مهر بررسی می كند؛

وضعیت ابتلای انسان به آنفلوانزای پرندگان، اخطار به افراد در خطر

وضعیت ابتلای انسان به آنفلوانزای پرندگان، اخطار به افراد در خطر مستر لمون: هنوز موردی از ابتلای انسان به ویروس آنفلوانزای پرندگان در كشور گزارش نشده و این در شرایطی است كه وزارت بهداشت، سفارش ها و مراقبت های لازم را مكرر به هموطنان گوشزد می كند.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، به دنبال شایع شدن ویروس آنفلوانزای پرندگان در میان طیور و خسارت هایی كه به دنبال داشته است، مبحث ابتلای انسان به این ویروس بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و در این بین، صحبت هایی مطرح می گردد كه هیچ گونه مبنای علمی ندارد. در همین حال، وزارت بهداشت، سفارش های لازم را به هموطنان داشته است.
دكتر محمد مهدی گویا رئیس مركز مبارزه با بیماری های واگیردار وزارت بهداشت اظهار داشت: ویروس های آنفلوانزای پرندگان پیچیده و گوناگون هستند، بعضی از این ویروس ها بدون علامت هستند اما ورود آن به بدن انسان و فعال شدن آن امر ساده ای نیست و همه چیز باید دست به دست هم دهد تا این امر محقق شود اما اگر مبتلا شدن صورت بگیرد می تواند حالت انفجاری تولید كند و مرگ و میر بزرگی را سبب شود.
وی اضافه كرد: خاستگاه ویروس آنفلوانزای پرندگان كشورهای شرق و جنوب شرق آسیا بوده از جانب دیگر این ویروس ها زمانی كه از خاستگاه خود به كشور دیگری منتقل می شوند یعنی ویروس قوی تر شده و شانس گسترش بیماری هم بیشتر می گردد بنابراین شانس اینكه انسان را گرفتار كند هم به همان اندازه بیشتر می شود، حال كسانی كه با پرندگان ارتباط دارند احتمال آلوده شدن به بیماری انفلوانزای پرندگان در آنها هم بیشتر است.
گویا ادامه داد: مبتلا شدن به آنفلوانزای پرندگان از طریق خوردن آخرین راه مبتلا شدن به این بیماری است برعكس كسانی كه ارتباط مستقیم با پرندگان دارند شانس بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری دارند.
وی اضافه كرد: ما تاكنون گزارشی درباره مبتلا شدن انسان به بیماری آنفلوانزای پرندگان دریافت نكرده ایم، ما هم اكنون با دو ویروس آنفلوانزا مواجه هستیم كه یكی در گیلان دیده شده و البته خاستگاه اصلی آن چین بوده و امسال چند كشور مختلف را درگیر كرده و توانسته سد انسانی را بشكند و مرگ و میر بالایی در چین داشته بطوریكه ۳۰ درصد از كسانی كه به بیماری آنفلوانزای پرندگان مبتلا شده اند را به كام مرگ كشانده است.
رئیس مركز مبارزه با بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، اظهار داشت: مهمترین نكته برای مبتلا شدن به این بیماری تماس با پرندگان است، برخی در خانه از پرندگان نگهداری می كنند، برخی پرندگان مهاجر را شكار می كنند و یا حتی ذبح می كنند و برخی هم فروش این پرندگان در بازار انجام داده و پاره ای هم این پرندگان را در اختیار كودكان می گذارند تا با آنها بازی كنند بنابراین این موارد می تواند از عمده دلایل مبتلا شدن به آنفلوانزای پرندگان باشد.
وی تصریح كرد: تیم واكنش سریع بیش از همه تحت ریسك مبتلا شدن به این بیماری است و در مرحله بعد كسانی قرار دارند كه در مزارع آلوده به این ویروس كار می كنند این دو گروه واكسن، دارو دریافت كرده و حتی یك دوره قرنطینه ۱۰ روزه را خواهند داشت تا مطمئن شویم كه به آنفلوانزای پرندگان مبتلا نشده اند.
دكتر صفرعلی ماكنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی، اظهار داشت: ویروس آنفلونزای پرندگان دارای خصوصیت خاص خود است بنابراین عبور آن از یك گونه به گونه دیگر عموما به سختی صورت می گیرد اما غیرممكن نیست.
