در هم اندیشی گفت وگوی دانشگاه و رسانه مطرح شد

انتقاد از كم كاری ها در تأمین سلامت روان جامعه

انتقاد از كم كاری ها در تأمین سلامت روان جامعه به گزارش مستر لمون رئیس مركز مشاوره و خدمات روان شناسی دانشگاه تربیت مدرس با تاكید بر اینكه در تأمین سلامت روان جامعه كم كاری ها صورت گرفته است، اظهار داشت: دانشگاهیان در تأمین سلامت روان جامعه نقش جدی تر ایفا كنند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر پرویز آزاد فلاح امروز در هم اندیشی گفت و گوی دانشگاه و رسانه که به صورت مجازی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید با انتقاد از کم کاری ها در حوزه سلامت روان جامعه تصریح کرد: دانشگاهیان باید در گام هایی که برمی دارند، اصول و آموزه هایی را که می تواند در پیشگیری اولیه و ثانویه بهداشت و سلامت روان اثرگذار باشد، عرضه کنند.
ایشان در ادامه با اشاره به آماری که هفته گذشته در مورد سلامت روان ایرانی ها انتشار یافت، خاطرنشان کرد: بر طبق این آماری که معاون وزارت بهداشت مطرح نمود، حدود ۳۰ درصد مردم ایران مشکلات روحی و روانی دارند که درصد قابل توجهی است. برپایه آمار جهانی از هر چهار نفر، یک نفر در طول عمر خود به بیماری های حاد روانی گرفتار می شود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی، افسردگی بعنوان یکی از مهم ترین اختلالاتی است که بشر تجربه می کند.
آزاد فلاح اضافه کرد: سالانه در دنیا ۹۰۰ هزار نفر خودکشی می کنند و از هر چهار نفری که بیماری روانی تجربه می کنند، سه نفر درمان مناسبی دریافت نمی کنند. بشر تا سال ۲۰۳۰ افسردگی را بعنوان یکی از مهمترین اختلالات تجربه می کند.
رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که سلامت یک مقوله چند بعدی است، اظهار داشت: از هزاره سوم وقتی از سلامت در متون دانشگاهی حرف می زنیم، ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی توامان در کنار هم قرار می گیرد. ابعادی که غفلت و نادیده گرفتن هر کدام از آنها می توانند مفهوم سلامت را تحت تأثیر قرار دهد و بدون سلامت روانی، تحقق سلامت امکان پذیر نیست و باید در این حوزه تلاش وافری داشته باشیم.
آزاد فلاح با بیان این که توجه به این آمار و ارقام برای جهانیان و جامعه علمی تکان دهنده است، اظهار نمود: این موضوع، اهمیت پرداختن به سلامت روانی را گوشزد می کند؛ در کنار این آمار و ارقام باید یادآوری کرد که در کل دنیا سلامت روانی متولی شناخته شده و مشخصی ندارد.
به قول این استاد دانشگاه، درست است که سازمان ها و نهادهای مختلفی در این حوزه تلاش می کنند، اما با عنایت به ماهیت مسایل روان شاختی، با یک مشکل جدی مواجه هستیم. وقتی از سلامت روانی حرف می زنیم، عوامل مختلفی وجود دارد که دستیابی به آن به آسانی امکان پذیر نیست، در سلامت و بهداشت روان، فرهنگ و ارزش ها دخیل است. مگر می شود ارزش ها و عادات را جا به جا کار کرد. ارزش هایی که رشد دهنده جامعه باشد، اگر نادرست ترویج یابد، مخل سلامت روان است.
آزاد فلاح به نقش آموزش و پرورش در تأمین سلامت روان اشاره نمود و اظهار داشت: آموزش و پرورش به معنای کلی در سلامت روان دخیل است که از خانه شروع شده و حتی در رسانه دنبال می شود. در جامعه ما مشکلاتی است که حتی منِ استادِ دانشگاه امکان دارد بدون توجه به نقشی که دارم در جامعه تسری دهم، اما عالم گیری کرونا شاید ما را هوشیار کرد که باید نقش آفرینی خویش را جدی تر دنبال نماییم.
منبع:

1399/07/28
19:43:16
5.0 / 5
1170
تگهای خبر: آموزش , بیماری , خدمات , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است