معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

جزئیات الزامی شدن ماسك

جزئیات الزامی شدن ماسك معاون بهداشت وزارت بهداشت استفاده از ماسك را ارزان ترین و موثرترین راه در جلوگیری از مبتلا شدن به كرونا خواند و در عین حال اظهار داشت: حتی اگر تا دو ماه دیگر واكسن كرونا در اروپا و آمریكا تولید شود كه نمی گردد، اما این واكسن تا یك سال دیگر به دست ما نخواهد رسید.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی با اشاره به الزامی شدن استفاده از ماسک در اماکن عمومی، اظهار داشت: یکی از مسائل بسیار مهمی که همه باید رعایت نمایند، بحث فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک است که البته از قبل هم اعلام شده بود. منتها با عنایت به خیز بیماری که در کشور شروع شده و عدم رعایت پروتکل ها از جانب برخی هموطنان و بازگشایی بعضی از مراکز تجمعی مانند سالن ها و... حتما نیاز است که فاصله گذاری و استفاده از ماسک را داشته باشیم.
ماسک؛ موثرترین و ارزان قیمت ترین راه جلوگیری از کرونا وی ادامه داد: الزامی کردن استفاده از ماسک به شکلی احترام گذاشتن به سلامتی طرف مقابل است. با عنایت به بررسی هایی که تابحال در دنیا انجام شده و با عنایت به شیوه انتقال ویروس، استفاده از ماسک یکی از موثرترین و ارزان قیمت ترین راه های جلوگیری از انتقال ویروس است؛ به صورتی که اگر دو نفر از ماسک استفاده کنند، حتی اگر یکی از آنها مبتلا باشد و در مقابل فردی قرار بگیرد که سالم می باشد، بسته به نوع ماسک می تواند بین ۸۵ تا ۹۵ درصد محافظت انجام دهد.
رییسی افزود: ازاین رو ماسک بعنوان یک وسیله ساده و ارزان قیمت می تواند برای انجام فعالیتهای اقتصادی و ادامه زندگی روزمره بسیار کمک کننده باشد. البته با رعایت برخی پروتکل های دیگر. ازاین رو با عنایت به این که بازگشایی ها انجام شده و توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی اهمیت دارد، در دنیا هم به سمت بازگشایی ها رفتند و از سویی با عنایت به این که این ویروس مدت طولانی با ما خواهد بود و هنوز واکسن آن هم در دسترس نیست و باید با آن یک زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم، نیاز است که از خودمان و دیگران در مقابل این ویروس محافظت نماییم که یکی از راهکارهای موثر این کار استفاده از ماسک است.
ضرورت استفاده از ماسک در تجمعات معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: بر همین مبنا بخصوص تاکید می کنم که در تجمعات، محل های پر تردد و پر رفت و آمد حتما نیاز است که از ماسک استفاده گردد. اگر فردی می خواهد وارد بانک، مترو، اتوبوس و... شود، یکی از بهترین راهکارها استفاده از ماسک است که می تواند بسیار کمک کننده باشد.
رییسی تصریح کرد: یک نکته بسیار مهم این است که برای قطع زنجیره ویروس نیاز است که به سه نکته اساسی دقت کنیم که سه رکن برای قطع زنجیره انتقال کرونا محسوب می شوند؛ اولا رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی از جانب فرد عرضه کننده خدمت، رعایت پروتکل های بهداشتی در محل عرضه خدمت یعنی رعایت بهداشت محیط، فاصله گذاری، داشتن تهویه مناسب در محیط و... و رعایت پروتکل های بهداشتی توسط گیرنده خدمت. این سه ضلع باید باشد تا ویروس منتقل نشود و برای هر سه رعایت پروتکل ها لازم است. بعنوان مثال کارمند بانک حتما باید ماسک زده باشد، گیرنده خدمت ماسک داشته باشد و حضور مردم بگونه ای باشد که تجمع شکل نگیرد. متاسفانه ما پیش از این شاهد بودیم که برای ثبت نام مسائل مختلف، تجمع بوجود آمده و حجم زیاد افراد شانس انتقال بیماری را زیاد می کند. ضمن اینکه هم اکنون هوا گرم است و امکان دارد تهویه به خوبی کار نکند.
