چرا شیرمادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می كند؟

چرا شیرمادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می كند؟ متخصصان در یک بررسی جدید به ارائه توضیحات بیشتری در این رابطه پرداختند که چرا نوزادان تغذیه شده با شیر مادر از سیستم ایمنی سالمتری برخوردار می باشند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، از لحظه تولد، بدن یک پوشش محافظی ظریف تولید می کند که بطور کامل از میکروب تولید شده است. دانستن اینکه کدام باکتریها، ویروس ها و مخمرها برای بدن مفید و کدام مضر است، پروسه پیچیده ای است که می تواند تفاوت بین سیستم ایمنی سالم و آلرژی های مادام العمر و اختلالات خود ایمنی را بوجود آورد.
مطالعه ای که بتازگی توسط پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام انگلیس در مورد این پروسه انجام گرفته نشان میدهد شیر مادر سبب رشد سلولهای ایمنی می شود که به مدیریت التهاب کمک می نماید. بگفته پژوهشگران تأثیر نوع شیر دریافتی در ایجاد واکنش ایمنی طی چند هفته اول تولد قبل از این مورد مطالعه قرار نگرفته بود.
در این بررسی عملکرد سیستم ایمنی ۳۸ نوزاد که به روش سزارین به دنیا آمده بودند، مورد ارزیابی قرار گرفت. این نوزادان برمبنای اینکه تنها از شیر مادر، شیر خشک یا ترکیب این دو تغذیه شده اند، دسته بندی شدند. همین طور نمونه خون و مدفوع آنان هنگام تولد و سه هفته بعد مورد آزمایش قرار گرفت.
تفاوت بین سلول های "تی" در دو گروه قابل توجه بود بطوریکه تعداد این سلولها در نوزادانی که تنها با شیر مادر تغذیه شده بودند در مقایسه با نوزادانی که تنها با شیر خشک تغذیه شده بودند در مدت سه هفته دو برابر شد.
شیر مادر انواعی از ترکیبهای ضد میکروبی و مواد مغذی را برای نوزاد فراهم می آورد که سیستم ایمنیِ در حال شکل گیری برای مقابله با عفونت به آن نیاز دارد. همین طور روند شیردهی نه فقط میکرو فلورای پوست مادر بلکه خیلی از سایر سلولهای او را نیز منتقل می کند. در نخستین هفته ها، هجوم مواد خارجی به آسانی می تواند سیستم ایمنی نابالغ نوزاد را تحت فشار قرار دهد. بدین سبب تقویت سلول های تی برای محافظت در مقابل سلول های سرگردان مادر می تواند به سلامت نوزادان کمک نماید.
به گزارش مستر لمون به نقل از ساینس الرت، بطور دقیق معین نیست چرا شیر چنین تاثیری دارد. نتایج مطالعه اخیر روی موش ها نشان میدهد که یک حلقه بازخورد با همکاری بیوشیمیایی بین مادر و کودک وجود دارد. بدین سبب هنوز لازم است در تحقیقات آینده مکانیزم های دقیق این پروسه بررسی شود.1399/11/02
12:38:13
0.0 / 5
1152
تگهای خبر: پوست , تغذیه , تولید , سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است