1، دبیر كمیته علمی كرونا به مستر لمون پاسخ داد

كوشش برای تأمین به موقع دز دوم واكسن های كرونا

كوشش برای تأمین به موقع دز دوم واكسن های كرونا به گزارش مستر لمون دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ به برخی ابراز نگرانی ها درباره نبود بعضی واکسنهای کرونا برای تزریق دوز دوم آن در کشور، پاسخ داد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر عاطفه عابدینی در نشست خبری ویدیو کنفرانسی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره نبود برخی واکسن های وارداتی برای تزریق دوز دوم آنها، اظهار داشت: وزارت بهداشت تمام تلاش خویش را می کند که برای کسانی که دوز اول را دریافت نمودند، دوز دوم واکسن را تهیه کرده و در دسترس قرار دهد. هرچند که مشکلاتی وجود دارد و حقیقت این است که وزارت بهداشت در این حوزه مشکلاتی دارد، اما تمام تلاش شان این است که بتوانند بموقع دوز دوم را تهیه کنند.
زمان تزریق دُز دوم واکسنهایی که در ایران مصرف میشوندوی اضافه کرد: در زمینه واکسن اسپوتنیک وی میتوان بر مبنای دستورالعمل های علمی که حتی در خود سایت واکسن هم هست، میتوان فاصله دوز اول و دوم را از ۲۱ روز تا ۹۰ روز گذاشت. در زمینه آسترازنکا هم که ۱۲ هفته (سه ماه) را پیشنهاد کرده که ان شاءالله بموقع خواهد رسید. درباره واکسن سینوفارم هم ان شاءالله بزودی دوز دوم تهیه خواهد شد.
احتمال استفاده از واکسن های ایرانی در دوز دوم تزریق؛ آری یا خیر؟عابدینی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره امکان استفاده از واکسن های ایرانی در دوز دوم تزریق، اظهار داشت: یکسری مطالعات در دنیا هست که دارند ترکیب واکسن ها را استفاده می نمایند. چونکه فکر می کنند که شاید ایمنی در این صورت بیشتر ایجاد می شود. بعنوان مثال فایزر و آسترازنکا در مطالعه ای به صورت میکس داده شده است و حتی مطالعات دیگری هم در جریان است، اما از نظر علمی شاید بتوانیم از پلت فرم های یکسان، واکسن را جایگزین نماییم. بعنوان مثال واکسن سینوفارم که از یک ویروس کشته شده و غیرفعال شده است، شاید بتوان واکسن دوز دوم را با واکسنی که از همین پلت فرم استفاده کرده، جایگزین کرد. البته خیلی نگران این موضوعات نباشید و ان شاءالله واکسن دوز دوم بموقع عرضه می شود.
افزایش مراجعات کرونایی در بعضی استان های جنوبیعابدینی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره پیشبینی ها از زمان پیک پنجم کرونا در کشور با عنایت به برخی نگرانی ها از سویه های هندی و آفریقای جنوبی در بعضی مناطق جنوبی کشور، اظهار داشت: امیدواریم که پیک پنجم اتفاق نیفتد و واقعا از همه مردم می خواهیم که در مواقعی که لازم به خروج از منزل نیست، در خانه بمانیم و مسافرت نرویم؛ این مورد خیلی کمک کننده است تا زمانیکه واکسیناسیون مان به حد نصاب علمی برسد.
وی اظهار داشت: متاسفانه در بعضی استانهای جنوبی کشور می بینیم که افراد رجوع سرپایی و بستری زیاد شده اند. برای همین مبحث هفته آینده باید به یک استانی سفر نماییم چونکه بیماران این استان زیاد شدند. امیدواریم پیک پنجم اتفاق نیفتد، اما اگر مراقب نباشیم، در اواخر خرداد ماه پیک پنجم را خواهیم داشت.
زمان صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسنهای ایرانی کروناعابدینی در پاسخ به سوال دیگرایسنا، درباره زمان صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن های پاستور و برکت، اظهار داشت: این مورد به این وابسته است که دیتاهایی که قرار بوده در همین یکی دو روز آماده شود، آماده شده و مجوزش از نظر اجرایی برای وزارت بهداشت قابل عمل باشد و بزودی ان شاءالله مجوزش داده خواهد شد.