او همینطور اظهار داشت: تاکید می کنم که دریافت کننده خدمات در اماکن مختلف هم باید از ماسک استفاده نماید. در دنیا در کشورهایی که استفاده از ماسک الزامی شده، جریمه های سنگینی برای افرادی که این مورد را رعایت نکرده اند، اعمال شده است. در کشور ما با عنایت به فرهنگ غنی که داریم و امتحان خوبی که مردم طی چند ماه گذشته رخ داده بود و مردم رعایت کردند و حتی رعایت پروتکل هایمان در کشور به ۸۰ درصد رسید، شرایط خوبی را داشتیم، اما بعدا کمی نرمال سازی صورت گرفت و این مورد سبب شد که رعایت پروتکل ها کاهش یافته و به زیر ۲۰ درصد برسد. هم اکنون مصوب شده که افرادی که بخصوص در ادارات دولتی عرضه خدمت می دهند، باید از جانب مسئول اداره تحت نظارت باشد و اگر ماسک نداشت، تذکر داده شود. همینطور باید از عرضه خدمت به فرد گیرنده خدمتی که ماسک ندارد، اجتناب شود. کسی که بدون ماسک می خواهد سوار مترو شود، نباید این اجازه را به او بدهند.
رییسی با اشاره به اینکه مهمترین نظارت، نظارت خود مردم است، اظهار داشت: اگر در یک اتوبوس ۱۰ تا ۱۵ نفر سوار شده باشند و ماسک داشته باشند و فرد جدیدی بدون ماسک سوار شود و مبتلا به کرونا باشد، می تواند ۱۰ نفر را با احتمال بالای ۵۰ درصد درگیر کند.
وی درباره ضمانت اجرایی الزامی شدن استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی هم اظهار داشت: اولا باید توجه کرد که داشتن پروتکل به تنهایی کارساز نیست. ما جزو نخستین کشورهایی بودیم که پروتکل ها را به صورت کامل تدوین کردیم و برای ۱۳۰۰ شغل پروتکل نوشته و ارسال کردیم و همه مشاغل شامل تخصصی و... پروتکل داریم. حال در حوزه اجرا باید توجه کرد که در اپیدمی ها و در جایی که به رعایت کردن مردم مرتبط می باشد، نوعی مسئولیت اجتماعی است و پذیرش این مسئولیت بسیار مهم می باشد. مردم هم نتیجه این مسئولیت پذیری را دیدند و زمانی که به خوبی پروتکل ها را رعایت کردند، شاهد کاهش انتقال بیماری بودیم و در اردیبهشت ماه به پایین ترین حد بیماری در کشور رسیدیم، اما پس از اینکه نرمال سازی اتفاق افتاد، باردیگر شاهد افزایش بیماری بودیم.
مردم تخلفات کرونایی را به ۱۹۰ گزارش دهند رییسی افزود: هم اکنون چند اتفاق می افتد، اولا ما سطوح نظارت را تعریف کردیم؛ سطح نظارت مردمی. به این صورت که اگر مردم مشاهده نمودند که در جایی پروتکل ها رعایت نمی گردد با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند. ما برای همه مشاغل و کسب و کارها پروتکل تدوین کردیم و همه مشاغل باید QR کدی که برایشان تعریف شده را در جایی که قابل دید باشد، نصب کنند. مردم می توانند این کد را با تلفن همراه اسکن کرده و به چهار سوالی که برایشان نمایش داده می شود، پاسخ دهند. با این اقدام ما بازخورد گرفته و می توانیم نظارت نماییم. تابحال به علت عدم رعایت موازین بهداشتی ۲۸۲ هزار واحد را پلمب کرده ایم. از امروز این مورد تشدید می شود. اتحادیه ها، روسای اصناف و وزارتخانه ها و ادارات دولتی ملزم به رعایت هستند. برای گیرندگان خدمت هم جریمه ای که فعلا در نظر گرفتیم، عدم عرضه خدمت است. یعنی به فردی که ماسک ندارد، خدمت عرضه نمی گردد. بعنوان مثال اگر فردی بدون ماسک وارد یک پاساژ شد، باید از ورودش ممانعت شود، اگر این اتفاق نیفتاد و حضور افراد بدون ماسک چند بار تکرار شد، به مدیر پاساژ تذکر داده می شود و اگر باز هم این مورد مورد توجه قرار نگرفت، پاساژ تعطیل می شود.
