یك استاد دانشگاه:

مردم وسواس برای مصرف مكمل ها برای مقابله با ویروس كرونا نداشته باشند

مردم وسواس برای مصرف مكمل ها برای مقابله با ویروس كرونا نداشته باشند به گزارش مستر لمون یك استاد دانشگاه اظهار داشت: مردم باتوجه به شرایط موجود جامعه و شیوع ویروس كرونا به صورت وسواسی وتهاجمی به دنبال مكملها نباشند واز یك رژیم غذایی متنوعی كه شامل همه گروههای غذایی است پیروی كنند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر جلال الدین میرزای رزاز اظهار نمود: ۸۰ تا ۸۵ درصد مردم به صورت عادی تمام مواد مغذی لازم را از همین تنوع رژیم غذایی می توانند دریافت نمایند.
وی درباره سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس ها اظهار داشت: بدن در مقابله با بیماری ها فارغ از اینكه عامل تهاجم میكروب، ویروس یا هر جرم بیماری زای دیگری كه باشد یك سیستم تقابل و دفاعی دارد كه به سیستم ایمنی مشهور است. این سیستم دارای بخش های مختلفی است كه به بخش های اختصاصی وغیر اختصاصی تقسیم می شود كه در قسمت غیر اختصاصی از خط اول دفاعی بدن مثل پوست، لایه اپیتلیال دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی، گلبول های سفید و آنزیم لیزوزوم تشكیل شده است كه با ورود یك عامل خارجی دفاع خودشان را آغاز می كنند.
این استاد دانشگاه اشاره كرد: در قسمت دوم كه به دفاع اختصاصی مشهور است در واقع سیستم های لنفوسیت های Tو Bوارد كارزار می شوند و یك اتفاقات پیچیده به لحاظ علمی اتفاق می افتد و خروجی همه آنها این است كه بدن را برای مقابله با آن عامل تهاجم خارجی آماده می كند.
دكتر میرزای رزاز اظهار داشت: هم اكنون عامل تهاجم در بحث ویروس ها كرونا ویروس می باشد. ویروس ها به هر حال در عرف بیماری زایی مشكلات زیادی دارند و داروهای خاصی ندارند. یكی از معضلات شاید گروه پزشكی مشكلاتی هست كه عامل بیماری زایی آنها ویروس می باشد. ما در این دوره جدید با ویروسی مواجه هستیم كه دارای بیماری زایی بالاتری نسبت به سایر ویروس های مشابهی كه تابحال وجود داشته مثل H۱N۱ كه در فصل پاییز با آن مواجه بودیم كه با یك همكاری خوب موجب ریشه كنی آن شدیم.
رئیس انجمن تغذیه ایران در ادامه اظهار نمود: امروز ما باتوجه به حوزه فعالیت خودمان در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی كشور از دیدگاه تغذیه ای می خواهیم به موضوع نگاه نماییم و اشاره نماییم كه در این رابطه چه كارهایی می شود برای پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس انجام داد. در زمینه تغذیه ای ما یك سری ویتامین هایی داریم كه مشهورتر هستند كه می تواند كمك بیشتری در زمینه آمادگی بدن و افزایش سیستم ارتقا و كیفیت ایمنی ما انجام دهند. چند ویتامین محلول در چربی داریم به نام A، ِD، E كه اینها معروف تر هستند كه خیلی خوب می توانند ما را در مقابل بیماری ها كمك بیشتری كنند.
وی ادامه داد: از گروه ویتامین های محلول در آب ویتامینC خیلی این روزها راجع به آن صحبت می شود. آخرین اطلاعاتی كه راجع به آن هم اكنون داریم ویتامین C در همان حدی كه در غذاهای رایج، میوه وسبزیجات استفاده می نماییم كافی است. دریافت مكمل اضافه لازم نیست. نگرانی هایی كه دراین زمینه استفاده از ویتامین C وجود دارد حتما برخی منابع مثل WHO اشاره كرده بودند كه در هنگام ابتلاء به بیماری كرونا این ویتامین خیلی كمك كننده نیست و در بعضی موارد شاید مضر هم باشد.
رئیس انستیتو و دانشكده علوم تغذیه و صنایع غذایی اظهار داشت: گرفتن ویتامین C از منابع طبیعی مانند میوه و سبزیجات چه پیش از بیماری و چه پس از بیماری می تواند بسیار كمك كننده باشد.
وی اشاره كرد: دو تا ریز مغذی دیگر هم داریم كه از گروه ریز مغذی ها هستند. این دو ماده معدنی یا ریز مغذی زینك و یا روی است كه ما مشكلاتی كه داریم دراین زمینه به صورت طبیعی بسیاری از افراد كمبودی به نام كمبود حاشیه ای دارند. كمبود حاشیه ای بدین معناست كه خود فرد هیچ گونه علایمی از كمبود آن ویتامین یا ریز مغذی را ندارد ولی در شرایط خاصی كه مواجهه می شود سیستم ایمنی آن بطور كامل عمل نمی نماید. بعد از گروه ریز مغذی ها زینك یا روی را به آن اشاره می نماییم و دیگری عنصری به نام سلنیوم است كه این هم گفته می شود باتوجه به مقالاتی كه دراین زمینه وجود دارد مفید و كمك كننده برای بدن می باشد. سفارش ما به همه مردم این است كه به منابع غذایی روی آورند تا به مكمل درمانی.