وی اضافه کرد: البته باید توجه کرد که این اتفاقی که دارد می افتد، یک اتفاق معمول در اپیدمی ها و پاندمی ها است. ما برای واکسن ها و ایمنی واکسن ها فازهای یک، دو و سه را تعریف می نماییم. اگر قرار بود که واکسن فلج اطفال را تولید نماییم، ممکن بود چند سال طول بکشد، اما حقیقت این است که وقتی پاندمی کووید با این میزان کشندگی و مرگ و میر در تمام دنیا اتفاق افتاد، واکسن ها زودتر وارد مصرف شدند. بعنوان مثال واکسن سینوفارمی که فاز یک و دو را طی کرد، سریع در فاز سوم به خیلی از کشورها داده شد و خیلی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در فاز سوم سینوفارم در واکسیناسیون عمومی شرکت کردند. بر همین مبنا این اتفاق از نظر علمی و شرایط اورژانسی اتفاق غیر قابل معمولی نیست.
عابدینی افزود: در عین حال خیلی از داروها را در کشورهای دیگر هم مجوز مصرف اضطراری دادند تا بتوانند مرگ و میر را کاهش دهند. وقتی واکسنی پس از اینکه فاز حیوانی را رد کرد و وارد فاز انسانی شد و فاز یک را که در ارتباط با ایمنی اش است، طی کرد، می توانیم اعلام نماییم که اصلا مضر نمی باشد و وقتی که وارد فاز دوم می شود، دنبال عوارض آن هستیم. حال وقتی واکسنی در فاز دوم هم عوارض غیرطبیعی بدی نداشته و توانسته در فرد آنتی بادی ایجاد نماید یا این که بتواند فرد را از مبتلا شدن به کووید نجات دهد، کارایی خویش را نشان داده است.
عابدینی تصریح کرد: بر همین مبنا نگران نباشید. وزارت بهداشت، یک وزارت تخصصی در این حوزه است و بیشترین تلاش را می کند که امنیت جان مردم را حفظ کند. اگر ما بیشتر از یکسال است که خواب راحت و آرامش را از خودمان گرفتیم، به این علت است که می خواهیم به مردم مان خدمت عرضه دهیم. من در بیمارستانی کار می کنم که از روز اول در خدمت بیماران کرونا بوده است. در ایام ابتدایی که تعداد بیماران بستری بسیار زیاد بود و خاطرمان هست که شبانه روزی در بیمارستان بودیم، اما از این شرایط گذشتیم و حالا داروهای ضدویروسی در خود ایران درحال تولید است، داروهایی که آن زمان نداشتیم. مردم باید اعتماد و اطمینان کنند. کما این که خواسته ما و وزارت بهداشت هم این است که تمام نتایج را به صورت خیلی شفاف در اختیار مردم خواهد گذاشت.
کرونا؛ ویروسی ناشناختهوی همینطور اظهار داشت: با عنایت به این که کووید یک پدیده ناشناخته بود و طول عمری بیشتر از یکساله دارد، در ابتدا سیر بیماری ناشناخته بود، هم اکنون دنیا و ایران به دستاوردهایی از شناخت بیماری رسیدیم و می دانیم چه عوارضی دارد، سیر بیماری به چه صورت است و چه اتفاقاتی می تواند رخ دهد که حتی مرگ بوجود می آورد. متاسفانه بیشترین عامل مرگ هم در این بیماری نارسایی تنفسی است که به علت درگیری ریوی در کووید-19 است.
وی اضافه کرد: کمیته علمی از آغاز کرونا تشکیل شده و زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می کند و نقش یک مشاور و راهنما در مباحث علمی در ارتباط با تشخیص، درمان و عوارض بیماری کووید داشته است. حالا با تغییر نگرش و ساختاری که در کمیته علمی اتفاق افتاد، اقداماتی انجام می شود. کمیته علمی علاوه بر این که نقش تدوین دستورالعمل و راهنمایی را برای تشخیص، درمان وعوارض بیماری کووید برعهده داشت، هم اکنون با عنایت به این که ابعاد این بیماری بسیار وسیع است، زیرکمیته هایی را بوجود آورده است که از افراد متخصص و کسانی که در فیلد کووید در خدمت بیماران بودند، بهره گیری نماییم.