عروسی و عزای کرونایی وی ادامه داد: ازاین رو حوزه های نظارت در لایه های مختلفی تعیین شده است. باید توجه کرد که ما قصد نداریم مردم را اذیت نماییم، بلکه از مردم می خواهیم که به سلامتی دیگران احترام بگذارند. گزارش های گوناگونی داریم از اینکه یک فرد مبتلا وارد یک مراسم عروسی شده و بعد ۱۵۰ نفر مبتلا شده اند. مراسم عزا هم به همین صورت. در یکی از مناطق که چهار مراسم برگزار شده بود، حدود ۶۰۰ نفر متلا داشتیم. این کار تجاوز به حقوق دیگران است. هم مسؤلان و هم مردم باید این مسائل را رعایت نمایند. نکته مهم دیگر این است که اگر فردی اطلاع داشته باشد که مبتلا است و این را کتمان کند، بزرگترین ضربه را به سلامتی جامعه وارد می نماید. باید توجه کرد که کووید-۱۹ هم مانند سایر بیماری هاست و فردی که مبتلا می شود باید در خانه بماند و ۱۴ روز خودش را قرنطینه کند و پس از آن هم اگر بیرون آمد، حتما از ماسک استفاده نماید.
تفویض اختیار استانی برای اعمال محدودیت در مناطق قرمز رییسی در ادامه اظهار داشت: تابحال دو تصمیم مهم در ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ شده است؛ اول اینکه شهرستان هایی که در یک استان قرار گرفتند و شرایط قرمز دارند، اختیاراتی به آنها داده شده تا بتوانند محدودیت فعالیت برخی صنوف و اماکن پرتجمع را داشته باشند. به استانداران این اختیار داده شده تا در این شهرستان ها یکسری رده های شغلی مانند تالارها، سینما و جاهایی که تجمع زیاد است را به مدت یک هفته تعطیل کنند و اگر باز هم نیاز باشد که این محدودیت تمدید شود، باردیگر آنرا تمدید می کنند. این اقدام هم یکی از تصمیمات خوبی بود که اتخاذ شد. در خیلی از مناطقی که درگیر بودیم مانند خوزستان، جاهایی بودند که تجمعات زیاد و مراسم های مختلف برگزار می شد. یکی از تصمیمات دیگر که استانداران ملزم شدند آنرا با شدت بیشتری مورد نظارت قرار دهند، عدم برگزاری مراسم هایی مانند عروسی و عزا بدون رعایت پروتکل ها است که باید از این اقدام جلوگیری نمایند. چونکه گزارش های زیادی در سرتاسر کشور داشتیم که پس از برگزاری این مراسم ها موارد مثبت بیماری افزایش یافته است.
نوع ماسک مهم نیست معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: اینکه دنبال این باشیم که از چه ماسکی استفاده نماییم، با صراحت می گویم که نوع ماسک خیلی مهم نیست، بلکه استفاده از ماسک مهم می باشد. حتی اگر یک پارچه باشد و جلو بینی و دهان را بگیرد، کفایت می کند. بنابراین باید به سمت تولید ماسک های پارچه ای خانگی و قابل شست وشو رویم. خانواده ها می توانند با یک پارچه ساده برای اعضای خانواده ماسک تهیه کنند و اصلا نیاز نیست که ماسک فیلتردار و N۹۵ و... بخواهیم استفاده نماییم. ازاین رو تاکید می کنم که استفاده از ماسک مهم می باشد. چونکه شانس انتقال را بسیار می کاهد. اگر در جمعی دیدید که یکی دو نفر هم ماسک نزدند، بسیار بترسید. چونکه امکان دارد این افراد مبتلا باشند و با یک سرفه یا عطسه انتقال صورت گیرد. بنابراین تذکر دادن به افرادی که ماسک نمی زنند، بسیار مهم می باشد.
