردی كه لازم است به آن توجه زیادی شود نمك نان است اضافه كرد: اگر بناست در سلامت مردم به درستی عمل نماییم پیشگیری بهتر از درمان است و در این حوزه فرهنگ سازی بسیار مهم است.
وزیر بهداشت به مبحث قلیان در استان اصفهان هم اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد باید بیشتر بررسی شود و زیر ذره بین قرار گیرد.
قاضی زاده هاشمی در انتها با اشاره به اینكه مجموعه آزمایشگاه های كنترل غذا و دارو در استان اصفهان می تواند بعنوان پارك علم و فناوری مطرح شود اضافه كرد: این چنین افتتاحیه هایی سبب می گردد اشتغال زایی مثبتی تولید شود.

1396/12/03
15:02:17
5.0 / 5
5067
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است