عابدینی افزود: بر مبنای این که کووید ابعاد و جنبه های مختلف دارد، ما این ابعاد را جدا کردیم. یک مبحث دیگری که دنیا و ایران با آن مواجه می باشد این بود که بحث واکسیناسیون هم به بحث کووید افزوده شد و جزو وظایف کمیته علمی بود که در شرایطی که وزارت بهداشت درحال خدمات رسانی به هموطنان هستند؛ چه در حوزه واکسن و چه در حوزه درمان، مسائل علمی و دستاوردهای علمی را به روز کرده و در اختیار آنها قرار دهیم. ما در کمیته علمی زیرکمیته های مختلف داریم؛ زیر کمیته بالینی داریم که در ویرایش ده یک که اخیرا انتشار یافته است، درباره مدیریت درمان بیماران کووید در بخش ها است که بیشتر بر روی درمان دارویی تاکید داشته است و مبحث مهم این بود که عوارض دارویی و تداخلات دارویی را در نظر گرفت تا بهترین درمان را بر مبنای گایدلاین ها عرضه دهیم.
اقدامات در رابطه با بستری موقت در خیز چهارم بیماری در ایرانوی اضافه کرد: مبحث بسیار مهمی که در ویرایش ده یک داشتیم، سفارش ها و دستورالعمل بستری موقت ما بود. باید توجه کرد که ما در پیک چهارم با عنایت به این که موتاسیون غالب در کشور واریانت انگلیسی بود، تعداد کسانی که به بیمارستان ها رجوع کردند، بسیار افزایش پیدا کرد. اگر مدیریت لازم از جانب وزارت بهداشت و همکاران من در کمیته علمی انجام نمی شد و بستری موقت راه نمی افتاد، واقعا شاید تعداد تخت بستری کم و مقدار اکسیژن مصرفی و تعداد مرگ و میر بسیار زیادی اتفاق می افتاد.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت با عنایت به تعداد افراد بستری و با این دید که موتاسیون انگلیسی در خیلی از کشورها و بخصوص خود انگلیس چه اتفاقاتی را رقم زد و این بود که تعداد بیماران به مراکز درمانی و کسانی که به مصرف اکسیژن و درمان نیاز داشتند، افزایش پیدا کرده بود. بر این اساس ما بلافاصله در اوایل پیک چهارم به بیمارستان ها و مراکز درمانی سفارش کردیم که یکسری تخت برای کسانی که می توانند به صورت بستری موقت ویزیت شوند، داروی ضد ویروس را دریافت نمایند، سپس به منزل برگردند و باردیگر فردا رجوع کنند، تخت در نظر بگیرند. بر این اساس یک تخت ما توانست به تعداد بیشتری از افراد خدمات دهد. تعداد بیمارانی که پشت درهای بیمارستان ها بودند، خیلی کم شد و خیلی از مناطق به صفر رسید. بدین سان ما زمان درمان را هم از دست ندادیم و بیماران را درمان کردیم. بر اساس آمار اولیه ای که داریم، مرگ و میر ما به نسبت به تعداد مراجعین و تعداد بستری شدگان نسبت به پیک های قبل واضحا کاهش پیدا کرد و این موفقیتی بود که مدیون مدیریت همکارانمان در وزارت بهداشت بود.
وی اظهار داشت: شما صحنه ها و فیلم هایی را دیده اید که کشورهایی که حالا در پیک های بسیار وحشتناک هستند، بحران مصرف اکسیژن معضل بزرگی است که در این کشورها وجود دارد. بیمارانی که در خیابان، در پشت مراکز درمانی و... هستند. خدا را شکر با مدیریتی که انجام شد، در کشور توانستیم بهترین خدمات را عرضه دهیم و برای عرضه خدمات شرمنده مردم نباشیم.
عابدینی اظهار داشت: در عین حال ما زیر کمیته کودکان را هم داریم که با عنایت به موتاسیون هایی که می تواند کودکان را بیشتر درگیر کند، واقعا توجه به درمان کودکان و تظاهرات بیماری کووید در کودکان توجه ویژه ای را می طلبد.