برای رفتن به مراکز درمانی، مطب ها و داروخانه ها ماسک بزنید رییسی اظهار داشت: در عین حال زمان ماندن در یک فضای سربسته هم حائز اهمیت می باشد. هرچه به مدت طولانی تری در یک فضای سربسته بمانید و افراد دیگر هم در آنجا حضور داشته باشند، شانس انتقال بالاتر می رود. بنابراین ما تلاش می نماییم که اگر برای کاری ضروری به مکانی سربسته می رویم، بگونه ای برنامه ریزی نماییم که در حداقل زمانی در آنجا حضور داشته باشیم. نکته مهم دیگر اینکه افراد هنگام حضور در مراکز درمانی، مطب ها و داروخانه ها حتما ماسک بزنند، پس از برگشت هم دست هایشان را شسته و مسائل بهداشتی را رعایت نمایند.
تعطیلی مراکزی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند وی درباره وضعیت فاصله گذاری هوشمند و احتمال بازگشت محدودیت ها، اظهار داشت: در زمینه بازگشت محدودیت ها چند نظر وجود دارد؛ یکی اینکه اگر میزان بروز و شیوع بیماری در یک استان زیاد شد و آن استان قرمز شد، کل استان را قرنطینه کرده و ببندیم. یک نظر این است که آن شهر خاص را قرنطینه نماییم و یک نظر هم این است که محل هایی را که منجر به بیماری شده اند، تعطیل نماییم. دنیا به مرحله سوم رسیده است. حالا اگر یک شهرستان وضعیت قرمز دارد، نیازی نیست که کل استان یا شهرستان را تعطیل کنیم؛ چونکه امکان پذیر هم نیست، اما بحث بازگشت و رعایت پروتکل ها حرف درستی است. بر همین مبنا یکی از برنامه هایی که از امروز با شدت بیشتری اعمال می شود، این است که مراکزی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند، بطور قطع تعطیل خواهند شد. در این مدت هم ۲۸۲ هزار امکنه و صنف به علت عدم رعایت پروتکل ها تعطیل شدند و این اقدام تشدید می شود. هوشمندسازی به این معنا است که نقطه مشکل زا را ببندیم. طبق ارزیابی ما از اردیبهشت ماه که در پایین ترین سطح بیماری بودیم، اما پس از آن به علت عدم رعایت پروتکل ها بیماری یک موجی گرفت.
سرعت بالای کرونا در دنیا رییسی اظهار نمود: البته باید توجه کرد که دیگر استان های درگیر بیماری، همان استان های قبلی نیستند. در دنیا هم به همین صورت است. باید توجه کرد که ۶۰ درصد کل مبتلایان دنیا در یک ماه گذشته بوده است. یعنی ویروس در دنیا سرعت بسیار بالایی گرفته است. کشوری مانند آمریکا طی ۲۴ ساعته گذشته برای نخستین بار ۵۰ هزار مبتلا شناسایی کرده است. فاصله گذاری هوشمند موفق نبوده که اگر بود، گرفتار این وضعیت نمی شدیم. چونکه پروتکل ها رعایت نشده است.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، با اشاره به اینکه در شیوع بیماری کووید-۱۹ چند عامل وجود دارد، اظهار داشت: یکی از عوامل میزان شیوع و بروز بیماری و دوم سرعت رشد بیماری که باید روی آن متمرکز شویم. ما در یک شهرستان میزان رعایت مردمو میزان بروز بیماری را می سنجیم. اگر ببینیم که مردم رعایت نکرده و میزان بروز بالا می رود، محدودیت ها را تمدید می نماییم. در غیر این صورت با شرایط رعایت پروتکل ها بازگشایی می نماییم.
واکسن کرونا تا یک سال دیگر به دست ما نمی رسد معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: این بیمار واکسن ندارد و تا یکسال دیگر هم واکسن به دست ما نمی رسد. حتی اگر تا دو ماه دیگر هم واکسن در اروپا و آمریکا تولید شود که نمی گردد، باز هم به دست ما نخواهد رسید. چونکه اولا ما در تحریم هستیم و اگر در آمریکا تولید شود، به سادگی به دست ما نخواهد رسید. در عین حال باید خودمان را برای یکسال زندگی با این ویروس آماده نماییم. ازاین رو استفاده از ماسک ارزان ترین و موثرترین و عملی ترین راهی است که داریم و دوم تعهد به مسئولیت اجتماعی به صورتی که افراد مبتلا از خانه خارج نشوند و اگر خارج شد، بسیار رعایت کند.1399/04/15
17:51:50
5.0 / 5
2494
تگهای خبر: برنامه , بیماری , تولید , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است