بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟

بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟ به گزارش مستر لمون رئیس كمیته پژوهش انجمن صنفی مراكز درمان اعتیاد كشور، درمان اعتیاد با استفاده از داروهای جایگزین به همراه مداخلات غیر دارویی (مشاوره فردی، آموزش بیمار و خانواده، مشاوره خانواده و خدمات مددكاری) را بهترین، موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش درمانی می داند و می گوید: انتخاب روش درمان، نوع دارو و میزان آن باید تنها از راه مشورت با پزشك درمانگر دوره دیده، روانپزشك و... صورت گیرد و اعتماد به سایر افراد امكان دارد دردسرهای غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد.


محمدهادی فرح زادی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینكه بیماری اعتیاد بیماری چند عاملی است، اظهار نمود: برای درمان این بیماری چند وجهی باید بر تمامی جنبه های پدیدآورنده آن مداخله كرد، به صورتی كه باید درمان شامل پكیج كاملی از مداخلات دارویی و غیردارویی باشد تا بتواند پاسخگوی نیازهای فردی، روانی، طبی، خانوادگی، شغلی، قضایی، اقتصادی،... بیمار باشد و هر نوع درمانی كه حتی یكی از این نیازها را فراموش كند محكوم به شكست درمان و عود بیماری در فرد معتاد خواهد بود.
به گفته وی و طبق پژوهش های صورت گرفته در حوزه درمان اعتیاد، مشخص شده است كه كماكان درمان جایگزین با دارو (متادون، بوپرنورفین، اپیوم، تینكچر،...) به همراه مداخلات غیر دارویی (مشاوره فردی، آموزش بیمار و خانواده، مشاوره خانواده، خدمات مددكاری) بهترین، موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش درمانی است. اثرات این مدل درمان در كاهش صدمه اعتیاد، كاهش رفتارهای پرخطر، كاهش بیماری های طبی، كاهش جرم و بزهكاری و افزایش بهره وری فردی، شغلی، خانوادگی و اجتماعی است، اما شرط موفقیت این مدل درمانی، اعتماد سیاست گذاران، مسؤلان و خانواده ها به آن است و جامعه ای كه این مدل درمانی در آن نهادینه شده باشد افراد آن جامعه صدمه كمتری از اعتیاد خواهند برد.
مدیر مركز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشكی یزد با اشاره به اینكه رویكرد درمان با داروهای جایگزین شامل دو مدل رویكرد پرهیزمدار و رویكرد كاهش صدمه است، اظهار داشت: در رویكرد پرهیزمدار مصرف مواد و حتی داروی جایگزین به صورت كامل قطع می شود و در رویكرد كاهش آسیب، مصرف مواد به صورت كامل قطع شده و درمان دارویی و غیردارویی نگهدارنده در آن حفظ می شود.
فرح زادی افزود: اما نگاه بیشتر مردم و حتی مسؤلان و سیاست گذاران بر رویكرد پرهیزمدار است و اغلب قائل به قطع مصرف دارو هستند، حتی در بعضی مواقع بر طولانی بودن درمان بیماران خرده می گیرند، این در حالیست كه فقط در بیماران با وابستگی پایین كه هنوز گرفتار عوارض مصرف مواد نشده اند (هرچند تعداد كمی از مصرف كنندگان را شامل می شوند) باید انتظار درمان پرهیزمدار داشت و بالعكس در گروه كثیری از بیماران كه با عوارض شدید جسمی و روانی و رفتارهای پرخطر همراه می باشد و هرچه طول دوره درمان طولانی تر باشد احتمال موفقیت در درمان بالاتر خواهد رفت.
رییس كمیته پژوهش انجمن صنفی مراكز درمان اعتیاد كشور با اشاره به اینكه با تغییر شیوه و نوع مصرف مواد از مواد مخدر سنتی و نیمه صنعتی به مواد محرك و توهم زای صنعتی رویكردهای درمانی هم در حال تغییر هستند، تصریح كرد: درمان های غیردارویی و مشاوره ای منسجم تر و قوی تر مانند درمان گروهی ماتریكس، درمان های شناختی رفتاری و درمان های افزایش دهنده تعهد بیمار در پاكی مورد نیاز است. تحریك مغناطیسی مغز و همینطور تحریك الكتریكی مغز هم از روش های نوین در درمان اختلال مصرف مواد به حساب می آید. استفاده از برنامه های منظم فعالیت فیزیكی و شبكه های اجتماعی در درمان وابستگی به مواد مورد توجه پژوهشگران قرار دارد.
بنابر اظهارات وی، داروهای مختلفی از گروه های مختلف و با عملكرد متفاوت در درمان اعتیاد در حال آزمایش است، اما هیچ یك نتوانسته اند به اندازه داروی متادون و بوپرنورفین ایمنی بالا، عوارض پایین و اثربخشی قابل قبولی داشته باشند. انتخاب روش درمان، نوع دارو و میزان آن هم باید تنها از راه مشورت با پزشك درمانگر دوره دیده، روانپزشك و پی اچ دی اعتیاد صورت گیرد و اعتماد به سایر افراد امكان دارد دردسرهای غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد.1398/11/25
14:22:02
5.0 / 5
4140
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , پزشك
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است