وی اضافه کرد: همینطور زنان آبستن و به صورت کلی زنان امکان دارد با عنایت به مصرف برخی قرص های هومرمونی، شیردهی و... دستورالعمل های جداگانه ای هم برای واکسن و هم برای درمان نیاز داشته باشند که این هم جزو مواردی است که به صورت ضمیمه ای جداگانه منتشر خواهد شد.
عابدینی افزود: در حوزه سلامت روان و اختلالات عصبی و روانی که می تواند پس از بیماری کرونا تشدید شود یا اضطراب و افسردگی پس از کرونا، یک مقوله جداگانه ای را می طلبد که در زیرکمیته سلامت روان و سلامت جامعه مورد بررسی قرار می گیرد. همینطور در زمینه مدیریت سلامت جامعه، اضطراب از مبتلا شدن به کرونا یا اضطراب از تزریق واکسن هم کار می کنند. یکی از مسائل مهم در دوران درمان کرونا بخصوص در درمان سرپایی، این است که داروهای خیلی متفاوت و عجیب و غریبی داده می شود که گاهی باهم تداخل دارند که وظیفه این است که مشخصا این موارد اعلام گردد و در چارچوب دستورالعمل این موارد منتقل شود. همینطور از تغذیه و طب ایرانی هم در زیر کمیته جداگانه ای استفاده کردیم.
ماجرای استفاده از IVIG در بیماران کروناوی در پاسخ به سوالی درباره تجویز داروی IVIG در بعضی بیماران کرونا، اظهار داشت: داروی IVIG یا ویال های IVIG به صورت یک آنتی بادی های غیر اختصاصی است که پیش از این در بیماری های نقص ایمنی مانند بیماری های ژنتیکی و مادرزادی استفاده می شد و برخی مواقع هم بنابر تشخیص پزشک در یکسری بیماری ها داده می شد. این که ما اعلام کردیم که IVIG نباید به صورت معمول در درمان بیماری کرونا استفاده شود، حرف درستی است. چونکه ما هنوز مدارک کافی درباره این که این دارو واقعا موثر است یا نه، نداریم. در عین حال هزینه آن و این که تولیدش در ایران نیست و دارویی است که برای آن محدودیت تعداد در کشور داریم و از سویی واقعا برای یکسری از بیمارانمان ضروری می باشد، نمی توانیم بگوییم که این را بعنوان دارو در کووید استفاده نماییم. چونکه در بعضی مواقع حتی اثر معکوس داشته است.
وی تصریح کرد: بیماری کرونا دو فاز دارد؛ یک فاز ویروسی و یک فاز التهابی و شاید این دارو در بعضی مواقع اوضاع بیمار را بدتر کند. ازاین رو از آنجایی که مدارک کافی جهت استفاده از IVIG در درمان کرونا نداریم، اعلام کردیم که این دارو به صورت معمول اصلا نباید در درمان کووید استفاده شود، اما گاهی امکان دارد یک سندروم یا گرفتاری ناشی از کووید داشته باشیم که مجبوریم در این صورت این دارو را بدهیم. در این شرایط بنابر تجویز پزشک این کار ممنوع نیست.
وی تصریح کرد: ما اعلام کردیم که در درمان معمول کرونا از IVIG استفاده نشود. چونکه اولا محدودیت منابع آنرا داریم، این داروی ضروری یکسری از بیماران است که تنها درمانشان IVIG است و بر همین مبنا نباید به صورت درمان معمول استفاده گردد و در هیچ کجای دنیا هم IVIG بعنوان درمان معمول استفاده نمی گردد و در دستورالعملی این را نداریم، اما در چارچوب طرح تحقیقاتی و مقاله داده شده است. البته همکاران در سازمان غذا و دارو برای واردات دارو مشکلات خودشان را دارند، اما وارداتش بگونه ای باشد که اگر پزشکی نسخه کرد و در بیماری استفاده از IVIG لازم بود، استفاده کنند. به هر حال کمبود این ویال های دارویی برای IVIG هم وجود دارد و باید فکری کرد تا بیشتر در دسترس باشد.
منبع:

1400/03/12
23:24:29
5.0 / 5
905
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تغذیه , تولید
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است