معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

استان های ركورددار جمعیت سالمند

استان های ركورددار جمعیت سالمند به گزارش مستر لمون معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به جمعیت سالمند كشور و ضرورت حمایت های ویژه از آنها به ویژه در دوران كرونا، اظهار داشت: باتوجه به شیوع ویروس كرونا در جهان یكی از برنامه های ما باید تسهیل زندگی سالمندان باشد؛ به نحوی كه كمتر نیاز به خروج از منزل داشته باشند تا میزان مبتلاشدن و مرگ و میر در این گروه را كاهش دهیم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در مراسم ویژه روز جهانی سالمند با اشاره به چند وجهی بودن بحث سالمندی اظهار داشت: باید به این گروه نگاه ویژه داشته باشیم؛ همان گونه که برای اطفال طب جدا تحت عنوان طب اطفال داریم برای سالمندان نیز باید چنین طبی داشته باشیم.
وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ در جهان از هر ۱۱ نفر، یک نفر سالمند بودند؛ این یعنی ۹ درصد نرخ جمعیت؛ اما بر طبق پیش بینی های ما تا سال ۲۰۵۰ از هر ۶ نفر یک نفر سالمند خواهد بود. تعریف ما از سالمند افراد بالای ۶۰ سال هستند. از سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار تعداد سالمندان در جهان از تعداد کودکان کمتر از ۵ سال بیشتر شد که این نکته زنگ خطری بود تا متوجه شویم پشتیبانی از سالمندان باید افزایش یابد.
وی درباره جمعیت سالمندی در ایران اشاره کرد: در سال ۱۳۵۵ جمعیت سالمندی حدود ۵ درصد بود که این رقم بعد از ۴۲ سال و در سال ۹۸ به ۱۰ درصد رسید. این مساله به ما نشان میدهد که بااینکه حدودا ۴۰ سال طول کشید تا جمعیت سالمندی به ۱۰ درصد برسد، اما طی ۲۰ سال آینده این عدد دو برابر خواهد شد. یعنی زمان کمتری می برد تا جمعیت ما سالمند شود.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به این که سن امید به زندگی در سال ۱۳۵۵ حدود ۵۷ سال بود، اظهار نمود: در سال ۹۵ امید به زندگی به ۷۰ سال رسید و امسال نیز حدود ۷۶ سال برآورد شده است. با افزایش سن امید به زندگی سرعت ورود به سالمندی نیز افزایش می یابد و این مساله اهمیت تقویت زیر ساخت ها برای مقابله با این پدیده را به ما نشان میدهد.
رئیسی درباره تفکیک استانها درباب جمعیت سالمندی اظهار داشت: استان گیلان با ۱۳.۲ درصد بیشترین جمعیت سالمندی را دارد. در رتبه های بعدی استان مازندران با ۱۱.۴ درصد و استان مرکزی با ۱۰.۹ درصد قرار دارند. همین طور استان های که کمترین جمعیت سالمند را دارند به ترتیب استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان است.
وی ادامه داد: الگوی سالمندی در کشور به سمت افزایش زنان سالمند پیش می رود؛ بنا بر این نیاز است که برنامه های حمایتی ویژه ای تدارک ببینیم. باتوجه به فرهنگی که بیشتر در گذشته وجود داشت، معمولا آقایان نان آوران خانواده بودند و الان بانوانی که در سنین سالمندی قرار می گیرند معمولا شاغل نبوده و ممکنست مشکلات معیشتی داشته باشند.
وی با اشاره به توجه به سواد سالمندی طی ۴۰ سال قبل اظهار داشت: سواد سالمندان از ۱۲.۹ درصد به ۴۶.۳ درصد رسید. همین طور حدودا ۱۸ درصد از سالمندان ۶۰ سال به بالا از نظر اقتصادی فعال می باشند که این عدد در مناطق روستایی ممکنست بیشتر باشد. حدودا ۸۹ درصد سالمندان روستایی در خانه های خود زندگی می کنند که این عدد در شهرها حدود ۷۵ درصد است.
رییسی با اشاره به مطالعه انجام شده درباره زندگی سالمندان اشاره کرد: ما دریافتیم ۴۰ درصد از سالمندان در راه رفتن مشکل دارند. همین طور ۵۰ درصد از سالمندان برای بحث پخت و پز نیاز به کمک دارند. ۶۰ درصد از آنها مشکلات دهان و دندان داشته و ۳۱ درصد از آنها به صورتی مشکلات شنوایی دارند. همین طور ۶۴ درصد از سالمندان نیز برای انجام کارهای متوسط گرفتار محدودیت هستند.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و عوارض آن در سالمندان اظهار داشت: سالمندان در سراسر جهان بیش از سایر گروه ها در معرض خطر مبتلاشدن و مرگ و میر کرونا قرار دارند. در کشور ما حدودا ۸۰ درصد مرگ و میرهای کرونا مربوط به سالمندان است که در دنیا نیز روند به همین شکل است. در ایران باتوجه به فرهنگ غنی ما و آموزه های دینی ۹۹ درصد سالمندان در خانه های خود زندگی می کنند و همین سبب می شود کمتر از سالمندانی که در خانه سالمندان هستند در معرض خطر باشند.
معاون بهداشت وزیر بهداشت در خاتمه اشاره کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و حضور فعلی آن در جهان یکی از برنامه های ما باید تسهیل زندگی سالمندان باشد؛ به نحوی که کمتر نیاز به خروج از منزل داشته باشند. تا میزان مبتلاشدن و مرگ و میر در این گروه را کاهش دهیم.
منبع:

1399/07/13
13:54:15
5.0 / 5
1586
تگهای خبر: برنامه , زندگی , شكلات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است