یافته های جدید درباره چرت بعدازظهر

یافته های جدید درباره چرت بعدازظهر نتایج یک بررسی نشان می دهد: خواب پس از ظهر می تواند فرد را از نظر ذهنی هوشیار نگه دارد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، پژوهشگران در یک بررسی دریافتند: چرت منظم پس از ظهر می تواند یکی از راه های هوشیار ماندن ذهن باشد.
در این بررسی پژوهشگران به مطالعه الگوهای خواب ۲۲۱۴ فرد سالم ۶۰ سال به بالا در چندین شهر بزرگ چین پرداختند. حدود ۱۵۳۴ نفر از آنان روزانه بین پنج دقیقه تا دو ساعت چرت منظم عصرگاهی داشتند و ۶۸۰ نفر دیگر نیز در میان روز نمی خوابیدند.
پژوهشگران در بررسی های انجام گرفته دریافتند: خواب پس از ظهر با آگاهی و هوشیاری مکانی، تسلط کلامی و حافظه فعال ارتباط دارد.
در این مطالعه آمده است: چرت نیمه روز علاوه بر کاهش احساس خواب آلودگی مزایای مختلفی دارد که از آن جمله می توان به تقویت حافظه، آماده شدن برای یادگیری، تقویت عملکرد اجرائی و افزایش ثبات عاطفی اشاره نمود هر چند این اثرات در همه افراد بررسی شده دیده نشده است.
همین طور پژوهشگران تاکید نمودند که بر طبق این مطالعه نمی توان نتیجه گیری کرد که چرت پس از ظهر می تواند از زوال عقل و کاهش قدرت شناختی در افراد مسن جلوگیری کند یا اینکه تمایل به چرت نیمه روز از نشانه های زوال عقل است.
یکی از پژوهشگران مرکز تحقیقات آلزایمر در انگلیس نیز اظهار داشت: در حالی که نتایج مطالعات دیگر حاکی از وجود ارتباطی بین تغییرات در کیفیت خواب است اما برای ایجاد تصویری واضح تر در مورد ارتباط بین زوال عقل و خواب روز، لازم است مطالعه جامع تری با بررسی برخی از عوامل در رابطه با خواب و نه فقط چرت زدن صورت گیرد.
همین طور پژوهشگران اظهار داشتند: افرادی که بطور منظم خواب نیمه روز دارند سطح تری گلیسیرید آنان بیشتر است که می توان گفت چرت زدن با تعدادی از عوامل خطرزای بیماریهای قلبی عروقی ارتباط دارد.
به گزارش مستر لمون به نقل از اسکای نیوز، بگفته پژوهشگران یک نظریه برای یافته های این تحقیق این است که خواب واکنش ایمنی بدن را تنظیم می کند و تصور می شود که چرت زدن واکنشی تکاملی به التهاب است. همین طور افرادی که سطح بالاتری از التهاب در آنان وجود دارد بیشتر به چرت زدن عادت دارند.1399/11/07
23:39:24
0.0 / 5
1074
تگهای خبر: بیماری , حافظه , كیفیت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است