دكتر میرزای رزاز با اشاره به رژیم های غذایی اظهار داشت: رژیم های غذایی كه دارای تنوع هستند و هم گروه های غذایی در آن استفاده می شود تمام آن چیزهایی كه من ذكر كردم را دارا هستند و نیازی به مكمل درمانی نیست مگر در شرایط خاص.
وی درباره ویتامین D در كشور اظهار داشت: ما در كشور درباب ویتامین D مشكل داریم كه سیاست های دولت یكی غنی سازی دراین زمینه است كه هم اكنون عموما ازطریق غنی سازی آرد و روغن صورت می گیرد. گر چه گروهی دیگر از منابع علمی معتقد به دریافت ویتامین D بوسیله مكمل یاری هستند. در مجموع استفاده از مكمل ها در شرایط و در دوران خاصی از زندگی شاید لازم باشد كه باید از متخصصین این حوزه استفاده كنند و مشاوره بگیرند.
دكتر میرزای رزاز اضافه كرد: با حدود 9000 فارغ التحصیل رشته تغذیه در سراسر كشور هموطنان عزیز امكان استفاده از مشاوره تخصصی این فرهیختگان را دارند.
وی درباب تفكیك سیستم ایمنی خانم ها از آقایان اظهار داشت: شاید این تفكیك خیلی امكان پذیر نباشد و اما در شرایط عادی خانم ها گروه های در معرض خطر بیشتری هستند. در كشور ما بدلیل مسایل و محدودیت های اقتصادی ویا موارد ذائقه ای و سلیقه ای در زمینه مصرف گوشت كه منبع غنی آهن است، شیوع كمبود آهن و كم خونی ناشی از فقر آهن در خانم ها وجود دارد. اغلب خانم ها در زمینه كمبود آهن دارای مشكلاتی به صورت حاشیه ای هستند كه اكثرا با نظر متخصصین نیازمند دریافت مكمل آهن در اشكال مختلف است. استفاده از مكمل ویتامین Dنیز برای زنها ودر سنین سالمندی حتی برای آقایان نیز سفارش می شود.
این متخصص علوم تغذیه اضافه كرد: اصلاح سبك زندگی راه كارهای مبارزه با بیماری ها در همه شرایط است مثل شرایط این دوران كه ما با آن مواجه هستیم. یكی از عوامل موثر كه برمبنای مقالات گوناگون به اثبات رسیده عدم استرس و اضطراب هست كه تاثیر مستقیم روی سیستم ایمنی داشته باشد و ثابت شده به صورت علمی در شرایطی كه فرد دارای استرس و اضطراب باشد عملكرد سیستم ایمنی آن مبتلا به اختلال می شود پس حفظ آرامش و رعایت نكات و دستورات بهداشتی راهكار است. پس این وسواس و مشكلاتی كه پیش آمده لطمه به سیستم ایمنی می زند كه بدن ما دفاع كافی در مقابل با بیماری ها را داشته باشد بعنوان مثال همین شستشوی دست كه مكررا سفارش می شود اگر به صورت وسواسی عارضه كسی شود این اضطراب را برایش به وجود می آورد و می تواند غیر مفید باشد. پس حفظ آرامش و تبعیات از دستوراتی كه داده می شود می تواند بعنوان راهكارهایی دراین زمینه كمك نماید.
وی درباره كارهای بدنی و ورزشی اظهار داشت: هم اكنون گونه كارهای ورزشی سنگین سفارش نمی گردد و ورزش های عادی و سبك مثل پیاده روی و انجام كارهای فیزیكی در منزل سفارش می شود.
رئیس انستیتو و دانشكده علوم تغذیه و صنایع غذایی با اشاره به تعامل دولت و ملت برای مهار این بیماری اظهار داشت: هم اكنون تمام امكانات دولت بسیج شده است و من بعنوان سرباز كوچك نظام سلامت شهادت می دهم كه تمام امكانات و دانش كافی برای انجام كارهایی كه لازم است در حال انجام می باشد. وزیر بهداشت با تیم درمان به صورت شبانه روزی و تمام وقت پیگیر امور است. در تهران نیز دكتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بعنوان رئیس فرمانده مقابله با كرونا در استان تهران به صورت تمام وقت نیز پیگیر امور جاری است.
وی ادامه داد: غیر از وزارت بهداشت، وزارت خانه های مختلف دیگری مانند وزارت صنعت و معدن وتجارت، وزارت دفاع، سازمان پدافند غیر عامل، شهرداریها و.... در حال كمك رسانی و خدمت به هموطنان هستند.
طبق گزارش انستیتو و دانشكده علوم تغذیه وصنایع غذایی، این استاد دانشگاه درباب نقش مردم در مهار این بیماری اظهار داشت: از مردم كشورمان می خواهیم اخبار و اطلاعات را از منابع موثقی مثل سازمان صدا و سیما دریافت نمایند و ما نیازمند فرهنگ سازی بیشتری هستیم و با توجه به این كه گفته شد از سفرهای غیر ضروری اجتناب كنید متاسفانه اینك شاهد آن هستیم كه مدخل ورودی و خروجی شهرهای ما مواجه با ترافیك های سنگینی است كه مردم در حال جابجایی می باشند كه این عدم توجه به هشدارها موجب شیوع بیماریها می شود.
دكتر میرزای رزاز درانتها با اشاره به تشكیل "كمپین كورنا را شكست می دهیم" توسط وزیر بهداشت ابراز امیدواری كرد تا با همكاری مردم، دولت و همه دستگاههای مسئول شاهد كاهش و مهار این ویروس در ضمن روزهای آتی در كشور باشیم.

ٍمنبع:

1398/12/09
14:33:52
5.0 / 5
3572
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پوست , تغذیه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است