گزارش مهر از بیماری های فصل بهار؛

عطسه های كرونائی را جدی بگیرید

عطسه های كرونائی را جدی بگیرید فصل بهار به فصل آلرژی ها مشهور است و اینکه در بهار، بیماریهای آلرژیک بسیار شایع می شود. اما، حالا با وجود ویروس کرونا، شرایط تشخیص آلرژی ها از کووید 19، قدری سخت شده است.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، این روزها یکی از علایم شایع کرونا، عطسه و آبریزش است که همین علایم در سرماخوردگی هم دیده می شود. در عین حال، بهار، فصل شیوع بیماریهای آلرژیک است. از همین رو، شرایط به شکلی شده است که عده ای با هر عطسه و آبریزش از بینی، فکر می کنند که کرونا گرفته اند و در مقابل، یک عده هم بی تفاوت به شرایط کرونائی کشور، هر طور می خواهند رفتار می کنند و بدون توجه به خطر انتقال بیماری کرونا، آزادانه در سطح جامعه تردد می کنند.
هر علامتی ممکنست کرونا باشد
ایرج خسرو نیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در اوایل فصل بهار علایم آلرژی و آنفلوانزا وجود دارد، اظهار داشت: باتوجه به شیوع ویروس کرونا هر فردی که علایم سرماخوردگی و آلرژی و آنفلوانزا دارد، ممکنست کرونا داشته باشد چونکه برخی علایم مشترک وجود دارد بنا بر این باید خودرا قرنطینه کند.
وی اضافه کرد: ممکنست از هر ۱۰۰ نفر بیمار با علایم سرماخوردگی، یک نفر به کرونا مبتلا باشد اما اگر همین یک نفر در جامعه رها شود می تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا می کند بدین سبب هر فردی که علایم را در خودش دید باید در قرنطینه بماند.
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران اشاره کرد: با توجه به این که خیلی از تست های کرونا ممکنست خطا داشته باشد، بنا بر این پزشک در صورت مشاهده علایم سرماخوردگی مانند تب شدید، سرفه، علایم گوارشی شدید و…، باید به بیمار بگوید که خودرا قرنطینه و پروتکلهای بهداشتی را کاملاً رعایت کند.
نگرانی از شباهت علایم بیماری
به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، رینیت آلرژیک یک بیماری التهابی شایع مخاط بینی است که باتوجه به شباهت علایم آن با کووید ۱۹ موجب نگرانی تعدادی از مبتلایان شده است.
اغلب از رینیت آلرژیک بعنوان یک مشکل فصلی یا آلرژی بهاره نام برده می شود اما این بیماری می تواند با التهاب پایدار مخاط بینی و التهاب عفونی نظیر سرماخوردگی یا سینوزیت همراه شود. بدین سبب افراد دارای آلرژی بینی مشکلات بیشتری با سرماخوردگی ویروسی دارند.
گرده درختان در فصل بهار، گرده چمن ها در ابتدای تابستان، گرده علف های هرز در انتهای تابستان و اوایل پاییز بعنوان آلرژن های خارج از محیط منزل مسئول ایجاد علایم آلرژی در این بیماران هستند.
سید علیرضا مهدویانی فوق تخصص آسم و آلرژی، در مورد تظاهرات کلینیکی این بیماری به شکایاتی نظیر احتقان بینی، خارش، عطسه، آبریزش از بینی اشاره نمود که گاهی با خارش و اشک ریزش چشم همراه می شود و هنگامی که فرد در معرض آلرژن های مسئول قرار گیرد، این شکایات افزایش می یابد.
افتراق علایم آلرژی بینی با کرونا
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: در بیماری کرونا علاوه بر تب، سرفه، بدن درد و ضعف عمومی، شاهد بروز علائمی نظیر آبریزش بینی، گرفتی و احتقان بینی و گلو درد در بیمار هستیم. بدین سبب باتوجه به پاندمی فعلی بیماری کرونا و ملاحظات اپیدمیولوژیک، وجود این علایم هم اکنون در هر فردی بیماری کرونا تلقی می شود.
به گفته مهدویانی، حداقل کار در مورد این بیماران (البته در موارد خفیف) رعایت موارد سفارش شده نظیر درمان علامتی، استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات و رعایت اصل جداسازی حداقل به مدت دو هفته است.
وی سابقه وجود آلرژی بهاره در فرد مبتلا را یکی از عوامل افتراق آن از کرونا برشمرد و اضافه کرد: در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک نیز علایم آبریزش از بینی، احتقان بینی و گاهی سرفه و سردرد وجود دارد. افراد مبتلا به آلرژی بهاره اغلب دارای سابقه این علایم در سالهای قبل یا حداقل ماه های گذشته بوده اند در صورتیکه در بیماری کرونا این علایم بصورت ناگهانی اتفاق می افتد و دارای سابقه این علایم در سالهای قبل نبوده اند.
مهدویانی اشاره کرد: علاوه بر این در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک معمولاً تب، بدن درد، ضعف و بی اشتهایی وجود ندارد در صورتیکه کرونا اغلب همراه با این علایم و بعضاً همراه با کاهش یا فقدان حس بویایی است.
این فوق تخصص آسم و آلرژی، وجود درگیری چشمی بصورت خارش، اشک ریزش و قرمزی ملتحمه را ویژه بیماری آلرژی بهاره دانست که در بیماری کرونا این موارد کمتر دیده می شود.
مهدویانی اشاره کرد: وجود تب و سرفه جزو شایع ترین شکایات در بیماری کرونا است که در آلرژی فصلی وجود نداشته یا کمتر وجود دارد در صورتیکه خارش بینی و چشم از شکایات کلیدی برای تشخیص رینیت آلرژیک و افتراق آن از بیماری کرونا است.
با مشاهده علایم به قرنطینه بروید
در همین حال، محمدرضا صالحی فوق تخصص عفونی، با عنوان این مطلب که الان سرماخوردگی نداریم و هر علامت بیماری مثل تب، آبریزش، عطسه و سرفه علامت کرونا است، اظهار داشت: افراد با مشاهده این علایم باید خودشان را ایزوله کنند و در صورت بدتر شدن علایم به مراکز درمانی مراجعه کنند.
وی از مردم خواست که در صورت مشاهده کمترین علامت بیماری از بیرون آمدن اجتناب کنند و پروتکل ها را شامل فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از تجمعات و دورهمی ها و زدن ماسک و شستشوی دست ها بیشتر رعایت نمایند.

1400/02/03
21:41:11
5.0 / 5
668
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تغذیه , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است