وی اضافه كرد: ویروس آنفلوانزای تیپ A در پرندگان سبب مبتلا شدن به بیماری است لیكن اگر به این ویروس اجازه فعالیت داده شود می تواند به سرعت محیط وسیعی را آلوده كند.
ماكنعلی اظهار داشت: سیستم مراقب های بین المللی كه شبیه به سیستم هواشناسی است و مركزیت آن در بلژیك است مشخص شده كه از سال ۲۰۱۴ حدود ۶۷ كشور به ویروس آنفلوانزای پرندگان آلوده شده اند، هم اكنون در منطقه و در جنوب عربستان سعودی و عراق مزارع صنعتی آن به این ویروس آلوده شده و همینطور در افغانستان هم ۷ استان درگیر این ویروس هستند، در اتحادیه اروپا همچون انگلستان هم شیوع این بیماری گزارش شده است.
وی ادامه داد: ۲۳۰۰ قطعه از پرندگان در ایران هم به این ویروس مبتلا و امحا شدند هم اكنون همه اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع این بیماری در كشور انجام شده و در مجموع این بیماری در كشور تحت كنترل است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی اظهار داشت: ما به محض آنكه مشكوك شویم كه این بیماری مزرعه ای را درگیر كرده به سرعت اقدامات لازم را برای شناسایی و پاكسازی انجام می دهیم.
وی اضافه كرد: میادین عملیاتی ما سه دسته هستند، مجموعه اقداماتی كه در حیات وحش و با هماهنگی با محیط زیست انجام می دهیم به این صورت كه اگر از یك گونه ۵ پرنده تلف شود و در سایر گونه ها ۱۰ مورد تلفات گزارش شود، آزمایش صورت گرفته و در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش به ابتلای به این بیماری، محل به سرعت پاكسازی می گردد.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی، اظهار داشت: میدان اول عملیات، پرندگان مقیم و مهاجم است، در مرحله دوم روستاهایی كه طیور نگهداری می كنند و میدان سوم عملیات در مزارع مرغ تخمگذار است، كه كنترل آن دشوار است زیرا ما جزو ۱۰ كشور برتر تولید تخم مرغ در دنیا هستیم.
ماكنعلی اضافه كرد: كاهش تولید تخم مرغ، كاهش مصرف دان و آب و هم وجود تلفات غیر معمول همچون علائم ابتلای مزرعه مرغ های تخم گذار به ویروس آنفلوانزای پرندگان است. حال كشاورزان باید بعد از مشاهده این علائم مبحث را به سرعت گزارش كنند و تاخیر بیش از ۴۸ ساعت باعث آلوده شدن بیشتر محیط می گردد و در این شرایط كنترل فضا دشوار می گردد.
او اظهار داشت: چالش های فراروی ما در كنترل این بیماری نخست خود بیماری است زیرا این ویروس از پیچیدگی خاصی برخوردار می باشد و در مرحله بعد اعمال معیارهای كنترلی است، در دنیا دیگر كودها به صورت خام استفاده نمی گردد بنابراین یكی از چالش های ما مبحثی تحت عنوان سالم سازی كود است كه عملا در كشور نداریم، دوم فرآیند كنترل بیماری ساختار مزرعه است زیرا در ایران میزان تراكم آن بالاست، از جانب دیگر ورود ویروس توسط پرندگان مهاجر هم دور از ذهن نیست كه همین امر كنترل این بیماری را دشوار می كند.
دكتر مسعودی رئیس گروه بیماری های حیات وحش سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: هر سال بر مبنای دستور عملی تحت عنوان پیشگیری نسبت به افزایش بازدیدها در تالاب ها و مزارع اقدامات لازم انجام می گردد.
وی اضافه كرد: ما اگر به موارد مشكوكی برخورد نماییم به سرعت نسبت به جمع آوری و آزمایش اقدام می نماییم.
مسعودی ادامه داد: مردم هركجا پرنده وحشی دیدند كه قدرت پرواز ندارد به هیچ عنوان به آن نزدیك نشوند و در صورت مواجه شدن با لاشه آن پرنده موارد را به سرعت گزارش دهند.

1396/11/28
14:31:08
5.0 / 5
4570
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است