رییس مركز پذیرش اهداكنندگان سلول های بنیادی خون ساز اعلام كرد

كاهش شرایط سنی اهدا كنندگان سلول های بنیادی در مراكز سپاس

كاهش شرایط سنی اهدا كنندگان سلول های بنیادی در مراكز سپاس به گزارش مستر لمون رئیس مركز پذیرش اهداكنندگان سلول های بنیادی خون ساز (مركز سپاس)، اعلام نمود: مراكز سپاس الان در ۳۱ مركز انتقال خون كشور در حال فعالیت هستند و از اهداكنندگان خون كه بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن داشته باشند و آمادگی خودرا برای اهدای سلول های بنیادی خونساز غیر خویشاوند اعلام كنند، پذیره نویسی می كنند.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر آناهیتا حیدری با بیان این مطلب، اضافه کرد: پیش تر سن اهدا کنندگان سلولهای بنیادی محدوده ۱۸ تا ۵۰ سال در نظر گرفته می شد، اما از آنجائیکه بعد از پذیره نویسی احتمال دارد سال ها موردی برای تطابق و اهدا یافت نشود، سن اهداکنندگان افزایش می یابد و ممکن از از حیطه اهدای خون بیرون بروند، بنابراین این سن کاهش پیدا کرد و الان تنها اهداکنندگان بین ۱۸ تا ۳۵ سال پذیره نویسی می شوند.

وی تصریح کرد: طبق استانداردهای جهانی هرچه اهدا کننده جوانتر باشد، برای اهدا مناسب تر است.

حیدری با بیان اینکه طرح سپاس وارد دهمین سالگرد تاسیس می شود، اظهار داشت: در سال ۱۳۸۹ نخستین مرکز در ستاد مرکزی سازمان فعال شد و خیلی زود مراکز دیگری در استان تهران آغاز به کار کردند و تا سال ۹۸ تمامی ادارات کل استانی دارای مرکز سپاس شدند.

رییس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول های بنیادی خون ساز (سپاس)، اضافه کرد: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۱ هزار و ۴۷۸ نفر پذیره نویسی شدند که این جهش یک موفقیت به حساب می آید و دلیل این افزایش آمار داوطلبان، فعال شدن تمامی مراکز استانی سپاس است.

انجام ۱۸ پیوند موفق

رییس مرکز سپاس از انجام ۱۸ پیوند موفق خبرداد و اضافه کرد: طبق استانداردهای جهانی، اگر بانک داوطلبان اهدای سلول های بنیادی دست کم ۱۰۰ هزار عضو داشته باشد، برای هر بیماری می توان نمونه مناسبی یافت.

وی آزمایشات HLA با کیفیت بالا را هزینه بر عنوان و ابراز امیدواری کرد که در آینده بتوان بیشتر از این نوع آزمایش ها بهره برد و اظهار داشت: مرکز سپاس یکی از سه مرکزی هستند که در کشور پذیره نویسی سلول های بنیادی خونساز غیر خویشاوند را به عهده دارد. بیمارستان شریعتی و محک هم در این امر مهم مشارکت می کنند و این مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت در شبکه ملی سلول های بنیادی خونساز غیر خویشاوند فعالیت می نمایند.

حیدری در پایان، از اهداکنندگان جوان خون دعوت کرد تا در مراکز سپاس هم نام نویسی کنند.

بنابر اعلام وبدا، وی تصریح کرد: حالا به ندرت از مغز استخوان سلول بنیادی برداشت می شود و اغلب داوطلبان از راه دریافت خون و جداسازی سلول های بنیادی خونساز مبادرت به اهدا می کنند و خصوصیت های سلولی و بافتی(HLA) هر فرد امکان دارد پس از سال ها تنها یک مرتبه با یک بیمار تطابق یابد. اما این سلول ها تنها راه نجات بیماران از مرگ است و برای اهدا کننده هم ضرری ندارد و خیلی زود سلول های وی جایگزین می گردد و بعدها به کمبود گرفتار نمی گردد.

منبع:

1399/03/10
22:45:49
5.0 / 5
2762
تگهای خبر: بیماری , كیفیت , مغز , هزینه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است